Rada powiatu przeciwna wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem i drewnemTak dużego zainteresowania sesją powiatową jeszcze w tej kadencji nie było. Po ponad trzy godzinnej dyskusji, której przysłuchiwali się górnicy  i mieszkańcy gminy Wadowice rada powiatu podjęła ważną uchwałę. Jest ona głosem sprzeciwu wobec całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w Wadowicach i ościennych wioskach.

W uchwalonej głosem 12 radnych rezolucji rada powiatu nie kwestionuje problemu smogu w Wadowicach i bezdyskusyjnie uważa, że należy z tym zjawiskiem walczyć w sposób racjonalny, a nie radykalny.

Cała treść rezolucji:
Rezolucja Rady Powiatu w Wadowicach w sprawie całkowitego zakazu palenia węglem w Gminie Wadowice forsowanego przez Burmistrza Wadowic w Urzędzie Marszałkowskim

Radni Rady Powiatu w Wadowicach zaniepokojeni działaniami burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego apelują, aby burmistrz wstrzymał wszelkie działania, których celem jest wprowadzenie na terenie gminy Wadowice całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem.

Zdaniem burmistrza Klinowskiego należy „wprowadzić całkowity zakaz stosowania paliw stałych na terenie Gminy Wadowice, ewentualnie na terenie miasta i miejscowości bezpośrednio graniczących tj. Chocznia, Jaroszowice, Gorzeń Dolny, Gorzeń Górny, Klecza Dolna, Klecza Górna, Roków”.

Rada Powiatu nie kwestionuje problemu smogu w Wadowicach i bezdyskusyjnie uważa, że należy z tym zjawiskiem walczyć w sposób racjonalny, a nie radykalny.

Wielu mieszkańców gminy zainwestowało już pieniądze w wymianę starych kotłów na nowe.
W przypadku wprowadzenia całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi, będą zmuszeni do ponoszenia kolejnych kosztów. Ponadto całkowity zakaz używania paliw stałych bardzo mocno uderzy w tych mieszkańców, którzy posiadają tzw. ogrzewanie kominkowe. Wymiana pieców będzie dotyczyła również tych mieszkańców, którzy w ostatnich latach wybudowali nowe domy z wysokiej klasy piecami węglowymi.

Należy też zaznaczyć, że nie wszyscy mieszkańcy gminy mają możliwość podpięcia się do instalacji gazowej.

Kotłownie ogrzewające budynki administracji publicznej w gminie Wadowice, w tym należące do Powiatu Wadowickiego, w większości są wyposażone w piece na paliwa stałe. Wymiana na instalację gazową wiąże się z ogromnymi, trudnymi do udźwignięcia, kosztami.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej “TERMOWAD”, które jest głównym dostawcą ciepła dla Wadowic, również posiada rejonową kotłownię na ul. Młyńskiej, która wykorzystuje paliwa stałe (miał węglowy). Co więcej, wprowadzone w tym roku podwyżki dla użytkowników tej miejskiej spółki skutecznie zniechęcają potencjalnych odbiorców ciepła w Wadowicach do podłączania się do sieci.
Wobec powyższego burmistrz powinien oszacować koszty, jakie w związku z jego pomysłem restrykcyjnego zakazu palenia węglem poniosą mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz instytucje administracji publicznej i poinformować o tym mieszkańców.

Rada Powiatu proponuje również burmistrzowi, aby w pierwszej kolejności zajął się innymi metodami prowadzącymi do poprawy jakości powietrza - jak na przykład termomodernizacją budynków komunalnych.

Należy podkreślić, że propozycja burmistrza Mateusza Klinowskiego dotycząca całkowitego zakazu palenia węglem wychodzi poza zapisy Uchwały Antysmogowej dla Małopolski obowiązującej od 1 lipca 2017 roku na terenie Powiatu Wadowickiego. Co więcej, 6 marca 2018 roku polski rząd przyjął projekt noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który zakłada, że najgorszej jakości paliwa, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. Oznacza to, że normy będą dotyczyły paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW. To rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla mieszkańców gminy Wadowice jak i dla jakości powietrza. Jak podkreślają specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie zakaz palenia węglem nie jest niezbędny do poprawy jakości powietrza. W ich opinii w małych miejscowościach, przy dobrej jakości kotłach grzewczych i dobrej jakości paliwach można osiągnąć ten sam efekt.