UM Wadowice zaprasza na warsztaty taneczno-teatralne inspirowane poezją Wojtyły
W Wadowicach odbędą się unikalne warsztaty taneczno-teatralne, które połączą sztukę z językiem migowym, a ich celem będzie interpretacja poezji Karola Wojtyły. To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu przybliżenie mieszkańcom zarówno twórczości papieża, jak i kultury Głuchych, odbędzie się w dniach 27-29 września w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wydarzenie łączące sztukę i język migowy

W ramach 2. edycji Festiwalu Kultury Wrażliwej, Muzeum w Wadowicach zaprasza na wyjątkowe warsztaty, które po raz pierwszy odbywają się w tym mieście. Uczestnicy będą mieli okazję pod kierunkiem Patrycji Jarosińskiej, doświadczonej aktorki i tancerki głuchej, odkrywać głębię poezji Karola Wojtyły. Warsztaty, które będą miały formę taneczno-teatralną, pozwolą na nowo spojrzeć na teksty papieskie, łącząc ruch z polskim językiem migowym (PJM).

Program warsztatów i finałowy spektakl

Warsztaty potrwają trzy dni, w trakcie których uczestnicy będą interpretować wybrane fragmenty poezji Wojtyły, eksplorując jednocześnie znaki PJM. Finałem spotkań będzie spektakl pod tytułem „Poezja duszy w zwierciadle ciała”, który odbędzie się w ostatnim dniu warsztatów. Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:

  • 27.09.2024 (piątek) – 15:00–20:00
  • 28.09.2024 (sobota) – 10:00–18:00
  • 29.09.2024 (niedziela):
    • warsztaty 10:00–15:00,
    • spektakl finałowy „Poezja duszy w zwierciadle ciała” godz. 15:00

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a Muzeum zapewnia obecność tłumacza PJM, co pozwoli na pełne zrozumienie i aktywne uczestnictwo wszystkich chętnych.

Patrycja Jarosińska – przewodniczka po świecie tańca i języka migowego

Patrycja Jarosińska, prowadząca warsztaty, to artystka, która łączy w swojej pracy ruch i język migowy. Jej doświadczenie obejmuje różnorodne projekty inkluzywne, w których współpracowała z osobami słyszącymi i głuchymi. Uczestniczyła w licznych wydarzeniach artystycznych, takich jak „Taniec i niepełnosprawność” oraz „Translacje”, co czyni ją idealną osobą do prowadzenia tak unikalnych warsztatów.

Warsztaty te nie tylko zbliżają do siebie różne formy artystycznego wyrazu, ale także przyczyniają się do większej integracji i zrozumienia kultury Głuchych. Tworzy ona osobną całość, obejmującą system komunikacji, zachowań oraz charakterystyczne formy wyrazu artystycznego, podobnie jak inne kultury regionalne w Polsce.


Na podstawie: UM Wadowice