Pompa obiegowa co, ma przede wszystkim za zadanie wywołać w instalacji grzewczej przepływ cieczy. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest wykorzystanie przewodów o mniejszej średnicy i swobodne ich rozprowadzenie. Aktualnie pompy obiegowe są podstawowym elementem wszelkich, nowoczesnych układów grzewczych.

Zasady doboru i rodzaje pomp obiegowych co

Należy zacząć od tego, że pompy obiegowe powinny spełniać hydrauliczne wymagania konkretnej instalacji. Współpraca pompy obiegowej z termostatycznym zaworem, może pozwolić na ograniczenie ogrzewania do korzystania z obecności ludzi, włączonego piekarnika czy też nawet nasłonecznienia. Warto wybierać te, które sygnowane są najwyższymi klasami energetycznymi. Inteligentnie pompy elektroniczne, potrafią dopasować się do wszelkich zmian w instalacji. Pompy obiegowe co dobiera się na podstawie ich natężenia wody oraz wysokości podnoszenia.

Korzyści ze stosowania pompy

Korzystanie z grawitacyjnej instalacji grzewczej niesie spore ryzyko niewystarczającej wydajności i wysokich kosztów. Pompy obiegowe sprawiają, że nie musimy planować grzejników w pionie i starać się umieścić grzejniki jak najbliżej kotła. Rozwiązanie to daje swobodę w rozbudowie systemu grzewczego. Pozwala wykorzystać zawory termostatyczne, które gwarantują sprawną regulację temperatury budynku.

Pompa obiegowa co sprawia, że grzejniki rozgrzewają się szybko i równomiernie. Z uwagi na nowoczesną konstrukcję elektryczną, pompy gwarantują bardzo cichą pracę, bez specjalnej obsługi w sezonie oraz długoletnią niezawodność. Oczywiście jest to duże poczucie komfortu, przy relatywnie niskich kosztach eksploatacji.

Uderzenie hydrauliczne

Kiedy w instalacji rurowej, dochodzi do nagłego skoku ciśnienia przez bezwładność masy cieczy po nagłej zmianie prędkości wody – mamy do czynienia z uderzeniem hydraulicznym. Zjawisko to przejawia się charakterystycznymi odgłosami uderzeń w rurach. Jeżeli ciśnienie w rurach wzrasta, mamy do czynienia z uderzeniem hydraulicznym dodatnim. Podczas nagłego spadku ciśnienia, występuje uderzenie hydrauliczne ujemne. Trzeba mieć na uwadze, że to zjawisko może spowodować nawet uszkodzenie zaworów zwrotnych, przewodów rurowych, a także całej pompy.

Mogą je spowodować licznie wydarzenia losowe. Przerwy w dostawie prądu, awarie bądź też nieodpowiednia eksploatacjz systemu.

Kawitacja

W wypadku nagłego zaniku w cieczy pęcherzyków gazowych, podczas gwałtownej zmiany ciśnienia – dochodzi do zjawiska kawitacji. Przyczyniają się do tego zamknięcia zasuwy, nadmierna prędkość przepływu wody, zamknięcia wysokiej lokalizacji punktu sieci oraz znaczna różnica wysokości ciśnienia względem ciśnienia parowanej cieczy o konkretnej temperaturze spowodowane nagłym zatrzymaniem pracy pompy – także mogą doprowadzić do powstania kawitacji. Zjawisko to pojawia się kiedy niewystarczające jest wymagane dodatkowe nadciśnienie na króćcu ssącym. W wyniku tego może dojść do uszkodzenia pompy obiegowej co.

Warto pamiętać, że to zjawisko jest niebywale niekorzystne dla działania naszej instalacji. Częste występowanie może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się przewodów i urządzeń obecnych w obszarze gdzie to kawitacji dochodzi. Zaleca się regularne sprawdzanie, czy ciśnienie po ssącej stronie pompy jest wystarczające. Miejscowy spadek ciśnienia statycznego może bowiem spowodować tworzenie się pęcherzyków gazu w wyniku wrzenia wody.

Pompy obiegowe co – rodzaje, korzyści i kawitacja