W ten weekend wraz #WadowicePoSąsiedzku przenosimy się nad wadowickie stawy do Rokowa. Czy wiecie, że o istnieniu wsi Roków najstarsze dokumenty wspominają już blisko 100 lat wcześniej niż o Wadowicach?
Nazwa tej miejscowości po raz pierwszy pojawia się w 1238 r. w nadaniu terenów Rokowa klasztorowi Benedyktynek ze Staniątek przez Janka z rodu Gryfitów. Znakiem rozpoznawczym miejscowości obok stawów rybnych jest malowniczo położony na wysokim cyplu skarpy dwór. W ciągu swoich dziejów folwark wraz z dworem posiadał różnych właścicieli. Na jego kartach historii potkamy oprócz staniąteckich Benedyktynek, krakowskie Norbertanki, ród Zebrzydowskich, Rokowskich, Jana Piotraszewskiego, rodzinę Jaklińskich, Sławińskich, jak i Józefa i Karola Neumayerów. Ostatnimi przed wojną właścicielami majątku byli Maria i Ignacy Mączyńscy z Krakowa. Natomiast po wojnie dwór wraz z folwarkiem został upaństwowiony. Obecnie jest w rękach prywatnych.
------------------------------------------------------------
Początek roku nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!
#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #roków #pałac #dwór