Sklep internetowy – jaki serwer sprawdzi się najlepiej?

Każdy właściciel sklepu internetowego już na samym początku musi zmierzyć się z wieloma decyzjami. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego serwera. W końcu to od niego zależy płynność naszej strony, a co za tym idzie finalne zyski. Zazwyczaj osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w internetowym biznesie, wahają się pomiędzy popularnym hostingiem a serwerem VPS.

Hosting współdzielony

Choć wielu osobom wspomniana nazwa nic nie mówi, hosting stron internetowych to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na zaistnienie w sieci. Cała usługa polega przede wszystkim na wydzieleniu przestrzeni dyskowej pod dane przez usługodawcę. Jest to zdecydowanie najtańsza z dostępnych opcji serwerowych i z pewnością wystarczy osobie początkującej. Jednak z niską ceną wiążą się również pewne ograniczenia. Klient hostingu może korzystać jedynie z określonej w umowie liczby procesorów, ilości GB pamięci RAM czy liczby jednoczesnych połączeń bazy danych. Mimo pewnych utrudnień ogromnym ułatwieniem jest przede wszystkim ciągłe wsparcie ze strony usługodawcy. To właśnie on dba o bezustanne monitorowanie pracy serwera, co minimalizuje ryzyko pojawienia się awarii. Poza tym dzięki bezpieczeństwu, które zapewnia wybrana firma, nie musimy martwić się hackerami.

Serwer VPS

Powyższa propozycja to idealny wybór dla osób, którym tani hosting już nie wystarcza, natomiast serwer dedykowany nadal wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami. Dzięki większym możliwościom konfiguracyjnym możesz sobie pozwolić na wprowadzanie nieco bardziej skomplikowanych rozwiązań. Wspominana usługa to po prostu zwirtualizowana wersja serwera dedykowanego, która przy podobnych możliwościach odznacza się znacznie niższą ceną. Poza tym zyskujesz również szansę na samodzielne administrowanie własnym serwerem, co okazuje się kluczowe w momencie, gdy staramy się poszerzyć grono potencjalnych klientów. Tanie serwery VPS to przede wszystkim urządzenia funkcjonalne, które spełnią oczekiwania zarówno większych firm, jak i sklepów internetowych wymagających stabilności.

O czym pamiętać?

W przypadku sklepu internetowego wybór odpowiedniego serwera to kwestia naprawdę kluczowa. Wynika to przede wszystkim z dość wysokich wymagań dotyczących stabilności. Być może na co dzień tego nie zauważymy, jednak w przypadku np. sezonowych wyprzedaży niestabilny serwer może negatywnie wpłynąć na nasze wyniki sprzedażowe. Niedziałająca strona sprawia, że większość klientów po prostu rezygnuje z zakupu, a my musimy poradzić sobie ze zszarganym wizerunkiem.