alt=""

Projekt SzukaMY InicJAtyWY trwa! Na początku lutego ogłosiliśmy konkurs na inicjatywy lokalne, które można było zgłaszać aż do 28 lutego. Spośród 36 Waszych zgłoszeń wyłoniliśmy 28 poprawnych wniosków. Z nich wyłonimy kilka inicjatyw, które sfinansujemy i zrealizujemy wspólnie z ich pomysłodawcami.

Oprócz projektów wyłonionych przez komisję złożoną z pracowników Wadowickiego Centrum Kultury, jedno z wydarzeń zostanie wybrane przez internautów! Pomóżcie nam wybrać najlepsze projekty! [Głosowanie FB]Na wasze głosy czekamy do 10 marca!

INICJATYWY

Odbiorcy projektu: seniorzy 64 +

Projekt „Warsztaty komputerowe dla seniorów jest ukierunkowany na nabycie lub podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów oraz pozostałych osób w nim uczestniczących. Osoby, które wezmą udział w projekcie nauczą się lub udoskonalą posiadane już umiejętności z zakresu obsługi narzędzi elektronicznych oraz cyfrowych treści dostępnych w Internecie. W ramach projektu odbędzie się szereg spotkań warsztatowych, które poruszą między innymi tematykę Profilu Zufanego, Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mObywatel, mikrorachunków a nawet Facebooka i programów antywirusowych!

Projekt VIVA (ldi) THE BEATLES to niezwykłe muzyczne wydarzenie! Projekt zakłada wykonanie koncertu w Parku Miejskim w Wadowicach lub (jeżeli warunki na to nie pozwolą) w Sali Wadowickiego Centrum Kultury. W ramach wydarzenia zaprezentowane będą utwory Petera Breinera. Kompozycje te wykorzystują tematy z koncertów skrzypcowych z cyklu „ Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, w połączeniu z piosenkami Beatlesów. Podczas koncertu zespół kameralny VADOVIAmente MUSICAndo wystąpi w strojach w stylu lat 60’tych co z pewnością wpłynie na klimat wydarzenia.

Wymiany ubraniowe od wielu lat przyciągają nie tylko miłośników mody, ale także osoby zainteresowane ekologią i tematyką zero waste. Projekt zakłada realizację wymiany podczas której mieszkańcy gminy Wadowice mogliby wymienić swoje ubrania, akcesoria, których już nie potrzebują, nie noszą, lub im się po prostu znudziły. Wydarzenie będzie składało się z dwóch części – pierwsza to wymiana, w której będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które przyniosą coś od siebie, a druga część – bardziej edukacyjna, tłumaczyłaby cel wydarzenia. W drugiej części, uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w wykładzie osoby, która zajmuje się działaniami zero-waste, dawaniem drugiego życia ubraniom oraz kupowaniem w second handach.

Tropem Alchemii to projekt kulturalno-edukacyjny, mający z jednej strony oczarować uczestników pięknem świata nauki (widowiskowymi eksperymentami fizycznymi i chemicznymi), a z drugiej strony przybliżyć co nieco historię średniowiecza i wyjaśnić, jaką w nim rolę odgrywali alchemicy. Merytoryka wydarzenia będzie ubrana w otoczkę magicznej tajemnicy. Całość projektu będzie stylizowana na modłę średniowieczną; od ubioru, przez sposób wysławiania się, aż po odpowiedni klimat rekwizytów. Uczestnicy będą mogli odbyć podróż w czasie i zobaczyć “najprawdziwszego” Alchemika w akcji. Zaplanowane atrakcje to: – seria pokazów Naukowe Show – memory gigant z symbolami alchemicznymi – animacyjne konkurencje w odpowiednim klimacie – wystawa i prelekcja w miejskim Muzeum – film w kinie WCK – Uczeń Czarnoksiężnika (2010).

Odbiorcy projektu: bez ograniczeń wiekowych

Projekt „ŚpiewaMY razem” będzie polegał na zorganizowaniu dwudniowych warsztatów wokalnych dla 30 osób. Młodzi uczestnicy warsztatów będą mogli się szkolić pod okiem doświadczonych wokalistów – pedagogów, absolwentów Akademii Muzycznej – Joanną Smajdor i Rafałem Żurem, którzy na co dzień koncertują z czołówką polskich wokalistów. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość indywidualnej pracy z instruktorami, w mniejszych grupach wokalnych. Zajęcia z emisji głosu, zajęcia oddechowe, praca nad utworami oraz przygotowanie do koncertu zwieńczającego warsztaty. Projekt zostanie zakończony finałowym koncertem, który zostanie wykonany w Wadowickim Centrum Kultury z udziałem publiczności.

