Każdego z nas zapewne bardzo cieszy to, że medycyna rozwija się tak prężenie, ponieważ przekłada się to znacząco na długość życia człowieka, a także na możliwość pewnej ingerencji w jego bieg. W związku z codzienną pracą fachowców, którzy odpowiadają za ratowanie naszego życia, powstaje wiele różnych odpadów medycznych, a ich skuteczna utylizacja zawsze wymaga specjalnych procedur.
Warto zacząć od tego, czym tak w ogóle są medyczne odpady. Jak można przeczytać w ustawie, która reguluje tę definicję ,są to „odpady, które powstają w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenia naukowych doświadczeń z zakresu medycyny”. Jako, że pojęcie to jest bardzo szerokie i obejmuje ogół elementów, segregacja medyczna wymagała pewnego doprecyzowania. Wtem także pojawiły się specjalne worki na odpady medyczne.
Jak segregować odpady medyczne?
W kwestii segregacji odpadów medycznych, bardzo pomocne jest rozporządzenie Ministra Zdrowia, gdzie znajdziemy wszelkie szczegółowe zasady co do tego procesu. Tak też, do segregacji zobowiązane będą wszelkie placówki, które są miejscami gdzie się je wytwarza. Natomiast w przypadku udzielania medycznej pomocy osoby, które takie usługi świadczą, powinny pozbierać odpady tego typu, a następnie przekazać je w miejsce, które jest do tego przeznaczone.
W wypadku kiedy przedmioty, które mają być poddane segregacji posiadają jakiekolwiek ostre elementy, muszą być umieszczane w specjalnych pojemnikach, które są odporne na przekłucia. We wszystkich innych przypadkach, odpady medyczne mogą być przechowywane w zamykanych workach, wyprodukowanych z folii polietylenowej. Co ważne – materiał, z którego są wykonane koniecznie musi być odpowiednio wytrzymały, aby był w stanie znieść wszelkie działanie chemicznych środków oraz wilgoci. Ponadto, niezwykle istotną kwestią jest też kolor worków.
Segregacja odpadów medycznych, ze względu na kolor pojemników i worków
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne typy odpadów, powinny być umieszczane w workach o odpowiednich kolorach. Co za tym idzie, w workach czerwonych – należy składować różnego rodzaju pojemniki na krew, pieluchomajtki, organy oraz wszystko inne, co przypuszczalnie stwarzałoby zagrożenie chorobotwórcze dla ludzi i zwierząt. Żółte worki na śmieci, przeznaczone są do przechowywania chemikaliów. Zaliczyć do nich można m.in. wszelkie odczynniki, które zawierają niebezpieczne substancje, bądź też leki cytostatyczne.
Wszelkie inne kolory worków, czyli te czarne, niebieskie i wszytkie inne – to te, do których należy wrzucać pozostałe odpady. Szczególnie, kiedy ich właściwości sprawiają, że nie ma możliwości, aby umieścić je w workach czerwonych lub żółtych. Mogą być to chociażby tępe narzędzia chirurgiczne.
Inne istotne informacje dotyczące segregacji medycznej
Ważne jest, aby każdego rodzaju worki i inne pojemniki, były zapełnianie jedynie do 2/3 swojej objętości. Ponowne ich otwieranie jest całkowicie zakazane, a także muszą być stosownie zakodowane. Musi znaleźć się na nich dokładna data zamknięcia wraz z adresem osoby wytwarzającej, przed samym oddaniem do zutylizowania. Powinny być one wymieniane nie rzadziej niż co 72 godziny, natomiast jeśli dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia worka, natychmiast powinno się zapakować go w nowy. Co więcej, niestosowanie się do opisanych wymogów podlega bardzo surowym karom. Jeżeli chcemy ich uniknąć, warto nie mieszać odpadów różnych rodzajów oraz nie składować ostrych elementów w workach, nawet po ich uprzednim zabezpieczeniu.