Do czego jest nam potrzebna kreatywność?

Przytaczając naukowe definicje, kreatywność to umiejętność rozwiązania jakiegoś problemu w nowy sposób lub metoda, sposób postępowania w określonych sytuacjach. Przekładając to na codzienne postępowanie, kreatywnością można nazwać m.in. chodzenie do pracy codziennie inną drogą, a także znalezienie ułatwień w pracy.

Do czego jest nam potrzebna kreatywność?

Według badaczy, kreatywność to jedna z najważniejszych umiejętności człowieka, który chce odnaleźć się w obecnych czasach. Większość skomplikowanych czynności jest stopniowo zastępowanych przez powtarzalne prace, dlatego kluczem okazuje się umiejętność rozwiązywania problemów i ułatwiania sobie życia.

Kreatywność to jedna z najważniejszych cech osób, których głównym zadaniem jest zachęcenie innych do skorzystania z usług danej firmy. Nowatorskie rozwiązania są doceniane nie tylko przez szefostwo, ale także i przez klientów, co pozytywny sposób odbija się na przychodach. Osoby kreatywne są otwarte na świat, przyjmują pomysły innych osób, analizując je i dostosowując do aktualnych warunków. Kreatywność pozwala działać poza utartymi schematami, omijając wyuczone sposoby myślenia i funkcjonowania.

Co sprawia, że jesteśmy kreatywni?

Według psychologów, o kreatywności decyduje przede wszystkim nasze spojrzenie na świat. Większą zdolność do wykazywania się kreatywnym myśleniem i działaniem mają osoby, które lubią obracać się w nie do końca wyjaśnionych, zagadkowych sytuacjach, gdzie bardzo często mają do czynienia z brakiem informacji. Ludzie preferujący komfort i równowagę stoją po przeciwnej stronie barykady i bardzo rzadko są w stanie zaskoczyć czymś nowym i niespotykanym.

Osoby kreatywne możemy poznać po ich cechach charakteru. Najczęściej są one ciekawe świata, posiadają mnóstwo zainteresowań i łakną nowej wiedzy i doświadczeń. W razie natrafienia na jakiś problem nie chowają się z tyłu, ale próbują się z nim uporać na różne sposoby. Osoby kreatywne bardzo często posiadają również bujną wyobraźnię i zależy im na tworzeniu nowych rzeczy.

Kreatywności sprzyjają zainteresowania takimi dziedzinami wiedzy jak: kulinaria, sztuka, literatura i muzyka. Doświadczenie w takich branżach ułatwia rozwijanie kreatywnego myślenia, pozwala przyjmować do wiadomości inne, mniej oczywiste rozwiązania problemu i uczy dostrzegania całkowicie nowych ścieżek. Kreatywność połączona jest również z umiejętnością inspirowania się tym, co zostało już wymyślone, a także zdolnością do wykorzystywania i przerabiania pomysłów.

Warto jednak nadmienić, że nie zawsze odkrywanie wszystkiego na nowo jest dobrym rozwiązaniem. Czasami te najprostsze solucje są najbardziej efektywne. Osoby kreatywne muszę więc mieć zdolność słuchania i przyjmować na siebie krytykę płynącą z otoczenia.

Jak pobudzić kreatywność?

Kreatywne myślenie możemy pobudzić na wiele sposobów. Jeśli pracujemy w grupie, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie tzw. burzy mózgów, stworzenie map myśli lub też prognozowanie przyszłości na podstawie dostępnych danych. Metody te pozwalają rozwinąć kreatywność za pomocą wykorzystania różnych podejść i procesów, a także nauczą jak wykorzystywać i łączyć informacje uzyskiwane z różnych źródeł.

Kreatywność możemy rozwijać także samodzielnie i da się to robić w prosty i zaskakujący sposób. Jedną z najlepszych metod jest długi spacer na łonie natury, bez telefonu i innych urządzeń, które mogą rozpraszać nasze myśli. Warto wprowadzić go do naszego codziennego planu. Dobrym pomysłem może okazać się również medytacja, która pozwoli uspokoić myśli i odpowiednio je poukładać.