Projekt zakłada realizację 10 spotkań dla seniorów. Każde spotkanie będzie odnosiło się do innej tematyki, która w większym lub mniejszym stopniu sprawia trudności seniorom. Spotkania będą poruszały zagadnienia motywujące, informujące, coachingowe, edukacyjne, relaksujące, które zostaną połączone w 10 spotkań. Każde spotkanie będzie zaczynać się od powiedzenia przez każdego uczestnika 3 pozytywnych rzeczy, które mu się w tym czasie przydarzyły. Każde spotkanie ma czas wolny na wymianę poglądów i będzie kończyło się podsumowaniem i powiedzeniem przez uczestników co “biorą” sobie z zaistniałych zajęć. W ramach projektu odbędzie się także wycieczka oraz potańcówka w stylu lat 70’tych. Zawsze jest czas na to aby odnaleźć pasję i spróbować czegoś nowego co jeszcze wczoraj było dla nas nieosiągalne a dzięki temu pomysłowi jest na wyciągnięcie ręki.

Bardzo ważne u seniorów jest, aby pamięć i umysł nie zawodził i był sprawny jak najdłużej. Projekt zakłada realizację czterech spotkań towarzyskich podczas, których osoby chętne spotykałyby się w parku w Wadowicach i graliby w gry zręcznościowe i planszowe. Spotkania byłyby otwarte dla wszystkich chętnych. Jeżeli nie można będzie wyjść z domu to spotkania będą prowadzone w formie gier online.

Koncert najbardziej popularnych i najpiękniejszych filmowych utworów w wykonaniu Pawła Skiby (Studio Accantus, Jaka to melodia?) oraz Małgorzaty Chruściel (Studio Accantus). Artyści stworzą zgrany duet, który z pewnością porwie i wzruszy publiczność zarówno młodszą jak i starszą publiczność. Koncert ma charakter półplaybacku a repertuar zawiera utwory z takich filmowych hitów jak: Dirty Dancing, Footloose, Pretty Woman, High School Musical, Beauty and the beast, Rocky, Armagedon, Hobbit, Bodyguard, James Bond i wiele innych.

To wydarzenia to idealna propozycja dla wszystkich miłośników roślinek doniczkowych! Wydarzenie polegałoby na zgromadzeniu w Wadowickim Centrum Kultury lub na terenie otwartym osób, które chcą wymienić się z innymi, swoimi roślinami doniczkowymi. Na terenie imprezy znalazłoby się także miejsce na pozostawienie roślin niechcianych – do adopcji. Dodatkową atrakcją będzie stoisko z ekspertem, który będzie doradzał jak pielęgnować rośliny i jak uratować swoją chorą lub “zabiedzoną” roślinę.

W ciągu czterech dni warsztatowych uczestnicy projektu stworzą scenariusz filmu! Dzieciaki , wraz z instruktorem rozpiszą plan, opiszą scenografię i kostiumy a także zarejestrują obraz , dialogi i dźwięki. Finalnym efektem projektu będzie kilkuminutowa fabuła, na którą uczestnicy zapraszają rodziców, rodzeństwo, kolegów. Oprócz finalnej projekcji, zebrana publiczność będzie miała możliwość obejrzeć making of z przygotowań.

Zarówno w samych Wadowicach jak i również w całym powiecie swoje talenty ukrywa masa artystów i zespołów muzycznych, które tworzą swoją twórczość w zaciszu garaży czy domowych pokoi bez możliwości pokazania swoich umiejętności na szerszą skalę. Dlaczego więc nie można by wyjść im na przeciw organizując konkurs na miarę może nie wielkich produkcji ale będący choćby namiastką emocji jakie czekają na dużej scenie? W ramach projektu dorośli będą mogli zgłosić się do konkursu podczas, którego będą mieli możliwość zaprezentować się w kilku kategoriach: zespoły muzyczne, wokaliści i soliści, instrumentaliści a nawet beatboxerzy. Finał konkursu, będzie równocześnie koncertem, który odbędzie się na scenie Wadowickiego Centrum Kultury. Ale to nie wszystko! Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę, która z pewnością pomoże w rozwoju własnej pasji!

