Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Zalany telefon – najpopularniejsze mity

Przypadkowe zalanie smartfona może przydarzyć się każdemu, choć skutki kontaktu telefonu z wodą mogą być wysoce szkodliwe dla jego wewnętrznych podzespołów. Dotyczy to również iPhone’ów, które powszechnie uważane są za wodoszczelne i niewrażliwe na wilgoć. W rzeczywistości nawet iPhone’y mogą być stracić swoje pierwotne właściwości, kiedy smartfon narażony jest na długotrwałe działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jak zatem uratować zalany telefon? W sieci krąży wiele teorii, jednak większość z nich okazuje się nieprawdziwa.

Zalany iPhone: włożenie telefonu ryżu

Mit, który od wielu lat cieszy się niepodzielną popularnością. Teoria na temat skutecznego osuszania zalanego telefonu przy pomocy ryżu jest jednak tylko mitem, którego słuszność ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Co prawda ryż wykazuje się dobrymi właściwościami absorbującymi wodę, jednak nie na tyle dobre, aby osuszyć najdrobniejsze zakamarki wewnątrz obudowy telefonu. Ryż może być w pewnym stopniu skuteczny w suszeniu zalanego telefonu, ale tylko w sytuacji, kiedy telefon zostanie natychmiastowo wyciągnięty z naczynia z wodą.

Zalany iPhone: suszenie suszarką

Kolejny mit, który w porównaniu do metody z ryżem może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zalanego telefonu nie można suszyć gorącym strumieniem powietrza – w ten sposób przyspieszeniu ulegają procesy korozyjne. Wbrew pozorom to jednak nie woda jest zagrożeniem dla elementów elektronicznych w smartfonach, ale zwarcie styków i osad, który pojawia się po wyparowaniu substancji z wnętrza telefonu. Dlatego też zalany telefon może początkowo nie wykazywać żadnych problemów z prawidłowym działaniem, które pojawiają się dopiero po kilku dniach od kontaktu z wodą.

Zalany iPhone: suszenie na grzejniku

Efekt pozostawienia zalanego iPhone’a na grzejniku będzie bliźniaczo podobny do tego, jaki można zaobserwować po suszeniu telefonu suszarką do włosów. Ciepłe powietrze tylko przyspieszy proces degradacji najważniejszych podzespołów wewnątrz telefonu, w tym także płyty głównej. Należy zatem unikać sztucznego osuszania smartfona gorącym powietrzem, niezależnie od źródła jego pochodzenia.

Zalany iPhone: jak postępować?

W przypadku zalanego telefonu liczy się szybkość i sprawność działania, dlatego też w pierwszej kolejności należy wyłączyć urządzenie, jeśli po zalaniu nie nastąpiło to samoistnie. Należy również usunąć wszelkie dodatkowe elementy z wnętrza telefonu takie jak karty SIM czy karty pamięci. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom smartfona należy go oddać w ręce profesjonalistów, jednak zanim to nastąpi należy delikatnie osuszyć zalane wnętrze telefonu za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego.

Serwis iPhone to najlepsze rozwiązanie, które pozwala myśleć o przywróceniu telefonu do stanu sprzed wypadku. Pogwarancyjna naprawa iPhone wcale nie musi być kosztowna, zwłaszcza jeśli naprawy podejmuje się profesjonalny, nieautoryzowany serwis Apple. Naprawa zalanego iPhone’a nie powinna stanowić większego wyzwania dla fachowców mających wieloletnie doświadczenie w serwisowaniu urządzeń Apple, szczególnie gdy dysponują oni specjalistycznym sprzętem diagnostycznym.