Kiedy proteza zębowa?

Kiedy usunięcie jednego z naszych zębów jest koniecznością, musimy zastanowić się, jak powinniśmy wypełnić powstałą lukę. Wówczas mamy trzy możliwości: proteza stała, proteza ruchoma bądź implant.  protezy zębowe rodzaje są różne. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, jednak każda z nich wiąże się z niższymi bądź wyższymi kosztami. Są jednak sytuacje, w których powinniśmy zrezygnować z implantu na rzecz protezy zębowej.

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne?

Powodem, dla którego musimy zdecydować się na protezę, jest konieczność usunięcia zęba bądź kilku zębów. Stomatolog dziecięcy raczej nie zdecyduje się na wstawienie zębów, choć zależy to od sytuacji. Musimy to mieć zatem na uwadze. Najczęstszą przyczyną, która zmusza nas do usunięcia zębów jest ich rozległe zniszczenie. Jeśli przez dłuższy czas nie odwiedzaliśmy dentysty, nasze zęby zniszczyła np. próchnica - leczenie zachowawcze nie jest możliwe. W takiej sytuacji jedynym prawidłowym i rozsądnym wyjściem będzie wyrwanie zęba i zastąpienie go protezą. Wyrwanie zębów często jest także koniecznością u osób, które chorują na paradontozę. W takich sytuacjach za rozwój tej choroby odpowiedzialny jest kamień nazębny, który w pewnym stadium choroby umożliwia jego usunięcie. Kamień zaczyna się coraz bardziej wciskać między zęby a dziąsła, jeśli zęby nie są prawidłowo i regularnie czyszczone. Powoduje to krwawienie dziąseł oraz ruszanie się zębów, które po prostu tracą podparcie. Zdarza się, że do trwałego uszkodzenia zębów dochodzi podczas wypadku bądź też silnego urazu. Jeżeli w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia korony lub korzenia zębów, będzie konieczne usunięcie. W niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie zębów ze względu na ostry stan zapalny. Najczęściej pojawia się on na skutek silnego zakażenia bakteryjnego. Jeśli zakażenie pozostawimy bez leczenia, doprowadzimy do całkowitego zniszczenia jednego bądź kilku zębów. Wtedy proteza zęba bądź zębów jest koniecznością. 

Jaką protezę wybrać?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje protez zębowych - ruchome i stałe. Stała proteza, jak sama jej nazwa mówi - przymocowana jest na stałe i nie jesteśmy w stanie jej samodzielnie zdjąć. Ruchoma proteza to taka, która najczęściej zdejmowana jest przez pacjenta na noc. Przymocowana jest do specjalnego łuku, który wcześniej specjalista dopasował do kształtu szczęki pacjenta. Bez względu jednak na rodzaj protezy zębowej jaki wybierzemy, konieczne jest dbanie o protezę. Tak samo jak na naszych zębach, tak i na tych sztucznych zalega osad i resztki jedzenia. Oczywiście nie grozi protezie próchnica ani żadna inna choroba która mogła spowodować u nas konieczność noszenia protezy, jednak przyciąga do siebie bakterie, które mogą zagwarantować nam naprawdę spore problemy. Proteza nie jest czymś tanim, a my z pewnością nie chcemy wydawać jeszcze więcej pieniędzy po pewnym czasie. Należy raz na co najmniej dwa tygodnie przepłukiwać protezę płynem bakteriobójczym oraz antyseptycznym. Jeśli jesteśmy podatni na jakiekolwiek infekcje (opryszczka, angina, afta, zapalenie zatok) - lepiej byłoby, abyśmy czyścili protezę częściej, oczywiście w okresie w którym złapała nas infekcja.