#WadowicePoSąsiedzku

Tym razem z #WadowicePoSąsiedzku zachęcamy Was do zwrócenia uwagi na pobliską Chocznię. Czy wiecie, że do dnia dzisiejszego istnieje tam budynek „Sokoła”? 



Początki choczeńskiego „Sokoła” sięgają 1911 r. ⏳kiedy to utworzono go z inspiracji działaczy TG „Sokół” w Wadowicach oraz mieszkańców wsi m.in.: Karola Ścigalskiego, Adama Rulińskiego i Jana Woźniaka. Pierwsze zebranie członków towarzystwa odbyło się w październiku 1911 r. w lokalu na „Lenczerówce”, gdzie wybrano zarząd organizacji. Wówczas jej naczelnikiem został znany w Wadowicach działacz niepodległościowy i inżynier, Józef Pukło (jego żona była siostrą szwagra Emilii Wojtyłowej – Leona). W 1914 r., jeszcze przed wybuchem I wojny światowej „gniazdo” zyskało własny lokal na prowadzenie statutowej działalności. Co ciekawe tuż przed wojną jej członkiem był działacz ludowy i późniejszy poseł Józef Putek. Do dzisiaj była siedziba „Sokoła” znajduje się w centrum wsi przy DK nr 52 (Wadowice – Bielsko-Biała). Czy zgadniecie który to budynek? 

Dziękujemy za udostępnienie zdjęcia historycznego obiektu prowadzącemu wyjątkowy blog o dziejach Choczni - "Chocznia kiedyś". Zachęcamy do lektury, bo warto! 

------------------------------------------------------------

Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #chocznia #sokół

Fot. Domu Ludowego/”Sokoła” w Choczni z książki E. Bielenina „Szkice z przeszłości”, Warszawa 1980