Niewiele osób może pozwolić sobie na dużą łazienkę. Każdy metr kwadratowy domu czy mieszkania jest bardzo cenny, dlatego też większość osób świadomie rezygnuje z planowania dużej łazienki na rzecz powiększenia innego pomieszczenia. Nie byłoby w tym nic dziwnego ani złego, gdyby nie fakt, że po fakcie najczęściej okazuje się, że stosunkowo trudno jest zmieścić w niewielkiej łazience wszystko to, co powinno się w niej znaleźć. Jak rozwiązać problem małej przestrzeni? Oto nasze rady.

Dokonuj wyborów

Jeśli zdecydowałeś się na posiadanie małej łazienki, musisz podjąć też kilka wiążących się z tym decyzji. Oceń, co może się w niej znaleźć, z czego będziesz musiał zrezygnować, a co przenieść do innego pomieszczenia.

W małej łazience raczej nie ma miejsca na wannę, a jeśli już, to na pewno nie dużą, zabudowaną misę. My rekomendujemy kabinę prysznicową, która będzie nawet lepiej wyglądała na niewielkim metrażu. Wanna wciśnięta do małego pomieszczenia za wszelką cenę będzie sprawiała wrażenie jeszcze większej niż jest i optycznie zmniejszy całą łazienkę.

Jeśli twoja łazienka jest naprawdę mała, to zrezygnuj też z dodatkowego sanitariatu, jakim jest bidet. Chociaż jest bardzo przydatny, a życia bez niego nie wyobraża sobie wielu ludzi, to jeśli masz przeskakiwać przez niego, aby dostać się np. do szafki, to lepiej sobie go odpuść.

Niewiele elementów wyposażenia łazienki można umieścić w innym miejscu w domu. Jeśli jednak planowałeś urządzenie pralni w łazience, a jej powierzchnia okazała się mniejsza niż to zakładałeś, spróbuj znaleźć pralce inne miejsce w swoim lokum.

Odpowiednie wyposażenie

Nie tylko urządzenia sanitarne muszą być dobierane z wielką rozwagą. Tak samo ostrożnie trzeba wybrać meble do małej łazienki – i nie chodzi tu wyłącznie o same ich wymiary.

W małej łazience dobrze sprawdzają się meble o łagodnym wykończeniu – szafki z ostrymi kantami i mocno wystającymi uchwytami na tak małej powierzchni stwarzają ryzyko zahaczenia o nie i zrobienia sobie krzywdy.

Co się zaś tyczy kwestii wizualnych, w małej łazience lepiej jest umieścić jasne meble, raczej bez dodatkowego wzornictwa. Duża ilość wzorów i ciemne kolory wywołają niepożądane złudzenie optyczne – przez taki wybór barw małe pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze. To samo dotyczy wyboru kafelków. Jasne, dobrze oświetlone pomieszczenia, nawet mimo swojego rzeczywistego metrażu wydają się być dużo bardziej przytulne i przestronne.

Nie rezygnuj z dodatków

Mając małą łazienkę możesz odnieść wrażenie, że musisz zrezygnować absolutnie ze wszystkich zbędnych elementów wyposażenia, takich jak donica z rośliną, obrazek na ścianie czy zestaw zapachowych świec. Nie daj się jednak zwariować! Być może wielki fikus nie jest najlepszym rozwiązaniem do twojej małej łazienki, ale to nie znaczy, że nie możesz umieścić w kącie jakiejś niewielkiej rośliny. Nie wycofuj się też z kupna obrazków na ścianę – odpuść duży plakat, ale zastąp go kilkoma małymi ramkami (najlepiej umieść w nich jedną serię grafik albo podobne zdjęcia – dzięki temu całość będzie wyglądała spójnie i harmonijnie). Ta sama zasada dotyczy wszystkich drobiazgów, które teoretycznie są zbędne – pamiętaj, że ostatecznie to one nadają pomieszczeniu smak.