Wielość historii w bibliotece - Kamil Janicki o życiu codziennym i “Dziesięcinie

2 min czytania
Wielość historii w bibliotece - Kamil Janicki o życiu codziennym i "Dziesięcinie

W Bibliotece w Wadowicach zabrzmią opowieści o codzienności, dworskich awanturach i pieniądzach Kościoła. Podczas spotkania będzie można przyjrzeć się historii z bliska, posłuchać autora popularnych książek oraz dowiedzieć się, co kryje jego najnowsza publikacja. Organizatorzy zapraszają na rozmowę zarówno stałych bywalców, jak i tych, którzy chcą dopiero zacząć przygodę z historią.

  • Spotkanie w Wadowickiej Bibliotece Publicznej
  • O autorze i jego najnowszej książce Dziesięcina

Spotkanie w Wadowickiej Bibliotece Publicznej

Do spotkania z historykiem i publicystą Kamil Janicki dojdzie w siedzibie Wadowickiej Biblioteki Publicznej w piątek 17 października o godzinie 17.00. Organizatorzy podkreślają, że wstęp jest bezpłatny, a wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych literaturą i przeszłością. To okazja, by usłyszeć autora na żywo, zadać pytania i porozmawiać o tematach poruszanych w jego książkach.

O autorze i jego najnowszej książce Dziesięcina

Kamil Janicki specjalizuje się w historii społecznej i dziejach życia codziennego. Jest twórcą portalu WielkaHISTORIA.pl oraz prowadzi popularny kanał na YouTubie Wielka Historia, gdzie popularyzuje przeszłość w przystępny sposób. Czytelnicy znają go z serii biografii i prac poświęconych różnym warstwom dawnej Rzeczypospolitej – wśród jego publikacji znajdują się m.in. „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”, „Wawel. Biografia”, „Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty” oraz „Życie w chłopskiej chacie”.

Na spotkaniu autor opowie przede wszystkim o swojej najnowszej książce „Dziesięcina. Prawdziwa historia kleru w dawnej Polsce”, w której przybliża mniej znane aspekty funkcjonowania Kościoła i jego relacje z różnymi grupami społecznymi. Tematy poruszane w publikacji łączą badawczą rzetelność z narracyjną swobodą – dzięki temu historie o systemach podatkowych, obowiązkach i wpływach duchowieństwa zyskują barwy i kontekst.

Projekt spotkania realizowany jest w ramach programu “HI STORY – Literacka wędrówka przez wieki”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich, którzy chcą spojrzeć na przeszłość nie jako zbiór dat, lecz jako historie ludzi i instytucji wpływających na codzienne życie.

na podstawie: Urząd Miejski Wadowice.

Autor: krystian