ORK w Nałęczowie 1

Pan Michał na skutek problemów neurologicznych ma częściowo niewładną jedną stronę ciała. Ze względu na swoją niepełnosprawność, mimo ukończenia studiów, długo nie mógł znaleźć pracy. Duże nadzieje wiązał z udziałem w projekcie „Rehabilitacja kompleksowa”. Trafił do ośrodka w Nałęczowie. Skończył tu dwa szkolenia: pracownik biurowy i archiwista oraz odbył kurs komputerowy. Zdał egzaminy i otrzymał wymagane certyfikaty. Dzięki nowym kwalifikacjom w niecały miesiąc po ukończeniu programu rozpoczął pracę w jednej z działających na terenie Lubelszczyzny sieci piekarni na stanowisku pracownik biurowy. Jego życie całkowicie się odmieniło. Przeprowadził się z małej miejscowości do Lublina, gdzie wynajmuje teraz mieszkanie. Znalazł też swoją drugą połowę i snuje plany na przyszłość.

Polecam udział w tym programie wszystkim, którzy na skutek niepełnosprawności nie mogą się odnaleźć na rynku pracy – podkreśla pan Michał, uczestnik projektu „Rehabilitacja kompleksowa”.

Pan Michał - uczestnik projektu oraz Pani Renata Czeronko, pośrednik pracy z ORK w Nałęczowie

Marzena została analitykiem biznesowym
Pani Marzena zawsze kochała zwierzęta i chciała być weterynarzem. Jej marzenia się spełniły. Po studiach rozpoczęła pracę w klinice w Krakowie. Pod koniec grudnia 2013 r. jechała na święta do rodziny, śpieszyła się, wpadła w poślizg i uległa wypadkowi. Pomimo wysiłków lekarzy i wielu miesięcy rehabilitacji oraz wsparcia rodziny pozostał niedowład prawostronny oraz problemy z zapamiętywaniem i wzrokiem. Pani Marzena nie wróci nigdy do ukochanego zawodu weterynarza. W październiku 2019 r. trafiła do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej w Nałęczowie. Wybrano dla niej zawód asystenta ds. rachunkowości oraz kurs kadry i płace. Dzięki udziałowi w projekcie „Rehabilitacja kompleksowa” i zdobytym nowym kwalifikacjom obecnie pani Marzena pracuje w Banku Ochrony Środowiska jako analityk biznesowy.

Rehabilitacja kompleksowa – kto może wziąć udział w projekcie?
Oddział Małopolski PFRON zaprasza do udziału w projekcie pn. „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Rehabilitacja Kompleksowa to oferta skierowana do wszystkich, którzy z powodu choroby lub wypadku utracili możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, a chcieliby podjąć inną pracę, adekwatną do zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby zmienić tę sytuację – zdobyć zawód i podjąć satysfakcjonującą pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.

Na czym polega udział w projekcie?
Na rehabilitację kompleksową składają się trzy elementy, które wzajemnie się uzupełniają:
* moduł zawodowy, czyli spotkania i warsztaty z doradcą oraz szkolenia zawodowe,
* moduł medyczny, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne,
* moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników.
Podczas pobytu w ośrodku kompleksowej rehabilitacji uczestnicy przede wszystkim zdobywają kwalifikacje zawodowe, a rehabilitacja lecznicza i wsparcie psychospołeczne wspomagają ten proces. O tym, ile zajęć z każdego modułu będzie miał Uczestnik decyduje na pierwszym spotkaniu w Ośrodku zespół specjalistów – lekarzy, rehabilitantów, psychologów, doradców zawodowych. Na początek opracowują oni indywidualny plan rehabilitacji na pierwsze dwa tygodnie, które są okresem próbnym, a następnie na resztę pobytu Uczestnika.
Gdzie jest realizowana rehabilitacja kompleksowa? Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym, bezpłatnym pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie funkcjonują 4 takie ośrodki: w Wągrowcu (woj. wielkopolskie), w Ustroniu (woj. śląskie), w Nałęczowie (woj. lubelskie) oraz w Grębiszewie (woj. mazowieckie).
Osoby z województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego zapraszamy do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej zlokalizowanego w Sanatorium Uzdrowiskowym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie.

Jak się zgłosić do projektu?
– aby ubiegać się o udział w projekcie wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy, wydrukować go i wypełnić. Jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, dołącz jego kopię do formularza zgłoszeniowego. (Aby wziąć udział w projekcie nie musisz posiadać orzeczenia o niepełnosprawności).
Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z Oddziałem Małopolskim PFRON przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu: 12 31 21 400.

Kompleksowa rehabilitacja – co to oznacza?
Kompleksowa rehabilitacja to nowe na gruncie polskim rozwiązanie, mające na celu ułatwienie podjęcia lub powrotu do pracy osobom, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia utraciły zdolność do pracy. Głównym celem programu jest uzyskanie zatrudnienia przez jego uczestników lub uruchomienie przez nich działalności gospodarczej, dlatego główną rolę odgrywa tu moduł zawodowy. Proponowane w ramach tego modułu szkolenia zawodowe, kończą się egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Uwaga! Funkcjonowanie Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, obowiązującymi w czasie pandemii. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce Ośrodki będą funkcjonować zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez zespół specjalistów ds. zakażeń. Co ważne, wszyscy uczestnicy projektu przed wejściem do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej poddawani są testom na obecność koronawirusa.
Czekamy na Twoje zgłoszenie – powróć z nami do zdrowia! Powróć z nami do pracy!

Źródło informacji i fot.: Oddział Małopolski PFRON

Plakat Rehabilitacja kompleksowa

Pliki do pobrania:

  • POWRÓT DO ZDROWIA POWRÓT DO PRACY - folder projektu.pdf (PDF: 10.81MB)