23-04-2018

Wynalazcy z wadowickiej szkoły wyróżnieni. Będą reprezentować Małopolskę w Warszawie

Projekt „Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych” przygotowany przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach będzie reprezentować województwo małopolskie w tegorocznym finale Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (Warszawa - 2018).

Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny. Jej celem jest zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabycie przez nią praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych oraz edukacja o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Konkurs ma także aktywizować u młodych osób twórcze myślenie, wykraczające poza podstawę programową nauczania. Olimpiada skierowana jest do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych na terenie kraju, a jest ich około 7400.

Powiat Wadowice
Komisja Okręgowa OITiW po analizie zgłoszonych prac podjęła 20 kwietnia decyzję, że do zawodów III stopnia - eliminacji ogólnopolskich (Blok A - Innowacje Techniczne) Olimpiady zostanie zakwalifikowany projekt „Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych” wykonany w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach przez Tomasza Ficka i Łukasza Brańkę (uczniów technikum informatycznego). Drugie miejsce w Małopolsce zajął projekt uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, a trzecie wychowanków Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie.

Wychowankom wadowickiego CKZiU Nr 2 serdecznie gratulujemy. Dodajmy, że wcześniej podstawowa wersja projektu uzyskała także status laureata w Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych – Kraków 2018, w kategorii: Informatyka na rok szkolny 2017/2018.
Powiat Wadowice***
Opis funkcjonalny projektu (pracy): Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych – to innowacyjny projekt pozwalający na przesyłanie zaszyfrowanych danych w oparciu o autorski zapis matematyczny.

Komunikator konwergencyjny szyfrowanego przesyłu danych – to narzędzie umożliwiające przesyłanie danych pomiędzy dwoma punktami sieciowymi. Oferuje użytkownikom możliwość zaszyfrowanego komunikowania się i przesyłania bardzo ważnych informacji, np. numeru PIN do konta bankowego. Minimalne wymagania do działania narzędzia to jedynie zewnętrzna (lub wewnętrzna) pamięć masowa wybierana zależnie od potrzeb przez użytkownika z systemem plików NTFS (lub FAT32) oraz system operacyjny z rodziny Microsoft np. Microsoft Windows Server 2016, Windows 10.         

Działanie projektu składa się z: (scaleń) powiązań elementów, do którym można zaliczyć: zewnętrzną pamięć, pliki (podprogramy) skryptowe, autorski zapis matematyczny, plik sterujący zapisany w oparciu o actionscript 3.0, połączenie z serwerem pocztowym. Plik sterujący Szyfr.exe odtwarza w czasie rzeczywistym program wpisany w Skrypt 1.bat. Skrypt 1.bat wywołuje zmianę postaci w pliku tekstowym w którym mieszczą się ważne informacje. Skrypt 1.bat powiązany jest z plikiem Skrypt 2.bat. Ponadto pliki (podprogramy) powiązane są z plikiem tekstowym, w którym mieszczą się ważne dane przeznaczone do przesłania na serwer. Skrypt 2.bat odpowiedzialny jest za wysyłanie danych na serwer pocztowy. W pliku Szyfr.exe znajdują się mechanizmy i znaczniki zabezpieczające uruchomienie projektu miedzy innymi związane z bezpośrednim dojściem do obiektów oraz wskaźnikiem ruchu. W projekt został wpisany autorski zapis matematyczny w oparciu, o który dane zostają zaszyfrowane. Całość projektu jest tak skonwertowana, aby uruchamiała się tylko z dedykowanego urządzenia magazynującego.

Szyfrowanie danych pod względem transmisji jest zabezpieczone poprzez: integrację z urządzeniem zewnętrznym, zapis ActionScript (ponad 7400 linii kodu), wskaźnik ruchu z potwierdzeniem, konwergencje z plikami wsadowymi, sterowanie ujęte w pliku wsadowym, autorski sposób zamiany wartości danych, komunikację punkt-odbiór.

Opiekunem naukowym projektu jest Wojciech Biel