Kominki w domu jednorodzinnym - co trzeba wiedzieć?

Chyba każdy przyszły właściciel domku jednorodzinnego, ale też dużego mieszkania marzy o posiadaniu kominka. Od zawsze bowiem kominek kojarzy się z sercem domu, ciepłem i towarzyskim centrum. Przyjacielskie rozmowy przy kominku z lampką wina w dłoni to marzenie wielu z nas.

Oprócz tej romantycznej wizji kominek jest zwykle dodatkowym źródłem ogrzewania, niezwykle przydatnym podczas przełomu sezonów czy po prostu podczas chłodnego i deszczowego lata. Posiadanie kominka nie jest problemem, zwłaszcza wtedy, gdy wszystko pieczołowicie i z wyprzedzeniem się zaplanuje.

 

Planujemy kominek

Jeżeli naprawdę marzymy o kominku w domu, planowanie jego budowy należy zacząć jeszcze na etapie projektowania budynku lub adaptacji gotowych projektów. To właśnie wtedy należy zadecydować, w którym pomieszczeniu, i w którym miejscu będzie on zlokalizowany oraz jaką tak naprawdę ma pełnić funkcję. Również wtedy powinno się wstępnie określić jaki to będzie kominek i nawiązać kontakt z firmą sprzedającą i montującą kominki. Najlepiej przywieźć przedstawiciela firmy na plac budowy, by chociaż raz mógł sprawdzić czy wszystkie niezbędne elementy zostały prawidłowo zrealizowane. Samą instalację wkładów kominowych i kaset najlepiej zlecić profesjonalnej firmie i to takiej, która posiada autoryzację od producenta dla konkretnego wkłady kominkowego. Firma montująca kominki będzie odpowiedzialna za prawidłowe ich funkcjonowanie i odpowiadała za wszelkie usterki wpisujące się w gwarancję.

 

Jakie miejsce najlepsze dla kominka?

Miejsce dla kominka ściśle łączy się z lokalizacją systemu kominowego w budynku. To dlatego należy jak najwcześniej zdecydować o lokalizacji kominka. Jeżeli kominki powstają już po wybudowaniu komina wówczas ich lokalizacja będzie ograniczona do miejsca w jego pobliżu, bez względu na to czy jest to dla nas najbardziej dogodna lokalizacja. Jeżeli cały obiekt będzie ogrzewany choćby pompą ciepła z wentylacją mechaniczną budowa kominka już po zakończeniu budowy pociągnie za sobą duże koszty. Gotowe projekty budowlane najczęściej posiadają już w planach kominki, a jeżeli w odpowiednim czasie wszystko zaplanujemy lokalizację kominka dość łatwo, pod pewnymi warunkami technicznymi, można zmienić.

 

Odprowadzanie dymu z kominka

Odprowadzenie dymu z kominka to jedno z kluczowych warunków, które należy prawidłowo spełnić. Dym trzeba odprowadzić osobnym przewodem kominowym dostosowanym wymiarami do typu i wielkości domowego paleniska. Przewód kominowy musi być szczelny, drożny i odporny na wysokie temperatury raz wilgoć powstałą podczas spalania.

 

Więcej informacji

Dowiedz się więcej na stronie https://www.szalonymax.pl/ - kominki, piece i wiele więcej - sprawdź