Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Nurkowanie wrakowe: techniki i sprzęt

Nurkowanie to wyjątkowy sport. Wiele osób, które spróbowały nurkowania, nie potrafiły o nim zapomnieć. Jest to jednak również sport bardzo wymagający. Potrzebna jest umiejętność dobrego pływania, opanowanie, ale przede wszystkim konieczny jest wysokiej jakości sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo.

Nurkowanie wrakowe – nurkuj i odkrywaj

Jednym z rodzajów nurkowania jest nurkowanie wrakowe. Bardzo interesujące i mające wielu zwolenników. Do tego rodzaju nurkowania należy zakupić specjalistyczny sprzęt. Jednym z elementów wyposażenia jest kołowrotek nurkowy Tecline. Czym charakteryzuje się nurkowanie wrakowe? Nurek schodzi pod wodę, aby obejrzeć zatopione wraki. W naszych rodzimych zbiornikach, a więc w jeziorach na ternie całego kraju najczęściej zatapiane są autobusy, samochody, a nawet czołgi czy koparki. Czasem zdarzają się również wraki statków, jednak w większej ilości znajdują się one w morzach.

Biorąc pod uwagę, że nurkowanie wrakowe cieszy się bardzo dużą popularnością, nie powinien dziwić fakt, że powstaje coraz więcej kursów oferujących naukę tego typu nurkowania. Najczęściej kursy obejmują tylko naukę nurkowania wrakowego w zbiornikach mniejszych, np. jeziorach czy zalanych kamieniołomach. Tylko nieliczne zapewniają nurkowanie wrakowe w morzu. Jeżeli jesteś zainteresowany właśnie nurkowaniem w morzu, musisz bardzo dokładnie przejrzeć oferty.

Nurkowanie wrakowe – zachowanie ostrożności

Podczas nurkowania wrakowego trzeba zachować szczególna ostrożność. Wspominaliśmy wyżej o tym, że wraki mogą mieć różny stan – najczęściej nie najlepszy. Jednak to nie wszystkie zagrożenia. Często z wraków mogą wystawać pręty, ostre przedmioty, a wtedy nie trudno o to, aby się skaleczyć, czy rozedrzeć kombinezon. Do niektórych warków przymocowane są także różnego rodzaju liny, trzeba uważać, aby się nie zaplątać. Oczywiście konieczne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości światła.

Sprzęty do nurkowania wrakowego

Aby móc cieszyć się nurkowaniem wrakowym, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Potrzebne jest wspomniane już oświetlenie oraz dobry kask. Wiele osób bagatelizuje kask, uważając, że nadaje się on tylko do nurkowania jaskiniowego. Tymczasem jest także konieczny podczas nurkowania wrakowego. Oglądając wraki nietrudno o uraz głowy. Dobra latarka pozwoli zajrzeć w interesujące miejsca i szczeliny. Bez dobrego oświetlenia nie można zobaczyć najciekawszych miejsc na wraku. Potrzebny jest także nóż nurkowy, czasem także sekator. Dlaczego te ostre przedmioty są potrzebne? Często we wrakach zadaszają się zaplątania. Wtedy sekator jest niezwykle potrzebny. Jeżeli go nie mamy, nóż staje się koniecznością. Nie mając tych przedmiotów można niebezpiecznie utknąć pod wodą. Bardzo ważne są bojki dekompresyjne, szpule oraz kołowrotki. Bardzo dużą popularnością cieszy się obecnie wysokiej jakości kołowrotek nurkowy Tecline. Charakteryzuje się uproszczoną konstrukcja, która sprawia, że nurkowanie jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Kołowrotek wykonany jest z tworzywa sztucznego oraz aluminium. Posiada linkę o długości 115 cm. Bęben kołowrotka wykonany jest z derlinu. Produkt ten ceniony jest za bezawaryjną pracę i bardzo duży komfort podczas użycia. Nurkując trzeba także znać węzły żeglarskie.

Nurkowanie wrakowe – niezapomniana przygoda

Nurkowanie wrakowe to niezapomniana przygoda. Ten rodzaj nurkowania lubią chyba wszyscy nurkowie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nurkowanie tego typu bywa niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ zatopione wraki nie zawsze są w najlepszym stanie. Podczas nurkowania wrakowego należy zachować zatem szczególną ostrożność. Trzeb a także wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt.