Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Profesjonalna obsługa klienta w gastronomii. Na tym nie oszczędzaj

Z czasem każdy z nas chciałby być coraz lepszy i absolutnie nie ma w tym niczego złego. Nazywamy to oczywiście rozwojem, którego potrzebę odczuwamy niemalże wszyscy. Taki rozwój może dotyczyć nas, ale także różnych dziedzin naszego życia, z którymi mamy styczność, na przykład w zakresie naszej pracy, szkoły, czy domu. W przypadku prowadzenia swojej własnej działalności rozwój jest wyjątkowo ważny, gdyż poprawiając swoje metody pracy, czy udoskonalając swoje usługi lub produkty mamy szansę na powiększenie liczby potencjalnych klientów, a także tym samym na uzyskanie wyższych przychodów. W branży gastronomicznej istnieją na przykład różne programy dla gastronomii, które niesamowicie usprawniają pracę, a większe lokale już zapewne nawet nie wyobrażają sobie bez nich swojego funkcjonowania. Oczywiście nie tylko poprzez oprogramowania można usprawnić pracę w gastronomii.

Sposoby na usprawnienie pracy w gastronomii?

Gastronomię kojarzymy zwykle z jedzeniem i nic w tym dziwnego, w końcu określa ona różnego typu lokale i miejsca, w których można coś zjeść bądź otrzymać jedzenie na wynos. Właśnie w tym miejscu można zacząć rozwój w tej branży. Chodzi dokładnie o usprawnienie pracy poprzez udoskonalenie przepisów na różne dania czy desery. Można wybrać na przykład kilka konkretnych przepisów i się ich trzymać na stałe, przez co non stop będzie trzeba zamawiać te same rzeczy i robić te same zakupy. Każdy lokal ma swoją metodę na menu, jednak między innymi takim sposobem można naprawdę bardzo ułatwić sobie pracę. Poza tym warto po prostu się doszkalać w dziedzinach przygotowywania oraz podawania jedzenia. Przede wszystkim można na przykład uczyć się nowych przepisów, ale też poznawać nowe metody przygotowywania jedzenia. Bardzo ważne jest też niekiedy samo ułożenie potraw na talerzu, a taką wiedzę także można nabywać na, chociażby różnego rodzaju kursach. Gastronomia to nie tylko kuchnia i jedzenie.

Niezmiernie ważne jest także podawanie tego jedzenia, a więc mowa tu już o postaci kelnera. Zadaniem kelnera jest odebranie potraw z kuchni oraz doniesienie ich do stolika gości, jednak zanim to nastąpi, taki kelner musi przyjąć zamówienie, a więc rozmawiać, przy czym taka rozmowa wcale nie jest taka prosta, jaka się wydaje. Kelner powinien znać przede wszystkim całe menu, żeby w ogóle wiedzieć, co podaje innym osobom. Spełnia on także funkcję pośrednika między gośćmi a kuchnią, dlatego też powinien płynnie przekazywać wszelkie informacje między stronami. Z perspektywy osoby, która nigdy nie pracowała w gastronomii, może wydawać się to niezrozumiałe, jednak wszystkie te dziedziny są niekiedy bardzo trudne i trzeba cechować się odpowiednimi umiejętnościami, wiedzą, a często także sporym doświadczeniem, żeby stawić czoła wszelkim trudnościom.

Czy programy dla gastronomii są tak naprawdę przydatne?

Nawiązując do roli kelnera, bardzo pomocne okazują się oprogramowania dla gastronomii, które naprawdę bardzo usprawniają pracę oraz przepływ informacji między kelnerem a kuchnią. Otóż zwykle można je obsługiwać na komputerach lub tabletach, gdzie w odpowiednim programie kelner może zapisać dokładnie wszystko, co chce zamówić klient. Programy ułatwiają także podział na osoby, kiedy należy zebrać zamówienie od większego stolika, a nawet można w nich oznaczać, co należy podać jako pierwsze. Cały proces odbywa się na takiej zasadzie, iż kelner wszystko „bonuje” w programie i po zatwierdzeniu w kuchni drukuje się papierowy bon z zamówieniem, z którego kucharze mogą odczytać, co należy przygotować, dla kogo oraz w jakiej kolejności.