Kluczem do sukcesu jest nauka nowych rzeczy. Regularne wychodzenie poza strefę komfortu, poznawanie nieznanych miejsc, podejmowanie wyzwań, rozmowa z obcymi ludźmi, a także wszelkie gry i zabawy pomogą nam rozwinąć kreatywność umysłu do niewyobrażalnych wręcz wartości.

Warto pamiętać, że w kreatywności nie chodzi tylko o sam sposób myślenia, ale przede wszystkim o działanie. Dopiero po wprowadzeniu w życie naszych myśli i celów, możemy uznać, że jesteśmy kreatywni.

Dodatkowe informacje

Jeżeli szukasz przedmiotów do szeroko rozumianego DIY, znajdziesz je na stronie https://czakos.pl/ - zobacz pełen asortyment

Kiedy proteza zębowa?

Kiedy usunięcie jednego z naszych zębów jest koniecznością, musimy zastanowić się, jak powinniśmy wypełnić powstałą lukę. Wówczas mamy trzy możliwości: proteza stała, proteza ruchoma bądź implant.  protezy zębowe rodzaje są różne. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, jednak każda z nich wiąże się z niższymi bądź wyższymi kosztami. Są jednak sytuacje, w których powinniśmy zrezygnować z implantu na rzecz protezy zębowej.

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne?

Powodem, dla którego musimy zdecydować się na protezę, jest konieczność usunięcia zęba bądź kilku zębów. Stomatolog dziecięcy raczej nie zdecyduje się na wstawienie zębów, choć zależy to od sytuacji. Musimy to mieć zatem na uwadze. Najczęstszą przyczyną, która zmusza nas do usunięcia zębów jest ich rozległe zniszczenie. Jeśli przez dłuższy czas nie odwiedzaliśmy dentysty, nasze zęby zniszczyła np. próchnica - leczenie zachowawcze nie jest możliwe. W takiej sytuacji jedynym prawidłowym i rozsądnym wyjściem będzie wyrwanie zęba i zastąpienie go protezą. Wyrwanie zębów często jest także koniecznością u osób, które chorują na paradontozę. W takich sytuacjach za rozwój tej choroby odpowiedzialny jest kamień nazębny, który w pewnym stadium choroby umożliwia jego usunięcie. Kamień zaczyna się coraz bardziej wciskać między zęby a dziąsła, jeśli zęby nie są prawidłowo i regularnie czyszczone. Powoduje to krwawienie dziąseł oraz ruszanie się zębów, które po prostu tracą podparcie. Zdarza się, że do trwałego uszkodzenia zębów dochodzi podczas wypadku bądź też silnego urazu. Jeżeli w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia korony lub korzenia zębów, będzie konieczne usunięcie. W niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie zębów ze względu na ostry stan zapalny. Najczęściej pojawia się on na skutek silnego zakażenia bakteryjnego. Jeśli zakażenie pozostawimy bez leczenia, doprowadzimy do całkowitego zniszczenia jednego bądź kilku zębów. Wtedy proteza zęba bądź zębów jest koniecznością. 

Jaką protezę wybrać?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje protez zębowych - ruchome i stałe. Stała proteza, jak sama jej nazwa mówi - przymocowana jest na stałe i nie jesteśmy w stanie jej samodzielnie zdjąć. Ruchoma proteza to taka, która najczęściej zdejmowana jest przez pacjenta na noc. Przymocowana jest do specjalnego łuku, który wcześniej specjalista dopasował do kształtu szczęki pacjenta. Bez względu jednak na rodzaj protezy zębowej jaki wybierzemy, konieczne jest dbanie o protezę. Tak samo jak na naszych zębach, tak i na tych sztucznych zalega osad i resztki jedzenia. Oczywiście nie grozi protezie próchnica ani żadna inna choroba która mogła spowodować u nas konieczność noszenia protezy, jednak przyciąga do siebie bakterie, które mogą zagwarantować nam naprawdę spore problemy. Proteza nie jest czymś tanim, a my z pewnością nie chcemy wydawać jeszcze więcej pieniędzy po pewnym czasie. Należy raz na co najmniej dwa tygodnie przepłukiwać protezę płynem bakteriobójczym oraz antyseptycznym. Jeśli jesteśmy podatni na jakiekolwiek infekcje (opryszczka, angina, afta, zapalenie zatok) - lepiej byłoby, abyśmy czyścili protezę częściej, oczywiście w okresie w którym złapała nas infekcja.

