16-07-2018

W Lanckoronie trwają XI Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe

Rezygnacja z konkursowej atmosfery rywalizacji i współzawodnictwa, na rzecz otwartości i pełnej akceptacji uczestników, bez względu na wiek i posiadane umiejętności, interdyscyplinarność zajęć oraz atmosfera miejsca i łączące różne style muzyczne koncerty, to cechy wyróżniające Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie i towarzyszący im Festiwal Terra Artis.

Tegoroczna, jedenasta już edycja Warsztatów rozpoczęła się 12 lipca i potrwa do 22 lipca. Zajęcia z gry na gitarze poprowadzą Piotr Domagała, Paweł Kwaśny, Michał Nagy, Marek Nosal, Michał Pindakiewicz, Tatiana Stachak, Petr Saidl, Marcin Siatkowski, a także Leszek Potasiński, Aleksander Wilgos i Andrzej Olewiński. Orkiestra gitarowa zagra pod dyrekcją Iwony Grabowskiej. W tym roku nie zabraknie też warsztatów harfy historycznej z Arianną Savall oraz warsztatów śpiewu w chórze oraz improwizacji z norweskim tenorem Petterem U. Johansenem. Warsztaty poetycko-teatralne, cieszące się ogromną popularnością i sympatią, poprowadzi ponownie Bronisław Maj.

Głównym Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Warsztaty i Festiwal realizowane są w ramach programu „Made in Małopolska”.
Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Tadeusza Łopaty, wójta Gminy Lanckorona oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Stanisława Krawczyńskiego. Projekt współfinansowany ze środków Powiatu Wadowickiego.

- To bardzo ważne, że Starostwo wspiera takie inicjatywy, ponieważ jest to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, młodzieży powiatu wadowickiego daje możliwość  integracji, rozwijania i doskonalenia pasji muzycznych a także poznania ciekawych ludzi w urokliwej Lanckoronie – mówi radny powiatowy z Lanckorony, Zbigniew Fraś.

Powiat Wadowice

PROGRAM WYDARZEŃ KULTURALNYCH:
•    12 LIPCA (czwartek), KONCERT TRIO POTASIŃSKI-OLEWIŃSKI-WILGOS, godz. 19:30 (Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie)
Andrzej Olewiński to gitarzysta klasyczny, akustyczny, elektryczny. Wszechstronny muzyk udzielający się zarówno na gruncie muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Jako muzyk sesyjny współpracował z wieloma wybitnymi artystami m.in. Kasią Kowalską, Muńkiem Staszczykiem, Renatą Przemyk, Mietkiem Szcześniakiem, Michałem Bajorem, Katarzyną Skrzynecką, Magdą Umer, a także kompozytorem Bartoszem Chajdeckim. Zdobywca kilkunastu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych.
Gitarzysta Leszek Potasiński prowadzi intensywną działalność koncertową jako solista i kameralista, występując w prestiżowych salach koncertowych Polski, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Włoch i innych krajów. Współpracował z wieloma uznanymi artystami m.in. z Jadwigą Kotnowską (flet), Marcinem Olakiem (duet Guitar Open), Ewą Małas-Godlewską (sopran), Tomaszem Strahlem (wiolonczela), Vadimem Brodskim (skrzypce), Jose Torresem (instrumenty perkusyjne), z piosenkarkami Edytą Geppert i Łucją Prus.
Aleksander Wilgos koncertuje solo – na gitarze klasycznej i romantycznej oraz w kilku zespołach kameralnych. Stale współpracuje ze skrzypkiem Michałem Buczkowskim oraz z gitarzystami: Andrzejem Olewińskim i Leszkiem Potasińskim. Laureat wielu nagród w konkursach gitarowych, m.in. I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sinai (Rumunia, 2008) czy I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Cz. Droździewicza w Krynicy-Zdrój (2006). Otrzymał również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium „Młoda Polska”.

•    14 LIPCA (sobota) Koncert finałowy warsztatów harfowych i chóru, godz. 19:30 (Gminny Ośrodek Kultury)

Koncert, podczas którego wystąpią uczestnicy warsztatów harfy historycznej pod przewodnictwem Arianny Savall oraz uczestników warsztatów śpiewu w chórze i improwizacji, które poprowadzi Petter U. Johansen.

Arianna Savall — śpiewaczka, harfistka i kompozytorka, pochodząca z rodziny katalońskich muzyków, córka Jordiego Savalla. Naukę gry na harfie rozpoczęła w wieku 10 lat i kontynuowała ją w Barcelonie pod okiem Magdaleny Barrera. Jednocześnie rozpoczęła naukę śpiewu w konserwatorium w Terassie. Była słuchaczką konserwatorium w Tuluzie i innych uczelni europejskich, gdzie kształciła się pod kierunkiem swoich rodziców – Montserrat Figueras i Jordiego Savalla, a także Andrew Lawrence King’a, Rolfa Lislevanda i Hopkinsona Smith’a. Od 1997 roku koncertuje i nagrywa z takimi grupami jak: Hirundo Maris, Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Malapunica, Ricercar Consort, podróżując z nimi po całym świecie.

Petter U. Johansen — śpiewak operowy, absolwent uczelni muzycznych w Oslo i Bazylei. Wykonuje między innymi utwory czołówki światowych kompozytorów – Bacha, Monteverdiego, Mozarta, Mendelssohna czy Brahmsa. W 2009 roku wraz z Arianną Savall stworzył projekt muzyczny Hirundo Maris, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, wzbogaconej o własne pomysły i aranżacje. P. U. Johansen pracuje także jako kompozytor, aranżer oraz nauczyciel śpiewu w El Musical Bellaterra w Barcelonie.

