Aparat zakładane po stronie językowej są praktycznie niewidoczne. To ich bardzo duża zaleta, jeśli chodzi o korektę wad zgryzu o najmłodszych pacjentów. Dzieci bowiem częściej spotykają się z odrzuceniem przez otoczenie, kiedy noszą klasyczny aparat. W ich przypadku właśnie to jest jedną z podstawowych przyczyn oporu przed wizytą u ortodonty.

 

Zdaniem praktyka

Jak podkreślają ortodonci z jednego z najlepszych krakowskich gabinetów orto.info.pl, korekta wad zgryzu jest konieczna u sporej grupy młodych pacjentów. Nie chodzi przy tym o zmiany mające charakter kosmetyczny, ale o takie wady, które w przyszłości mogą powodować spore problemy z funkcją aparatu życia albo wywoływać inne powikłania zdrowotne. Rodzice jednak rzadko nalegają na założenie aparatu, wyczuwając bardzo silny opór ze strony dzieci. W takich przypadkach naprawdę warto rozważyć opcję założenia aparatu lingwalnego.

 

Dlaczego aparat po stronie językowej

Bardzo ważną zaletą w przypadku młodszych pacjentów jest fakt, że aparat po stronie językowej jest praktycznie niewidoczny. Mniejsze są też problemy z utrzymaniem prawidłowej wymowy, niż w przypadku klasycznego aparatu, choć oczywiście w tej wersji też wymaga to nieco pracy. Sam aparat jednak jest też delikatniejszy, a możliwość założenia aparatu częściowego pozwala podjąć stosowne działania także w przypadku mniej nasilonych problemów. Ogólnie rzecz ujmując, aparaty lingwalne, jako prawie niewidoczne, nie wpływają na to, jak dziecko będzie postrzegane w grupie – to naprawdę potężny argument, który przekona większość najmłodszych pacjentów. Trzeba jeszcze przekonać rodziców.

 

Czego boją się rodzice?

Nie jest tak, że tylko pacjenci mają pewne opory przed założeniem aparatu. Często to rodzice nie są pewni tego ruchu, ponieważ przeczytali w sieci, że aparaty zwiększają ryzyko próchnicy, ich noszenie jest bolesne i może trwale uszkodzić zęby. Faktem jest, że skorygowanie wady zgryzu wiąże się z pewnym dyskomfortem, ale w przypadku aparatów lingwalnych, jeśli zostaną one poprawnie założone, to nie powinien pojawiać się silniejszy ból. Co do próchnicy, przyznać trzeba, że aparat każdego typu podnosi ryzyko jej wystąpienia, ale w przypadku aparatów lingwalnych jest to zmiana bardzo niewielka, gdyż powierzchnia językowa zębów jest zdecydowanie odporniejsza na takie negatywne zmiany.

Co do uszkodzenia zębów – jest to w ogóle bardzo trudne, o czym wie każdy, kto poddał się borowaniu: to nie jest łatwe zadanie. Teoretycznie aparat nie ma nawet teoretycznej możliwości poważniejszego uszkodzenia zęba, ale zdarzają się pojedyncze przypadki spowodowane błędami kiepskich ortodontów, a nie samym aparatem. Rodziców należy więc uspokoić i zaprosić do gabinetu, jeśli chcą przed założeniem aparatu dziecku dowiedzieć się, jakie są realne korzyści i ewentualne czynniki ryzyka przy noszeniu aparatów lingwalnych.