Istotą projektu jest zwrócenie uwagi na to, że dzierganie na drutach lub szydełkowanie jest modną oraz nowoczesną formą rękodzieła i nie jest przeznaczone tylko dla tzw. „babć”. W projekcie wezmą udział uczestniczki warsztatów rękodzieła artystycznego z grupy dziewiarskiej Wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie i wykonanie na drutach lub szydełkiem dzianin dla siebie bądź dla członków ich. W dalszej części projektantki i osoby dla których stworzono garderobę wezmą udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej w atelier artystki fotografik. Kolejną częścią przedsięwzięcia będzie wernisaż wystawy wykonanych fotografii połączony z pokazem mody dzierganej wzbogacony układem choreograficznym. Do projektu zostaną zaproszone inne osoby fotograf, choreograf oraz młodzi wolontariusze. Bohaterki projektu nawiążą w ten sposób współpracę międzypokoleniową z młodymi twórcami reprezentującymi różne dziedziny sztuki

Odbiorcy projektu: młodzież i dorośli 13 – 25 lat

Wizja projektu jest następująca. W sierpniu wykorzystujemy przestrzeń parku w Wadowicach do zorganizowania biegu z przeszkodami w nieco humorystycznym stylu. Wydarzenie nawiązywałoby do popularnego Runmageddonu tylko w niecodziennym miejscu i raczej dla zabawy, a nie żeby się sprawdzić. W planie jest utworzenie do 30 punktów z zadaniami w dwóch kategoriach: przeszkoda fizyczna oraz przeszkoda intelektualna. Całość przewidziana jest do realizacji w wariancie na czas lub po prostu do zaliczenia. Będzie się można również sprawdzić w trybie zespołowym lub o zwiększonym stopniu trudności.

Odbiorcy projektu: bez ograniczeń wiekowych

Gry planszowe stanową doskonałą alternatywę dla wszelkich rozrywek z udziałem komputerów, konsol, itd. Ponadto służą integracji, a często edukacji… Dzień Gier Planszowych polegałoby na stworzeniu stanowisk do gry w poszczególne planszówki. Każda gra miałaby swojego opiekuna – animatora.

Book swap czyli bezgotówkowa wymiana książek, to okazja do podarowania książkom drugiego życia. W naszych domowych biblioteczkach często zalegają książki raz przez nas przeczytane, nietrafione prezenty, zdublowane egzemplarze czy też pozycje, które nieszczególnie przypadły nam do gustu. Book swap to idealne rozwiązanie, aby dać szansę sobie oraz innym czytelnikom na poznanie ciekawych historii literackich. Podstawowe zasady wymiany to: – ile książek przyniesie się na wymianę tyle można zabrać ze sobą. Oprócz samej wymiany, wydarzenie zakłada kilka atrakcji towarzyszących takich jak warsztaty papiernicze, na których uczestnicy mogli by wykonać własnoręcznie np. zakładki do książek a także montaż plenerowej biblioteczki na terenie miasta Wadowice!

Projekt zakłada cykl 21 godzinnych spotkań poprzedzony pokazem oraz krótkim wykładem (prowadzenie Dorota Rusin – Czajkowska z Chen Bing Taiji Academy Poland) na temat znaczenia relaksacji zarówno w treningu Tai Chi, jak i w codziennym dbaniu o zdrowie fizyczne i psychiczne. W trakcie spotkań uczestnicy zapoznają się z podstawami praktyki Tai Chi oraz metodami pracy nad relaksacją.

Projekt Stopmotion Horror Studio to 4 dni kreacji filmu animowanego realizowanego techniką stopmotion na 4 stanowiskach! Uczestnicy będą pracować na szkielecie storybordu układając historię (w stylistycznych granicach horroru) o losie podziemnych robaków na fermie kur. Równolegle z warstwą wizualną powstanie ścieżka dżwiękowa – dialogi filmowe i efekty dźwiękowe. Całość będzie miała premierę piątego dnia pracy, na sali widowiskowej w obecności zaproszonych gości: rodziców, rodzeństwa, rodzin…

Odbiorcy projektu: młodzież VIII klas Szkół Podstawowych lub młodzież szkół średnich

Współczesna młodzież staje przed nowymi wyzwaniami. Poprzez zaproponowany projekt młodzież będzie miała okazję rozwinąć kreatywność oraz wykonać mural!. Projekt będzie składał się z części warsztatowej oraz części praktycznej – wykonania muralu o powierzchni około 25m2. 1. W projekcie będzie mogła wziąć udział 1 klasa z wybranej szkoły podstawowej. Dodatkowym elementem projektu będą warsztaty „Nasze wartości” podczas, których uczestnicy wspólnie zastanowią się czym są wartości oraz co oznacza to pojęcie. Podczas burzy mózgów stworzymy listę wartości obecnych w życiu uczestników. Przy pomocy materiałów plastycznych każda grupa stworzy kolaż obrazujący wybrane wartości. Korzystając z prac wykonanych przez uczestników na warsztatach wykonany zostanie projekt muralu adekwatny do podjętej tematyki. Realizacja muralu zostanie wykonana wspólnie z uczestnikami.

