Każda osoba prowadząca własną firmę zobowiązana jest do pokrywania różnego rodzajów kosztów. W jednym miesiącu wydatków może być więcej, a w drugim znacznie mniej. Większość przedsiębiorców stara się podejmować wszelkiego rodzaju działania mające na celu obniżenie wydatków do minimum. Na czym najłatwiej jest zaoszczędzić? Jak najskuteczniej zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem własnej firmy? Oto kilka praktycznych porad od naszych ekspertów.

Prowadzenie większej firmy zwiększa szanse na obniżenie wszelkiego rodzajów kosztów. Przy tym aspekcie nie można mylić obniżenia kosztów z oszczędzaniem na jakości oferowanych produktów czy usług.

Właściciele większych przedsiębiorstw i mniejszych firm w każdym miesiącu zmuszeni są do pokrywania różnego rodzaju kosztów. Zaliczają się głównie do nich koszty związane z: wynajmem lokalu, opłatami za prąd czy wodę, podatkami, prowadzeniem księgowości oraz wypłacaniem pensji dla pracowników.

Wynajem lokalu a negocjacja warunków.

Większość właścicieli firm nie posiada własnych lokali. W związku z tym, muszą wynająć lokal odpowiednio przystosowany do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Tego rodzaju koszty są stosunkowo bardzo wysokie. Jeżeli potrzebujesz tylko niewielkiego lokalu na biuro, zrezygnuj z wynajmu i wybierz zdecydowanie tańszą opcję, którą jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w domu. Drugą opcją jest możliwość negocjowania z właścicielem kosztów związanych z wynajęciem lokalu.

Podczas prowadzonych negocjacji można poprosić o zwolnienie z czynszu za pierwszy miesiąc. Dzięki temu już na samym początku można zaoszczędzić kilkaset złotych. Jeśli obie strony się na to zgodzą, należy wówczas umieścić o tym wzmiankę w umowie. Przed podpisaniem końcowej wersji umowy należy jeszcze raz bardzo dokładnie ją przeczytać.

Pensje dla pracowników.

Pensja dla pracowników zalicza się do jednego z koniecznych do poniesienia wydatków (o ile nie będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza). Jeśli chcesz, aby prowadzona przez ciebie firma dobrze prosperowała i przynosiła duże zyski, musisz posiadać wykwalifikowaną kadrę z odpowiednim doświadczeniem. Najwięcej trzeba zapłacić osobom pracującym na pełnym etacie. I tak, przy wynagrodzeniu o wysokości 2 000 złotych netto pracodawca musi ponieść koszty w granicach 3 200 złotych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zatrudniaj pracowników w oparciu o umowę o dzieło czy umowę zlecenie. Wówczas koszty mogą się obniżyć nawet o 600 czy 700 złotych.

Jeśli zdecydujesz się za zatrudnianie pracowników w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o działo, dokładnie zapoznaj się z przepisami prawnymi związanymi z tego rodzaju sposobem zatrudnienia. Wszystkie wytyczne można znaleźć w Kodeksie Pracy. Po zapoznaniu się z przepisami należy się zastanowić czy osoba pracująca na danym stanowisku nie spełnia przypadkiem warunków, które uprawniają ją do pracowania w oparciu o umowę o pracę. Jeśli okaże się, że praca danej osoby (pracującej na przykład na zlecenie) spełnia wymogi związane z zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę, można się wówczas narazić się na różnego rodzaju koszty związane z koniecznością opłacenia kar.

Gaz, prąd, telefon itp.

Kolejnym kosztami są wydatki związane z comiesięcznymi opłatami. Najwięcej wydaje się na telefon oraz Internet. Są to dwa niezbędne elementy do prowadzenia właściwej komunikacji pomiędzy firmą a klientami. Dowiedz się czy twój operator nie przygotowałby oferty, która byłaby indywidualnie dopasowana do potrzeb firmy. Jeśli się na to nie zgodzi, zrezygnuj z jego usług. Na rynku istnieje wiele innych firm, które w zasobie swoich propozycji posiadają również wiele atrakcyjnych ofert dla przedsiębiorców. Co więcej, podejmuj wszelkiego rodzaju działania mające na celu obniżenie wydatków przeznaczanych na opłacenie wody czy prądu.

Księgowość i podatki.

Pierwszą opcją, o której warto jest wspomnieć, jest możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości. Korzystnie z wyspecjalizowanych programów komputerowych może być w tym przypadku bardzo pomocne. Kolejną możliwością jest zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie.

Obecne ceny prowadzenia księgowości przez specjalistów wahają się w granicach od 150 do 600 złotych miesięcznie. Jest to stosunkowo niewielka suma. W związku z tym, warto jest poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej oferty. Należy wybrać taką, która nie będzie stanowiła dla firmy dużego obciążenia finansowego. Co więcej, korzystanie z usług profesjonalisty daje poczucie bezpieczeństwa. Doświadczony księgowy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak się zachować podczas różnego rodzaju kontroli. Trzecią opcją jest możliwość skorzystania z usług internetowych biur księgowych. Tu wybór należy do przedsiębiorcy.

W celu zredukowania kosztów związanych z podatkami należy dokonać stosownej ich optymalizacji. Warto jest skorzystać z pomocy ekspertów, którzy najlepiej zdają sobie sprawę z tego, jakie działania należy podjąć, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Większość ekspertów doradza, aby przejść na podatek liniowy, który aktualnie wynosi 19%. Przy tym aspekcie warto jest wspomnieć o konieczności rozliczania wszystkich kosztów pochodzących z przychodów. Takie działania spowodują znaczne obniżenie, tzw. podatku dochodowego.

Bezpłatne konto firmowe.

Kolejną bardzo ważna kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas otwarcia i prowadzenia działalności gospodarczej jest założenie konta firmowego w banku. Konto firmowe może być zarówno tanie, jak i drogie. W celu zmniejszenia tego rodzaju kosztów warto jest zapoznać się z licznymi na rynku ofertami banków. Bardzo często zdarza się tak, że z kilkudziesięciu złotych miesięcznie można zejść praktycznie do zera. Przed wybraniem odpowiedniej instytucji bankowej należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi ofertami i ich szczegółami. Zazwyczaj jest tak, że trzeba spełnić ściśle określone warunki, dzięki którym unikniemy różnego rodzaju dodatkowych opłat. W celu przyspieszenia procesu związanego z założeniem konta firmowego istnieje możliwość dopełnienia wszystkich formalności prze Internet. Kwota, która można zaoszczędzić uzależniona jest głównie od wielkości danego przedsiębiorstwa.

Pewnym sposobem na obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są…pożyczki na dowód przez internet. Co ciekawe, je również można wrzucić w firmowe koszty, a co za tym idzie – obniżyć podatek. Na rynku istnieje wiele instytucji pożyczkowych, które mają w swojej ofercie również pożyczki dla firm i przedsiębiorców. Dlatego jeśli bierzemy pod uwagę tego rodzaju sposób na rozwój własnego biznesu, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty i wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Dzięki tego rodzaju działaniom można bardzo skutecznie obniżyć comiesięczne konieczne do poniesienia koszty związane z prowadzeniem własnej firmy na czym, co oczywiste zależy każdemu przedsiębiorcy.