Izolacje przeciwwilgociowe

Długotrwała wilgoć w budynku mieszkalnym nie tylko może spowodować pojawienie się nieestetycznych wykwitów na ścianach, ale przede wszystkim może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.  Długotrwałe przebywanie domowników w środowisku narażonym na wilgoć, może powodować problemy z drogami oddechowymi lub alergię. Dlatego bardzo ważna jest poprawnie wykonana izolacja ścian fundamentowych. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów podczas budowy domu nie powinna być czynnością pomijaną. Nie zaoszczędzi się w ten sposób pieniędzy. Usuwanie skutków wilgoci z budynków spowodowane brakiem hydroizolacji fundamentów, będzie dużo bardziej kosztowne i pracochłonne. Nie bez znaczenia jest też zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanej ekipy remontowej. która będzie wykonywać izolację przeciwwilgociową. Nie należy również zapominać o izolacji fundamentów w starym domu, dzięki  nowoczesnej technologii izolacja starych fundamentów nie stanowi w dzisiejszych czasach wyzwania. Hydroizolacja piwnicy szczególnie w budynku położonym w pobliżu zbiorników wodnych jest bardzo istotna.  Może uchronić mieszkańców przed zalaniem.

Izolacja przeciwwilgociowa - rodzaje

Izolacja przeciwwilgociowa stosowana jest w budynkach, które wznoszone są na przepuszczalnych gruntach i  o niskim poziomie wody gruntowej. Izolacja fundamentów tego typu wykorzystuje zaprawy wodoszczelne, masy bitumiczne  lub folię. Średnia izolacja przeciwwilgociowa wykonywana jest na gruncie gliniastym, gdzie poziom wód gruntowych może być raz niższy a raz wyższy.  Poza tym taka powierzchnia na długi czas zatrzymuje wilgoć. W tym przypadku izolacja pozioma fundamentu powinna być wykonana bardzo dokładnie. W szczególności izolacja piwnicy.  Do średni izolacji przeciwwilgociowej wykorzystuje się papy, masy bitumiczne lub folię. Jeżeli powierzchnia gruntów ma zdolność do dużego zawilgocenia, lub w pobliżu jest wysoki poziom wód gruntowych to odpowiednia będzie izolacja pozioma ciężka. Do tego typu izolacji trzeba użyć materiałów jak najlepszej jakości. Aby metoda ta skutecznie chroniła przed wilgocią. Nie ma mowy w tym przypadku o  oszczędzaniu na materiałach. Jeżeli zależy nam na tym, aby izolacja spełniała swoje zadanie. Do tego rodzaju izolacji wykorzystywana jest folia samoprzylepna lub folia zgrzewalna. Izolacja pionowa ścian fundamentowych i izolacja pozioma zagwarantują najlepsze efekty. Izolacja pionowa może być również zamontowana od zewnętrznej strony na ścianach piwnicy.

Czy warto wykonać izolację?

Trzeba zawsze wykonywać izolację przeciwwilgociową,  bez względu na to na jakim gruncie i w jakim miejscu znajduje się budynek mieszkalny.  Izolacja ma za zadanie zabezpieczyć budynek przed wilgocią. A nikt nie jest w stanie przewidzieć na jakie czynniki może zostać narażony budynek w przyszłości. Metoda jaką wykonamy izolację jest zawsze uzależniona od rodzaju podłoża i poziomu wód gruntowych. Podczas wykonywania hydroizolacji fundamentów warto jest wykonać również izolację termiczną fundamentów.  Przy użyciu płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS. Nie można oszczędzać na izolacji przeciwwilgociowej lub rezygnować z jej założenia. Oszczędności można szukać podczas urządzania wnętrza mieszkania a nie na etapie jego budowy. Użycie dobrej jakości materiałów i odpowiedniej technologii podczas budowy domu zagwarantują jego trwałość na lata. Należy właściwie zadbać o fundamenty- izolacja przeciwwilgociowa,  hydroizolacja podpiwniczenia na pewno w tym pomoże.

