alt=""

Na półki księgarskie trafił właśnie kolejny numer rocznika naukowego „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”, na łamach którego czytelnicy tradycyjnie znajdą sporo ciekawych rozpraw i artykułów.

Od wtorku (9.02) nabyć można najnowszy, 23. numer rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”. Tematyka tomu jest zróżnicowana. Rozprawom poświęconym elektryfikacji powiatu wadowickiego i rozwoju andrychowskiej tkalni braci Czeczowiczka towarzyszą artykuły o przemarszu wojsk Księstwa Warszawskiego przez ziemię wadowicką w 1813 r. i ukraińskim obozie jenieckim. Autorzy poruszyli także tematy współczesne – czytelnik może zapoznać się z historią PSS „Społem” i powojenną architekturą sakralną na terenie powiatu wadowickiego. Na łamach rocznika znalazło się aż sześć recenzji i omówień książek, z obszernym artykułem recenzyjnym pokonferencyjnej publikacji Okolice Zegadłowicza, która ukazała się pod koniec 2020 r.

Rocznik stale ugruntowuje swoją pozycję w środowisku naukowym o czym świadczą nazwiska publikujących w „Wadovianach” autorów, m.in. prof. dr hab. Michał Baczkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i grono recenzentów i konsultantów z prof. dr. hab. Wojciechem Strzyżewskim pierwszym zastępcą rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. W roku 2020 nie doszło do zmian w gronie, czuwającej nad naukowym obliczem pisma, Radzie Naukowej, powiększył się natomiast skład Kolegium Redakcyjnego. Zaproszenie do udziału w pracach nad redakcją rocznika przyjął bowiem dr hab. Grzegorz Chajko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wydawane przez Wadowickie Centrum Kultury pismo „Wadoviana” znajduje się w prestiżowych humanistycznych bazach naukowych: CEJSH, BazHum, Index Copernicus i POLIndex. Publikujący w roczniku autorzy otrzymują 5 punktów do swojego dorobku naukowego.

Najnowszy numer „Wadovianów” można nabyć w biurze Muzeum Miejskiego, sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury oraz w sklepie internetowym (wck.wadowice.pl/sklep) w cenie 38 zł.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU!