Migrena należy do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, z którym można sobie skutecznie poradzić za pośrednictwem ogólnodostępnych metod. Wystarczy się jedynie zorientować, jak wyglądają efektywne metody terapeutyczne i jak można przeciwdziałać napadom migreny.

 

Skąd bierze się migrena?

Badania jednoznacznie nie wskazują na to, skąd dokładnie bierze się migrena. Naukowcy obecnie uważają, iż główną przyczyną rozwoju dolegliwości bólowych jest nadmierne rozszerzenie naczyń w oponach mózgowych, co przyczynia się do pobudzenia zakończeń bólowych zlokalizowanych w obrębie opony twardej. Ważna w kontekście gwałtownego rozszerzenia naczyń jest również kwestia ogniskowego niedokrwienia, które odpowiadać może za występowanie tzw. aury migrenowej np. pod postacią mroczków migoczących, zapachów, błysków świateł. Hipoteza naczyniowa jest bardzo prawdopodobna, szczególnie gdy uwzględni się skuteczność leków, których działanie opiera się głównie o kurczenie naczyń w obrębie opony, co pozwala na błyskawiczne zatrzymanie odpowiedzi bólowej.

 

Czy można przeciwdziałać migrenie?

Na pewno trzeba zwracać uwagę na czynniki prowokujące – stres, palenie, niewyspanie, czy też spożywanie niektórych pokarmów jak czekolada, sery pleśniowe, czerwone wino lub kiszona kapusta – zawarta w tych pokarmach tryptamina doprowadza do powstania dużych ilości serotoniny, które rozszerzają naczynia i prowokować mogą napady bólu migrenowego. W przypadku przewlekłych bólów migrenowych i ich częstego występowania należy postarać się bezwzględnie o to, aby zastosować profilaktykę migreny pod postacią leków przeciwpadaczkowych, ergotaminy lub tryptanów.

 

Jak leczymy napady migreny?

Osoby niedysponujące iniekcjami lub tabletkami z tryptanami mogą bardzo skutecznie poradzić sobie z napadem migreny. Spożywanie kawy jest jedynie komplementarne i nie zawsze pomaga, mogąc często doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych. Skutecznymi preparatami przeciwbólowymi w napadach kranialgii są ibuprom, ketoprofen, Pyralgin oraz Etopiryna. Ważne jest, żeby w przypadku ibupromu stosować dawkę uderzeniową 800-1200 mg i następnie zażywać po 200mg co 3 godziny do całkowitego wycofania się objawów bólowych. Daje to największą gwarancję poradzenia sobie z dolegliwościami bólowymi i pozwala zabezpieczyć się w optymalny sposób przed przedłużającym się napadem bólowym. Warto mieć to na uwadze i zaimplementować konkretne metody terapeutyczne już teraz i w skuteczny sposób. To naprawdę wiele nie kosztuje i nie jest niczym skomplikowanym.