•    15 LIPCA (niedziela) FLAMENSKY, godz. 19:30 (Cafe Arka)

Trio Rainer Maria Nero (gitara flamenco), Oscar Antoli (klarnet), Carlos Ronda Mas (cajon, perkusjonalia) to pełne pasji, ekspresji a jednocześnie i intymności brzmienie wywodzące się z tradycji hiszpańskiego flamenco, wzbogaconego poszukiwaniem nowego, muzycznego wyrazu. Flamensky to innymi słowy marzenie, ekspresja, intymność czy pasja. Głównym zamiłowaniem zespołu jest nurt muzyki flamenco, połączony z wpływami muzyki bałkańskiej, jazzowej oraz etno. Założycielem oraz pomysłodawcą zespołu jest wiedeński gitarzysta Rainer Maria Nero, który na przestrzeni czasu utworzył własny styl gry, przy pomocy wybitnego gitarzysty flamenco – Carlosa Piñany. W jego grze kluczowe jest zarówno zachowanie tradycji muzyki flamenco, jak również odkrywanie nowych tajemnic tej niezwykłej sztuki. Kompozycje gitarzysty są wzbogacone przez zespół wybitnych instrumentalistów, dzięki którym cały zespół zyskuje oryginalne, niepowtarzalne brzmienie. Podczas koncertu usłyszymy utwory promujące najnowszy album zatytułowany Fantasias y Danzas.

•    16 LIPCA (poniedziałek) HONKY TONK MEN, godz. 19:30 (Cafe Arka)

Trio gitarowe, powstałe z czystej potrzeby uprawiania muzyki, a jednocześnie spotkanie dwóch na pozór odległych światów: gitary rockowej i klasycznej. Adam Burzyński i Michał Kwiatkowski to współzałożyciele zespołu KNŻ, w którym grali przez całą, ponad 20-letnią historię formacji. Marcin Siatkowski jest instrumentalistą klasycznym, który wykształcił już co najmniej jedno pokolenie gitarzystów. Razem wracają do piosenek swojej młodości, ale sięgają też po utwory napisane całkiem niedawno. Jedne i drugie filtrują przez swoje muzyczne temperamenty. I świetnie się przy tym bawią.

•    17 LIPCA (wtorek) ANDRZEJ JAGODZIŃSKI & JANUSZ STROBEL, godz. 19:30 (Cafe Arka)

Andrzej Jagodziński i Janusz Strobel to wybitni polscy jazzmani, artyści światowej klasy, którzy twarzą w twarz spotkali się przy nagraniu nowej płyty. To muzyczne podsumowanie ich ponad trzydziestoletniej współpracy. Oryginalne środki ekspresji muzycznej i nieoczywiste połączenia stylistyczne to wyznacznik ich muzyki.
Wyjątkowość ich projektu polega na połączeniu brzmienia gitary klasycznej (Janusz Strobel) z akordeonem (Andrzej Jagodziński) w jazzowym repertuarze autorskich kompozycji obu artystów. Swing, bossa nova, klimatyczna ballada i energetyczna samba – mówiąc krótko: fascynujące spotkanie tête-à-tête.

•    18 LIPCA (środa) TATIANA STACHAK, ETIUDY CHARAKTERYSTYCZNE,

promocja nowej publikacji WYDAWNICTWA EUTERPE, godz. 17:30 (Cafe Arka)
Tatiany Stachak nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto interesuje się gitarą. Podczas tegorocznych Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie będziemy mieli przyjemność przedstawić jej nową publikację pt. „Etiudy charakterystyczne”. Nowe kompozycje Tatiany, opublikowane przez wydawnictwo Euterpe, po raz pierwszy ujrzą światło dzienne w Lanckoronie , a przede wszystkim zabrzmią na żywo — w wykonaniu Autorki.

•    19 LIPCA (czwartek) CZERWIE, NOSFERATU — SYMFONIA GROZY

projekcja filmu niemego (1922 r.) z muzyką na żywo, godz. 20:30 (Ruiny Zamku w Lanckoronie ). W czołówce polskich grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych znajduje się zespół Czerwie. To niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.  Grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Klinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura). W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji.

•    20 LIPCA (piątek) SPEKTAKL WARSZTATÓW POETYCKO-TEATRALNYCH BRONISŁAWA MAJA, godz. 19:30 (Gminny Ośrodek Kultury)

Spektakle przygotowywane przez uczestników warsztatów teatralno-poetyckich poprowadzonych przez Bronisława Maja cieszą się ogromną popularnością. Zaskakują, bawią, wzruszają i dostarczają niezapomnianych doznań artystycznych. Stanowią wielką niespodziankę i zagadkę każdej kolejnej edycji Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych.

•    21 LIPCA (sobota) FINAŁOWY KONCERT UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW, godz. 17:00 (Rynek w Lanckoronie)

Podczas koncertu na Rynku w Lanckoronie zagrają uczestnicy XI Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych, zarówno w zespołach kameralnych, jak i jako orkiestra gitarowa.

•    21 LIPCA (sobota), SARAKINA, godz. 21:00 (Rynek w Lanckoronie)

Polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej, jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą muzycy grający na takich instrumentach, jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku.

XI Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe | Festiwal Terra Artis w Lanckoronie
12-22 lipca 2018, Lanckorona
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny
Więcej informacji: www.gitaralanckorona.pl