W obecnych czasach jedną z najszybciej rozwijających się branż jest ta związana z pożyczkami krótkoterminowymi. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, która korzysta z ich usług. Skąd to się bierze? Dlaczego Polacy chętniej biorą chwilówki, niż kredyty gotówkowe w banku? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Łatwy i szybki dostęp do pieniędzy

Największą zaletą wszystkich firm oferujących pożyczki krótkoterminowe jest to, że można się o nie starać bez wychodzenia z domu. Wniosek można wysłać w wygodny sposób za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy jedynie posiadać komputer, telefon lub tablet z dostępem do internetu. Cały proces jest z reguły w pełni zautomatyzowany i w ciągu 15 min klient otrzymuje nie tylko decyzję o przyznaniu lub odmowie pożyczki, ale również środki na swoje konto bankowe. W bankach proces ten trwa zdecydowanie dłużej oraz wymaga osobistego stawiennictwa w oddziale. Dodatkowo wybór firm pożyczkowych jest bardzo duży, co daje dość spore możliwości dla klientów.

Minimum formalności do załatwienia

Kolejną przewagą firm oferujących pożyczki krótkoterminowe nad bankami są formalności, który należy spełnić, żeby otrzymać środki. W bankach już dawno skończyły się te czasy, że do uzyskania kredytu wystarczył sam dowód osobisty. Obecnie trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające dochód i mieć bardzo dobrą historię kredytową. W instytucjach pozabankowych formalności ograniczone są do minimum. Swoją tożsamość możemy potwierdzić dokonując przelewu weryfikacyjnego lub korzystając z tak zwanej "szybkiej identyfikacji". Nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń o zarobkach czy wyciągów z konta. Nikt też nie będzie dzwonił do firmy klienta, żeby zweryfikować czy rzeczywiście tam pracuje, co bardzo często ma miejsce w przypadku starania się o kredyt w banku.

Łagodniejszy proces weryfikacji

Firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe stosują łagodniejsze kryteria dla pożyczkobiorców. Częściej przymykają oko na opóźnienia w spłacie innych zobowiązań oraz pożyczają pieniądze młodym osobom bez historii kredytowej. W bankach z reguły nie mają oni szansy na uzyskanie kredytu. Niektóre instytucje pozabankowe nie sprawdzają swoich klientów we wszystkich bazach dłużników, co daje pewne możliwości działania. Podobnie dzieje się w przypadku klientów prowadzących działalność gospodarczą i posiadających zaległości wobec ZUS czy US. W banku każdorazowo trzeba przedstawiać zaświadczenie o niezaleganiu lub ostatnie potwierdzenia zapłaty składek lub podatku, natomiast w przypadku pożyczek krótkoterminowych nie jest to wymagane.

Możliwość uzyskania darmowej pożyczki

Instytucje pozabankowe chcą przyciągnąć do siebie klientów bardzo często oferują im pierwszą darmową pożyczkę. Oznacza to, że pożyczając pieniądze nie ponosi się z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że zostaną one zwrócone w ustalonym terminie - na stronie https://pierwszadarmowapozyczka.pl/ znajduje się więcej informacji. Obecnie żaden bank nie daje swoim klientom takiej możliwości, dlatego też w przypadku niższych kwot, klienci chętniej sięgają po pożyczki krótkoterminowe. Jest to również zdecydowanie lepsza opcja, niż pożyczanie pieniędzy od znajomych czy członków rodziny.

Dlaczego Polacy tak chętnie korzystają z pożyczek krótkoterminowych?