Wynajem czy zakup M - na co się zdecydować?

Jak wynika z badań Eurostatu, Polacy wciąż preferują zakup własnego mieszkania i decydują się na niego częściej niż na wynajem. Ponad 80% z nas mieszka w swoim własnym M. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie – lepiej pod tym względem jest tylko w Rumunii, Bułgarii, na Litwie, i Węgrzech. Czy rzeczywiście zakup nieruchomości to dla większości z nas najlepsze rozwiązanie? Z czego wynika tak duże przywiązanie Polaków do własności?

Zakup mieszkania – kiedy jest najlepszą możliwością?

Decyzja o zakupie mieszkania jest równocześnie w większości przypadków decyzją na pozostanie w danym miejscu na wiele lat. Wielu z nas zaciągnięty kredyt hipoteczny spłacać będzie przez połowę swojego dorosłego życia, co sprawi, że będziemy mniej elastyczni – mniej chętnie zmieniać będziemy pracę, a przeprowadzka nierzadko nie będzie nam się opłacać. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na przykład na tanie mieszkania w Krakowie. Postanowienie o zakupie mieszkania warto więc podjąć po osiągnięciu pewnego stopnia życiowej stabilizacji – gdy mamy już pewność, gdzie chcemy spędzić najbliższe lata, a nasza praca daje nam gwarancję zatrudnienia przynajmniej w najbliższym czasie.

Własne mieszkanie to też większa swoboda, nie musimy bowiem przy użytkowaniu brać pod uwagę opinii właściciela odnośnie aranżacji wnętrza. Nie spotkamy się też z sytuacją, w której będziemy zmuszeni do przeprowadzki z przyczyn niezależnych od nas – właściciel może zechcieć sprzedać mieszkanie lub podwyższyć cenę najmu.

Na to, czy kupimy własne mieszkanie wpływ mają także – a może przede wszystkim - nasze finanse. Banki wymagają wkładu własnego na poziomie 10-20%, co może oznaczać, że aby kupić własne M w większym mieście będziemy musieli zgromadzić nawet 100 000 zł. W dobie pandemii wiele instytucji finansowych zaostrzyło też politykę kredytową, przez co część osób może mieć problem z uzyskaniem kredytów.

A może wynajem?

Mieszkanie w wynajmowanej nieruchomości daje nam większą gotowość do zmian. Możemy swobodnie dostosowywać standard wynajmowanych mieszkań do naszej aktualnej sytuacji życiowej – w przypadku nagłego spadku dochodów możemy przeprowadzić się do tańszego mieszkania, gdy zmienimy miejsce pracy możemy zamieszkać bliżej, by nie tracić czasu na zbędne dojazdy. Jeśli w planach mamy dłuższą podróż spokojnie możemy zrezygnować z długoterminowego najmu, by nie ponosić większych kosztów. Najem będzie też dobrą opcją dla tych, którzy nie dysponują środkami na kupienie mieszkania bądź pokrycie wkładu własnego.

Wynajmowanie mieszkania wymaga jednak gotowości do dostosowania się do wymagań właściciela. Nie są rzadkością oferty, w których przypadku wynajmujący lokum stawia najemcy określone warunki – brak zwierząt, niepalenie papierosów. Są jednak dobre strony tego, że to nie my jesteśmy właścicielami lokalu: to właściciel musi zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i to on musi pokryć koszty napraw sprzętu, jeśli tylko zepsucie nie wynika z naszej winy.

Decyzja o tym, co będzie najlepszą opcją – zakup czy wynajem – to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od naszej aktualnej sytuacji życiowej, finansowej oraz od planów na tę najbliższą i trochę dalszą przyszłość. Zakup mieszkania to zawsze duży wydatek i ogromne zobowiązanie – należy upewnić się, czy na pewno jesteśmy na to przygotowani.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl