Pianka poliuretanowa jest coraz częściej używanym materiałem termoizolacyjnym. Pianka nakładana jest metodą natryskową, pozwalając na uzyskanie skutecznego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami w trakcie chłodnych miesięcy.
Oprócz popularnego styropianu oraz wełny mineralnej do wyboru mamy także inne materiały termoizolacyjne. Wśród nich znajduje się także pianka poliuretanowa, czyli pianka PUR.
Izolacja natryskowa z użyciem pianki poliuretanowej jest wybierana często na poddasza, ale sprawdzi się także do docieplania innych elementów konstrukcyjnych budynku, na przykład na ściany, podłogi, stropy, dachy czy fundamenty.
Aktualnie taką termoizolację oferuje wiele firm, w tym między innymi firma TGA Izolacje – jej usługi zostały opisane na stronie internetowej.
Jak dokładnie odbywa się izolacja natryskowa pianką PUR? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!
1. Izolacja natryskowa – przygotowania do prac
Pierwszym etapem prac przed rozpoczęciem nakładania pianki są odpowiednie przygotowania.
Należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym wykonane mają być prace. Konieczne może być osłonięcie otworów okiennych, sprzętów, podłogi, a także innych powierzchni, które mogą zostać zabrudzone, uszkodzone.
W przypadku montażu płyt kartonowo-gipsowych na warstwie docieplenia konieczne jest również zastosowanie odpowiednich wieszaków.
2. Izolacja natryskowa – natrysk pianki
Kolejny etap prac do wykonanie izolacji przez natrysk pianki. Izolacje natryskowe przygotowuje się w specjalnym urządzeniu, które nazywane jest reaktorem. Reaktor produkuje spienioną piankę PUR, które potem nanoszona jest na nawierzchnię pod ciśnieniem.
Po aplikacji pianka rozrasta się i wypełnia zakamarki, pozwalając na zredukowanie ryzyka powstania mostków cieplnych, czyli miejsc, w których dochodzi do nadmiernej ucieczki ciepła.
Ocieplanie pianką możliwe jest na różnych nawierzchniach, w tym między innymi na deskach, płytach OSB, na blasze, membranach, na betonie czy też na cegle. Na każdym z tych materiałów zapewnia bardzo dobrą przyczepność.
3. Izolacja natryskowa – wykończenie pianki
Na koniec, gdy pianka zastygnie, można ją wykończyć, na przykład ściąć w miejscach, w których jest jej zbyt dużo. Pianka jest łatwa w wykrawaniu, dlatego prace te są łatwe i szybkie w realizacji.
Ostatnim etapem jest montaż odpowiednich materiałów na piance, na przykład profili oraz płyt kartonowo-gipsowych w zależności od projektu.
Izolacja natryskowa – wszechstronne zastosowanie
Pianka PUR – poliuretanowa jako materiał termoizolacyjny sprawdza się bardzo dobrze. Jest lekka, paroprzepuszczalna, ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła lambda, który świadczy o tym, że jest skutecznym materiałem izolacyjnym. Dodatkowo, jest prosta i szybka w montażu – często wystarczy tylko jeden dzień, aby wykonać izolację natryskową.
Dodatkowo, izolacja natryskowa pianką PUR sprawdza się w wielu miejscach. Najczęściej kojarzona jest z poddaszami, gdzie trudno zamontować inne materiały, na przykład płyty styropianowe albo wełnę mineralną, ale można także zastosować ją do innych elementów konstrukcyjnych budynku. Popularna jest izolacja natryskowa dachu, fundamentów, podłóg czy ścian.
Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli interesuje nas izolacja natryskowa cena tego rodzaju prac również nie jest bardzo wysoka. Jest ona porównywalna z innymi metodami termoizolacyjnymi, dlatego warto rozważyć ją przy dobieraniu odpowiedniej z nich dla swojego domu lub innego budynku.