Nie da się ukryć, że rekuperator to najważniejsza część całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Określa się go również mianem centrali wentylacyjnej. Jest to miejsce gdzie zachodzi wspomniany odzysk ciepła z wywianego powietrza oraz oddanie go nawiewanemu, świeżemu powietrzu. Rekuperatory posiadają także filtry, mające przechwytywać wszelkie zanieczyszczenia. W samej Warszawie rekuperacja oferowana jest przez niezliczoną ilość firm.

Parametry odzysku ciepła, różnią się od siebie ze względu na rodzaj wymiennika jaki jest w rekuperatorze. Przeciwprądowe rekuperatory charakteryzują się tym, że ich sprawność sięga blisko 95%. Dzięki temu jest to najczęściej wybierane rozwiązanie na całym rynku.

Zasilane są one zwykłą energią elektryczną. Są zaopatrzone w układ sterowania pozwalający im współpracować z innymi urządzeniami. Z gruntowym wymiennikiem ciepła czy też jednostką chłodzącą.

Kluczowy jest wybór odpowiedniego rekuperatora. To właśnie dzięki niemu mamy gwarancję, że do naszego obiektu napływa odpowiednia ilość czystego powietrza. Wybierając urządzenie o za niskiej mocy ryzykujemy tym, że w pomieszczeniu będzie za mała ilość powietrza, co z kolei sprawi, że znacznie obniży się komfort przebywania w tym miejscu. Aby dobrać odpowiednie urządzenie, warto z prośbą o pomoc, skierować się do odpowiedniego miejsca. Aktualnie rekuperacje w Warszawie i w wielu innych miastach możemy zamówić u dużej liczby producentów. Istotny jest też metraż naszego budynku, podobnie jak ilość osób przebywających w nim na co dzień.

Rekuperator – zasady działania

Działanie rekuperatora nie jest niczym skomplikowanym. Dzięki temu, że powietrze odprowadzane z budynku zostaje przeprowadzone przez wymiennik, oddaje swoją cieplną energię strumieniowi powietrza, który jest wprowadzany z zewnątrz. Wynikiem tego jest wyższa temperatura powietrza w budynku. Między obydwoma strumieniami powietrza jest wyłącznie cienka płyta, przez którą właśnie zostaje przekazywana temperatura.

Płyta najczęściej jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego. Dzięki temu istnieje możliwość pozyskania wszelkiej wilgoci z powietrza, które jest wywiewane. Mimo tego, że strumienie przepływają obok siebie, nie ma szans, że się wymieszają. Zapewnia o tym wyjątkowa konstrukcja płyty.

Często błędnie określa się rekuperację jako zawracanie z powrotem do pomieszczenia ciepłego powietrza. Natomiast proces polega na odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza, które jest wywiewane.

Wewnątrz rekuperatora, w wymienniku ciepła zachodzi przekazanie temperatury między powietrzem świeżym nawiewanym, a zużytym i zanieczyszczonym – wywiewanym. Dzięki temu mamy gwarancję wyższej temperatury świeżego powietrza w ziemie, a latem znaczne jej obniżenie.

Efekt jaki zapewnia rekuperator przypomina nieco tradycyjne wietrzenie. Natomiast tylko dzięki rekuperacji możemy obniżać bądź podnosić temperaturę pomieszczenia, unikać przeciągów oraz zanieczyszczeń i owadów.

Rekuperator letnią porą, ma za zadanie obniżyć temperaturę budynku z uwagi na to, że w domu jest chłodniejsze powietrze niżeli na zewnątrz. Tym samym zużyte wywiane powietrze schładza świeże, nawiewane. Jeżeli zależy nam na znacznym obniżeniu temperatury, można zdecydować się na specjalną jednostkę chłodzącą, bądź też gruntowy wymiennik ciepła. W takim wypadku, rekuperacja zadziała niczym zdrowa klimatyzacja. Zapewniona będzie nieustanna wymiana powietrza w naszym budynku, jednocześnie schładzając nawiewane powietrze.

Rekuperacja – co należy wiedzieć o rekuperatorach?