Izolacje przeciwwilgociowe

Długotrwała wilgoć w budynku mieszkalnym nie tylko może spowodować pojawienie się nieestetycznych wykwitów na ścianach, ale przede wszystkim może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.  Długotrwałe przebywanie domowników w środowisku narażonym na wilgoć, może powodować problemy z drogami oddechowymi lub alergię. Dlatego bardzo ważna jest poprawnie wykonana izolacja ścian fundamentowych. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów podczas budowy domu nie powinna być czynnością pomijaną. Nie zaoszczędzi się w ten sposób pieniędzy. Usuwanie skutków wilgoci z budynków spowodowane brakiem hydroizolacji fundamentów, będzie dużo bardziej kosztowne i pracochłonne. Nie bez znaczenia jest też zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanej ekipy remontowej. która będzie wykonywać izolację przeciwwilgociową. Nie należy również zapominać o izolacji fundamentów w starym domu, dzięki  nowoczesnej technologii izolacja starych fundamentów nie stanowi w dzisiejszych czasach wyzwania. Hydroizolacja piwnicy szczególnie w budynku położonym w pobliżu zbiorników wodnych jest bardzo istotna.  Może uchronić mieszkańców przed zalaniem.

Izolacja przeciwwilgociowa - rodzaje

Izolacja przeciwwilgociowa stosowana jest w budynkach, które wznoszone są na przepuszczalnych gruntach i  o niskim poziomie wody gruntowej. Izolacja fundamentów tego typu wykorzystuje zaprawy wodoszczelne, masy bitumiczne  lub folię. Średnia izolacja przeciwwilgociowa wykonywana jest na gruncie gliniastym, gdzie poziom wód gruntowych może być raz niższy a raz wyższy.  Poza tym taka powierzchnia na długi czas zatrzymuje wilgoć. W tym przypadku izolacja pozioma fundamentu powinna być wykonana bardzo dokładnie. W szczególności izolacja piwnicy.  Do średni izolacji przeciwwilgociowej wykorzystuje się papy, masy bitumiczne lub folię. Jeżeli powierzchnia gruntów ma zdolność do dużego zawilgocenia, lub w pobliżu jest wysoki poziom wód gruntowych to odpowiednia będzie izolacja pozioma ciężka. Do tego typu izolacji trzeba użyć materiałów jak najlepszej jakości. Aby metoda ta skutecznie chroniła przed wilgocią. Nie ma mowy w tym przypadku o  oszczędzaniu na materiałach. Jeżeli zależy nam na tym, aby izolacja spełniała swoje zadanie. Do tego rodzaju izolacji wykorzystywana jest folia samoprzylepna lub folia zgrzewalna. Izolacja pionowa ścian fundamentowych i izolacja pozioma zagwarantują najlepsze efekty. Izolacja pionowa może być również zamontowana od zewnętrznej strony na ścianach piwnicy.

Czy warto wykonać izolację?

Trzeba zawsze wykonywać izolację przeciwwilgociową,  bez względu na to na jakim gruncie i w jakim miejscu znajduje się budynek mieszkalny.  Izolacja ma za zadanie zabezpieczyć budynek przed wilgocią. A nikt nie jest w stanie przewidzieć na jakie czynniki może zostać narażony budynek w przyszłości. Metoda jaką wykonamy izolację jest zawsze uzależniona od rodzaju podłoża i poziomu wód gruntowych. Podczas wykonywania hydroizolacji fundamentów warto jest wykonać również izolację termiczną fundamentów.  Przy użyciu płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS. Nie można oszczędzać na izolacji przeciwwilgociowej lub rezygnować z jej założenia. Oszczędności można szukać podczas urządzania wnętrza mieszkania a nie na etapie jego budowy. Użycie dobrej jakości materiałów i odpowiedniej technologii podczas budowy domu zagwarantują jego trwałość na lata. Należy właściwie zadbać o fundamenty- izolacja przeciwwilgociowa,  hydroizolacja podpiwniczenia na pewno w tym pomoże.