Ogrzewanie domu gazem z butli opisano w wielu miejscach w sieci. Nas dzisiaj nie interesują techniczne szczegóły, ale cena gazu do ogrzewania, na którą składa się wiele czynników decydujących o tym, czy nasza instalacja grzewcza będzie efektywna i opłacalna. Nie ma bowiem sensu inwestować w centralne ogrzewanie na gaz, żeby później marznąć z powodu tego, że cena gazu do ogrzewania przekracza możliwości naszego domowego budżetu. Dlatego ten artykuł zdecydowaliśmy się poświęcić kwestiom finansowym, a będąc bardziej precyzyjnymi – tanim alternatywom pozyskiwania paliwa do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Warto powiem pamiętać o tym, że gazowa instalacja grzewcza może zapewniać nie tylko ciepło, ale również podgrzewać wodę użytkową.

Jeśli planujesz budowę własnego domu jednorodzinnego lub przymierzasz się do modernizacji instalacji grzewczej w swojej nieruchomości, koniecznie sprawdź, czy będzie cię stać na ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej – tanio ale czy skutecznie?

Na początek należy ci się kilka słów wyjaśnienia. Ogrzewanie gazowe promowane jest jako system zapewniający komfort cieplny za niewielkie pieniądze, i rzeczywiście tak jest. Ale… No właśnie, jest jedno „ale”. Komfortem cieplnym za rozsądne pieniądze będziesz się mógł cieszyć pod warunkiem, że stać cię na poniesienie kosztów inwestycyjnych wynikających ze złożoności instalacji gazowej oraz konieczności dostosowania projektu domu lub istniejącej już nieruchomości do wymogów bezpieczeństwa. A to wszystko kosztuje, i to niemałe pieniądze.

Cena gazu do ogrzewania - szukamy najtańszej alternatywy

Po pierwsze, gaz ziemny i nitka gazociągowa

Wydawać by się mogło, że ogrzewanie zasilane gazem ziemnym to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów związanych z zakupem zbiornika na gaz płynny. Faktycznie, na poziomie inwestycyjnym przyłączenie się do nitki gazociągu miejskiego jest o wiele tańsze. Ale czy tania jest również eksploatacja takiego systemu? Musimy pamiętać o tym, że cena gazu do ogrzewania jest w tym przypadku obarczona szeregiem opłat stałych i przesyłowych, a sama kaloryczność gazu może być różna, co znacząco wpłynie na jego zużycie i nasze rachunki za ogrzewanie. Dodatkowym problemem może być niemożność podłączenia nieruchomości do nitki miejskiego gazociągu. Z takimi trudnościami powinni się liczyć inwestorzy kupujący działki na przedmieściach oraz wsiach. Tam nie zawsze sięgają miejskie gazociągi. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z czystego i zdrowego paliwa, jakim jest gaz. Alternatywą jest tutaj ogrzewanie propan butan i magazynowanie paliwa w zbiorniku na zewnątrz domu.

Po drugie, zbiornik na gaz a ogrzewanie domu gazem z butli

Zakup specjalistycznego zbiornika na gaz płynny jest bardzo kosztowne. Dlatego wiele firm zajmujących się dystrybucją gazu LPG ma w swojej ofercie możliwość dzierżawy zbiornika na gaz. Jeśli jednak pomysł dzierżawienia zbiornika na gaz nie przypadł ci do gustu, masz jeszcze jedną możliwość ogrzewanie domu gazem z butli. Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej jest wolne od szeregu kosztów ukrytych, z którymi muszą się liczyć również posiadacze zbiorników na gaz. To sprawia, że ogrzewanie domu gazem z butli jest aktualnie najtańszym rozwiązaniem w zakresie gazowego ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Jedynym mankamentem, jakie ma ogrzewanie gazowe z butli przydomowej jest konieczność stałego monitorowania poziomu paliwa w butli, co wynika z ograniczonych pojemności butli na gaz w porównaniu z podziemnymi zbiornikami, które nierzadko wymagają uzupełniania raz w miesiącu, a nawet rzadziej.