Trzy rodziny z Kleczy Choczni i Babicy, pokrzywdzone podczas marcowej wichury, nie zostaną bez dachu na głową. Dzięki staraniom naszych urzędników wojewoda małopolski Piotr Ćwik przyznał Gminie Wadowice 232 tysiące złotych zasiłku....

 • Znowu zapowiadają burze
  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że w dniu 30.07.2019 r. do godz. 24:00 na terenie powiatu wadowickiego, zgodnie z prognozami...
 • Do 80 procent dofinansowania
  Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego zachęca do zapoznania się ze szczegółami projektu Akademia Menadżera MŚP, skierowanego do właścicieli, kadry zarządzającej oraz pracowników objętych planami...
 • Nasz pracownik odznaczony!
  Podczas obchodów Święta Policji w Krakowie Jerzy Śniegowski, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach został odznaczony brązowym medalem za...
 • Trening systemu wykrywania i alarmowania
  Informujemy, że w ramach treningu systemu alarmowania na obszarze powiatu, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 2019 roku o godz....
 • PFRON przywraca dofinansowania na wózki elektryczne
  Do 10 tys. złotych dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym będą mogły otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osoby z dysfunkcją narządu...
 • Ręce spięte kajdankami
  Policjanci z Wydziału Kryminalnego w Wadowicach nie ustają w tropieniu przestępców. W efekcie ich działań zostali ustaleni sprawcy kradzieży dwóch rowerów. Wadowiczanie usłyszeli już zarzuty.
  W nocy z 17/18 lipca br. sprzed jednego z bloków na ul. Niwy w Wadowicach został skradziony rower o...
 • Wiedza, profesjonalizm oraz dobroć to Jego główne cechy, które sprawiały, że nasz urząd był wyjątkowym miejscem pracy. Każdy mógł liczyć na Jego radę, dobre słowo i pomoc nie tylko w kwestiach zawodowych. Czwartek, 25 lipca...

 • Kolejne ostrzeżenie przed burzami!
  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że w dniu 29.07.2019 r. do godz. 23:00 na terenie powiatu wadowickiego, zgodnie z prognozami IMGW...
 • Upał!
  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że na terenie powiatu wadowickiego w  dniu 29.07.2019r. nadal prognozuje się upały. Temperatura...
 • Pieniądze dla szkolnej biblioteki
  Starostwo Powiatowe w Wadowicach informuje, iż Wojewoda Małopolski ogłosił wyniki konkursu w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach...
 • Szczególne Święto Policji
  Awanse na wyższe stopnie, specjalne wyróżnienia przyznawane przez władze samorządowe oraz Niezależny Samorząd Związku Zawodowego Policjantów, a także okolicznościowe medale – w piątek, 26...
 • Na zdjęciu widać umundurowanych policjantów
  Tegoroczne Święto Policji miało szczególne znaczenie, gdyż łączyło się z 100 rocznicą powołania Policji Państwowej. 26 lipca br. w Wadowickim Centrum Kultury odbyły się powiatowe obchody Święta Policji, podczas których funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach zostali mianowani na...
 • Wadowiccy policjanci świętowali setną rocznicę powstania Policji Państwowej. Były awanse na wyższe stopnie oraz specjalne wyróżnienia przyznawane przez władze samorządowe.

  Czas... start... odliczamy dni do nowego projektu malarskiego! Spray, farba, pędzle, wałki w ruch i zamienimy nudną powierzchnię przed budynkiem WCK w kolorowe arcydzieło!

  Fitness Graviton Wadowice - siłownia i fitness w Wadowicach

  Artykuły promocyjne

  logo RSS