brukarstwo w Stargardzie

Zastosowanie kostki brukowej cieszy się bardzo dużą popularnością. Wykorzystuje się ją do tworzenia chodników i ścieżek rowerowych, do układania z nich podjazdów do garażu i dróżek na ogrodzie, do wypełniania nimi parkingów, tarasów, podłoża w pomieszczeniach gospodarczych i w ogrodowych altanach. Rynek oferuje nam szeroką ofertę kostki brukowej, która różni się między sobą składem, wyglądem czy samą wielkością. Sam jednak wybór kostki to jedno, a odpowiednie jej ułożenie to kolejna, jakże ważna rzecz, na jakiej należy się skupić w sposób szczególny. Jak to więc wygląda? O co należy zadbać? Położyć ją samodzielnie czy postawić na profesjonalne brukarstwo?

Układanie kostki brukowej - profesjonalizm to podstawa

Aby kostka brukowa mogła spełniać swoje zadania w danym miejscu przez długie lata, musi ona być odpowiednio położona. Chcąc tego dokonać, niezwykle ważnym elementem jest więc wyrównanie nawierzchni i profesjonalne ułożenie takiej kostki, aby całość danej inwestycji mogła wytrzymać każde obciążenie, jednocześnie bardzo dobrze się prezentując. Istotne znaczenie ma oczywiście zakup odpowiedniego materiału, który nie jest uszkodzony. Jeśli bowiem są na nim jakiekolwiek wady, natychmiast należy go zareklamować. Stawiając na brukarstwo, które oferują firmy w tym się specjalizujące www.dom-pl.com/kostka-brukowa-stargard, te same oferują nam już gotowy towar i profesjonalny montaż. Każdy więc ma możliwość wyboru takiej opcji, jaka tylko nam odpowiada. W momencie, gdy kostka będzie już położona samodzielnie, nie ma możliwości jej reklamowania. Kiedy jest zaś wykonywana przez firmę, ta daje na nią odpowiedni czas gwarancji, dzięki czemu mamy pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, wszelkie błędy czy wady zostaną jak najszybciej naprawione.

Pierwszy etap - podbudowa

Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić w sposób szczególny jest podbudowa. Ma to istotne znaczenie przede wszystkim do tego, by kostka się nie rozjeżdżała i nie zapadała, ale tworzyła ona trwałe, solidne podłoże. Na podbudowie nie powinno się oszczędzać, gdyż od niej tak naprawdę zależy efekt końcowy i całość danej inwestycji. Grubość jej uzależniona jest tak naprawdę od rodzaju gruntu, jak również i od sposobu użytkowania nawierzchni. Jeśli teren jest podmokły, potrzeba grubszej podbudowy, jeśli suchy, bardziej płytkiej. Istotne znaczenie ma również i sposób użytkowania konkretnej nawierzchni. Oczywiście przy jej tworzeniu należy zapewnić podłożu odpowiedni spadek, tak, aby woda miała odpływ, a nie pozostawała na kostce i tuż pod nią. Podbudowa pełni funkcję nośną, jak również i filtracyjną. Firmy oferujące kompleksowe brukarstwo doskonale wiedzą, jakie działania powziąć, aby uzyskać zamierzony efekt końcowy. Najlepszym materiałem do zastosowania jest kruszywo o frakcji 30 - 60mm. Może to być tłuczeń, żwir, kliniec, żużel lub grys. Jedno jest pewne - jeśli takie prace zlecimy specjalistom, ci na pewno wykonają swoją pracę na najwyższym poziomie.

Rozpoczęcie prac układania kostki

Przy układaniu kostki bardzo ważną rolę odgrywają prawidłowo wykonane spoiny, a więc przerwy między każdą z kostek. To one tak naprawdę gwarantują z jednej strony pełną stabilność, z drugiej trwałość konkretnej nawierzchni. Szerokość spoin powinna wynosić od 3 - 5mm, będąc dokładnie wypełniona piaskiem. W ten sposób kostka nie będzie się przesuwać, a górne krawędzie nie będą odpryskiwać.

Skupiając się na dobrym ułożeniu kostki, należy przede wszystkim wykluczyć często pojawiające się błędy. Do tych najczęściej występujących zalicza się złe zaplanowanie nawierzchni, zbyt wąskie lub zbyt szerokie szczeliny, nieprawidłowe zagęszczenie nawierzchni. Jeśli te błędy zostaną wyeliminowane, na pewno całość prac przebiegnie pomyślnie. I tutaj po raz kolejny można by rzec, iż prace wykonane przez firmy oferujące profesjonalne układanie kostki, na pewno tego typu błędów nie są w stanie wykonać.

Wszystko sprawdzone i przygotowane - można rozpocząć działania. Pierwszym więc etapem jest jak wspomnieliśmy wyżej, układanie nawierzchni z kostki brukowej. Najpierw należy wytyczyć podjazd, a następnie wykonać roboty ziemne. Kolejnym etapem jest wykonanie warstwy odsączającej, później zrobienie krawężników, a następnie nałożenie warstwy nośnej, którą najlepiej jest zrobić z betonu C12/15. Następną warstwą jest podsypka piaskowa i już na końcu samo ułożenie kostki. Na końcu niezbędne jest spoinowanie, a więc wypełnienie całości drobnym, suchym piaskiem i wibrowanie, czyli zagęszczenie kostki brukowej.

Samodzielnie czy z pomocą firmy

Wiadomo, iż praca wykonana samodzielnie daje możliwość zaoszczędzenia dużych pieniędzy, ale jeśli chcemy, aby prace zostały wykonane dobrze i na najwyższym poziomie, to jak najbardziej warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy oferują brukarstwo www.dom-pl.com/kostka-brukowa, jako kompleksowe usługi, począwszy od przygotowania nawierzchni, aż po założenie kostki, łącznie z wyborem kostki, wedle życzenia samego klienta.