Znalezienie kredytu, który będzie dostosowany do potrzeb klienta, o atrakcyjnym oprocentowaniu jest zwykle poważnym wyzwaniem. Wymaga poświęcenia czasu oraz posiadania wiedzy na temat kredytów. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług specjalistów, zwanych doradcami kredytowymi.

Zawód doradcy kredytowego

Do zadań doradcy kredytowego należy przede wszystkim udzielenie informacji klientowi w temacie kredytów. Szczególnie ważna jest pomoc w kwestii zasad ich udzielania czy warunków, jaki musi spełniać kredytobiorca. Powinien także potrafić wytłumaczyć aspekty prawne z zakresu bankowości. Ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami i agentami z 2017 roku głosi, że doradcą może zostać każdy, kto otrzyma zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Taka osoba ma obowiązek rejestracji w spisie doradców i opłacać ustaloną składkę. Doradca kredytowy a pośrednik to dwa osobne pojęcia. Pośrednik współpracuje z instytucjami bankowymi (koniecznie musi o tym powiadomić klienta) oraz pobiera prowizję za skorzystanie z oferowanych przez niego usług. Nie da się ukryć, że doradcy po części pełnią rolę pośredników. Zwracając uwagę na fakt, że mają kontakty w większej liczbie banków i ich niezależne działania, posiada on zdecydowanie lepszą ofertę. Reguluje to także prawo, mówiące o tym, że pośrednikiem finansowym jest duże przedsiębiorstwo, które zatrudnia ekspertów kredytowych. Aby zostać pośrednikiem, należy zdać egzamin państwowy.

Źródła dochodu doradcy kredytowego

Głównym źródłem dochodu doradcy jest prowizja od tej instytucji, z której oferty skorzysta klient tego doradcy. Wliczają się w to także warunki kredytowania, indywidualne dla każdego konsumenta. Wysokość prowizji jest zależna od treści umowy, którą podpisał z bankiem. Minusem pracy w takim zawodzie jest brak stałych dochodów. Warto pamiętać, że im większe zobowiązanie zaciągnie klient lub jeśli zdecyduje się na większą ilość dodatkowych usług, wtedy doradca otrzyma większe wynagrodzenie. Chodzi o to, że specjalista będzie namawiać skorzystanie z innych usług. Dzięki temu jego zyski rosną, a koszty konsumenta wzrosną.

Kiedy skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Z usług specjalistów korzystają osoby, które:

  • nie mają dostatecznej wiedzy na temat usług świadczonych przez banki,
  • chcą skorzystać z jak najlepszej dostępnej oferty kredytu,
  • żywią obawy w kwestii dopełnienia formalności przed podpisaniem umowy kredytu,
  • chcą uzyskać jak najdokładniejszych informacji o ofertach banków,
  • chcą wyjaśniać niejasności związane z bieżącą umową kredytową,
  • nie mają czasu na podjęcie decyzji w temacie dofinansowania.

Zalety doradztwa kredytowego

Konsumenci korzystają z usług doradców kredytowych, ponieważ:

  • u jednego agenta znajdą oferty wielu instytucji bankowych,
  • doradca nie będzie ukrywał niekorzystnych informacji na temat usług,
  • doradca służy pomocą w zakresie wypełniania wniosku kredytowego oraz kompletowania wymaganych przez instytucję dokumentów,
  • klient nie ponosi kosztów związanych z usługami doradcy, ponieważ otrzymuje on prowizję od banku,
  • doradca traktuje każdego klienta indywidualnie, ponieważ ma ograniczoną bazę kontrahentów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://optymalnykredyt.pl/ - zobacz więcej zalet doradztwa kredytowego.