Większość ludzi jest świadoma roli badań RTG w diagnostyce stomatologicznej. To, że do rozpoznania problemów ze zdrowiem jamy ustnej i opracowania planów ich leczenia można wykorzystać tomografię komputerową, nie jest już jednak wiedzą powszechną.
Tymczasem opracowane w ostatnich latach nowe technologie w tomografii pozwalają w pełni wykorzystać możliwości tego badania obrazowego w gabinecie dentystycznym. Należy tu przede wszystkim wyróżnić tomografię komputerową 3D.
Tomografia komputerowa CBCT sprzymierzeńcem stomatologa dziecięcego
Tomografia CBCT (zwana także tomografią wiązki stożkowej lub tomografią 3D) w porównaniu z tradycyjną tomografią zapewnia wyższą jakość obrazowania oraz mniejszą ekspozycję pacjenta na promieniowanie jonizujące. Badanie jest także krótsze.
Dzięki temu badanie CBCT jest szczególnie przydatne w diagnostyce stomatologicznej, gdzie często trzeba wykonywać większe ilości zdjęć, niż w diagnostyce obrazowej innych dziedzin medycyny. Charakterystyczne dla leczenia ortodontycznego i endodontycznego jest wykonywanie serii zdjęć zębów w regularnych odstępach czasu w celu monitorowania postępów terapii.
Tomografia wiązki stożkowej może być jeszcze cenniejszym orężem w arsenale stomatologa pediatrycznego. Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne o wiele częściej przeprowadza się u dzieci. Znaczne ograniczenie ilości szkodliwego promieniowania, otrzymywanego przez dziecko leczące wadę zgryzu, jest możliwe dzięki CBCT.
Krótki czas trwania badania jest także nieocenionym atutem w wypadku diagnozowania malucha. Ma on przecież o wiele mniej cierpliwości.
Więcej przydatnych informacji o zastosowaniu CBCT w gabinecie stomatologa dziecięcego znajdziesz tu: CBCT? Dowiedz się więcej od Ziombków w Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu.
Przebieg badania CBCT
W odróżnieniu od tradycyjnej tomografii, ciało pacjenta nie jest wsuwane do ciasnej rury z wirującymi lampami, w której musi on spędzić dłuższy czas.
Podczas wykonywania tomografii wiązki stożkowej osoba badana może stać lub siedzieć. Diagnozując małego pacjenta, stomatolog może wykorzystać badanie CBCT jako okazję do pewnego urozmaicenia wizyty poprzez pozwolenie dziecku na wstanie z fotela dentystycznego.
Pacjent opiera głowę o niewielki aparat. Specjalna lampa, w czasie krótszym niż jedna minuta, wykonuje pełny obrót wokół jego czaszki. Wykonane przez urządzenie zdjęcia są natychmiast wyświetlane na ekranie.
Różnice pomiędzy tomografią tradycyjną (CT) a CBCT
Zacznijmy od tego, że tradycyjna tomografia komputerowa nie jest bezużytecznym narzędziem z punktu widzenia stomatologa - w tym stomatologa dziecięcego. Nie zmienia to jednak tego, że tomografia CBCT jest bardziej dokładna.
Tomografia CBCT:
- Pozwala uzyskać bardzo precyzyjny, trójwymiarowy obraz tkanek twardych i miękkich
- Umożliwia to lepiej zaplanowane leczenie i ułatwia skontrolowanie jego efektów.
- Jest bardziej bezpieczna (mniejsze promieniowanie) i wygodniejsza dla pacjenta.
- Daje możliwość sporządzenia dokładnej mapy istotnych struktur w obrębie jamy ustnej:
- naczyń krwionośnych,
- nerwów,
- korzeni zębów
- zatok obocznych nosa - ich umiejscowienie u każdego pacjenta jest inne!
Sporządzenie dokładnego, trójwymiarowego modelu głowy pacjenta dzięki technologii CBCT nie jest oczywiście w stanie zastąpić całego leczenia. Dentysta musi wdrożyć konieczne w danym przypadku metody terapeutyczne. Jednak tak dokładna diagnostyka, jaką zapewniła mu tomografia 3D, sprawia, że już na starcie ma on znacznie ułatwioną pracę i może skoncentrować się na leczeniu!