Odbiorcy projektu: brak ograniczeń wiekowych

Projekt Zazieleńmy Wadowice to okazja do dyskusji na temat istoty zieleni w przestrzeni miejskiej. Projekt zakłada przeprowadzenie otwartego panelu dyskusyjnego, na który zaproszeni zostaliby włodarze miasta, mieszkańców oraz lokalni przedsiębiorcy. Projekt miałby realnie wpłynąć na poprawienie estetyki miejskiej poprzez jej zazielenienie. Jednym z etapów wydarzenia, będzie zgłaszanie przez mieszkańców poprzez formularz internetowy terenów, o które warto by się szczególnie zatroszczyć. Z nadesłanych propozycji, wybrane zostanie kilka, które razem z uczestnikami wydarzenia zostaną ukwiecone. Dodatkowym wydarzeniem towarzyszącym, będą warsztaty tworzenia kwietników z odpadów (np. skrzynek po owocach, palet, szpul po kablach elektrycznych, itp.). Warsztaty te, będą świetną okazją do wdrożenia zasad recyklingu w przestrzeni miejskiej, poszerzenia wiedzy mieszkańców z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W trakcie trwanie projektu przeprowadzony zostanie konkurs, na najbardziej ukwiecony/zazieleniony parapet/balkon/taras.

Odbiorcy projektu: dzieci w wieku 8-12 lat

Projekt edukacyjno-artystyczny ma za zadanie przybliżyć uczestnikom rozmaite pojęcia z zakresu sztuk plastycznych oraz rozwinąć umiejętności artystyczne. Na zajęciach dzieci będą zajmować się wybranym pojęciem z jakiejś dziedziny twórczości lub okresu artystycznego. Warsztaty będą zaczynały się krótkim wprowadzeniem do tematyki, jakiej dotyczą. W drugiej części warsztatów dzieci będą wykorzystywały nowo poznane wiadomości przy realizacji własnych prac. Każdy uczestnik wyjdzie z warsztatów z nową wiedzą oraz z własnoręcznie stworzonym dziełem. Na warsztatach stawiamy na kreatywne podejście – nie ograniczamy pomysłów uczestników ale podążamy za nimi, dzięki czemu nie blokujemy twórczej energii dzieci. Chcemy zwrócić uwagę na to, że materiały do tworzenia dzieł sztuki są wokół nas, że z papieru, nożyczek, darów natury możemy stworzyć coś pięknego i sentymentalnego.

Projekt zakłada realizację cyklu 3 minikoncertów / recitali, w trakcie których publiczność będzie miała okazję zapoznać się z postaciami trzech śpiewających aktorek: Kamili Klimczak (Teatr Bagatela w Krakowie), Małgorzaty Walendy (Teatr Nowy w Poznaniu) oraz Wiktorii Węgrzyn – Lichosyt (Teatr Polski w Bielsku Białej). Wspomniane artystki cenione są zarówno za talent aktorski jak wokalny i były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane przy okazji konkursów, przeglądów i festiwali.

Odbiorcy projektu: 16+

Makrama to starożytna sztuka plecenia sznurków bez użycia igieł ani szydełka. Projekt zakłada realizację cyklu spotkań podczas, których uczestnicy nauczą się się jak wykonać makramy, kwietniki lub inne ozdoby dekoracyjne do naszego wnętrza. Potrzebne nam będą dwa rodzaje sznurka, patyki, drewniane koraliki oraz kółka do zawieszek. W ramach projektu stworzona zostanie jedna grupa, która będzie składała się z 10 osób

Projekt zakłada realizację koncertu (potańcówka?), podczas którego w świat latynoamerykańskich rytmów publiczność porwie rodowita kubanka, znakomita wokalistka i instruktorka tańca – Mili Morena. Artystce towarzyszył będzie współpracujący z nią od lat latin jazzowy zespół “Fortet” prowadzony przez charyzmatycznego pianistę – Tadeusza Leśniaka. Koncert będzie poprzedzony krótką prelekcją zapoznającą słuchaczy z kubańską kulturą i obliczem Hawany.

Odbiorcy projektu: 50 +

Projekt zakłada realizację kursu ikonopisania dla osób 50. W kursie weźmie udział grupa 8 osobowa, która pod okiem instruktora zaposna się w sposób teoretyczny i praktyczny z zagadnieniami dotyczącymi podstawy historii i teologii ikony, podstawowymi informacjami o symbolice ikony, nauką techniki szkicowania ikon, techniką tempery oraz sposobem prawidłowego nakładania kolorów. Celem udziału będzie napisanie i wyzłocenie (za pomocą imitacji złota) ikony z wizerunkiem Pana Jezusa – tzw. Ikona Mandylionu przez każdego uczestnika. Każdy uczestnik skończy kurs z podstawową wiedzą niezbędną do podjęcia dalszej samodzielnej pracy. Napisana ikona zostanie pamiątką po kursie. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa prac w Wadowickim Centrum Kultury.

Odbiorcy projektu: dorośli 18 – 35 lat

Projekt zakłada realizację kursu ikonopisania dla młodych osób. W kursie weźmie udział grupa 8 osobowa, która pod okiem instruktora zaposna się w sposób teoretyczny i praktyczny z zagadnieniami dotyczącymi podstawy historii i teologii ikony, podstawowymi informacjami o symbolice ikony, nauką techniki szkicowania ikon, techniką tempery oraz sposobem prawidłowego nakładania kolorów. Celem udziału będzie napisanie i wyzłocenie (za pomocą imitacji złota) ikony z wizerunkiem Pana Jezusa – tzw. Ikona Mandylionu przez każdego uczestnika. Każdy uczestnik skończy kurs z podstawową wiedzą niezbędną do podjęcia dalszej samodzielnej pracy. Napisana ikona zostanie pamiątką po kursie. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa prac w Wadowickim Centrum Kultury.

Odbiorcy projektu: dzieci 7 – 10 lat

Jak sama nazwa wskazuje “Kocioł smaków” to zajęcia kulinarne podczas których najmłodsi kucharze przede wszystkim nauczą się posługiwać podstawowym sprzętem znajdującym się w kuchni. Zaczynając od najprostszych rzeczy typu przygotowanie kanapek kończąc na troszkę bardziej skomplikowanych potrawach, które oczywiście na każdych zajęciach będą przygotowywać samodzielnie pod czujnym okiem instruktora. Młodzi kucharze będą mieli możliwość również podczas zajęć poznanie zasad zdrowego odżywiania, przede wszystkim jak komponować posiłki, czego należy unikać w naszej diecie oraz z czym w naszym menu powinniśmy się zakolegować. Ważnym elementem każdych zajęć będzie fakt, iż każdy przygotowany posiłek wraz z przepisem dziecko zabierze ze sobą do domu – domownicy będą mogli przekonać się jakie skarby mają w domu – może wtedy częściej dziecko będzie dopuszczane do pomocy podczas pracy w kuchni.

Odbiorcy projektu: rodziny z dziećmi

W ramach projektu zorganizowana zostanie Gra Miejska dla 16 rodzin. W scenariusz zostanie wpleciona historia miasta, ważne osoby związane z Wadowicami, kluczowe miejsca, wadowickie tradycje i przysmaki. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z drobnego poczęstunku a na koniec każda rodzina otrzyma dyplom oraz nagrodę!

Odbiorcy projektu: bez ograniczeń wiekowych

Projekt “Na kawie z… Beethovenem i Żeleńskim” zakłada organizację koncertu kameralnego w wykonaniu profesjonalnego kwartetu smyczkowego Veramo String Quartet, który tworzą absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Koncert odbędzie się w sali kameralnej WCK, a w repertuarze znajdą się dwa dzieła: – Kwartet smyczkowy A-dur op. 42 Władysława Żeleńskiego, – Kwartet smyczkowy nr 8 e-moll op. 59 nr 2 Ludwiga van Beethovena. Formuła koncertu jest w założeniu lżejsza i bardziej swobodna od typowych koncertów muzyki klasycznej, mogących kojarzyć się publiczności z poważną, czy wręcz “sztywną” atmosferą. Koncert poprzedzony będzie krótką prelekcją, która w interesujący sposób przybliży słuchającym sylwetki kompozytorów oraz wykonywane dzieła. Ponadto, publiczność w trakcie koncertu siedzieć będzie przy stolikach, co umożliwi podanie symbolicznego poczęstunku oraz kawy lub herbaty, dzięki czemu stworzymy przyjemną atmosferę spotkania z muzyką wielkich kompozytorów.