Jak obliczyć ostateczną kwotę kredytu? Poznaj wartość RRSO

Szeroki wybór różnorakich ofert kredytowych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jak właściwie odnaleźć kredyt idealny i na co należy zwracać uwagę? Jednym z istotnych parametrów jest wartość RRSO, która jest najczęściej wyszczególniona drobnym drukiem w ofertach reklamowych. Warto więc przyjrzeć się temu czym właściwie jest ta wartość i jak ją interpretować, aby wybrać kredyt, który będzie dla nas odpowiedni lub zajrzeć na https://blogbank.pl/pozyczki-ratalne/.

Czym jest RRSO?

RRSO to po prostu Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wynika więc z tego, że dysponując taką liczbą można samodzielnie obliczyć to ile będzie nas kosztował kredyt na wybraną sumę. W porównaniu do wysokości oprocentowania są w nim także zawarte wszelkiego rodzaju koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Może to być na przykład koszt wpisany w cenę kredytu związany z rozpatrzeniem danego wniosku kredytowego, ubezpieczeniem lub kosztami przelewów. Warto także zauważyć, że wskaźnik RRSO jest zapisany w ustawie o kredycie konsumenckim i jest obowiązkowym parametrem, który muszą podawać banki we wszystkich produktach kredytowych, dotyczy to także zakupów ratalnych. Jaka z tego wynika konkretna korzyść dla kredytobiorcy? Intencją ustawodawcy było po prostu to, aby osoba, która wybiera jeden z kredytów uzyskała realny jego koszt. Jest to więc szczególnie przydatne, aby ukrócić proceder związany z proponowaniem przez banki kredytów z atrakcyjnym oprocentowaniem i ukrytymi opłatami sięgającymi wysokich kwot. Podsumowując można więc powiedzieć, że wskaźnik RRSO pozwala klarownie porównać kredyty proponowane przez różne banki i instytucje finansowe.

Z czego składa się wskaźnik RRSO?

Ogólnie rzecz ujmując wskaźnik RRSO to po prostu oprocentowanie nominalne plus dodatkowe koszty, które musi ponieść kredytobiorca. Oprocentowanie nominalne są związane z tym jak wysokie będą odsetki do zapłaty od kwoty, którą otrzymamy w ramach kredytu. Jakie jednak dodatkowe koszty zalicza się do wskaźnika RRSO? Zalicza się tam przede wszystkim prowizję pożyczkodawcy lub kredytodawcy, czyli to na czym zarabia bank lub instytucja finansowa. Są też dodatkowe koszty, a więc na przykład ubezpieczenie, które należy obowiązkowo opłacić. Jeśli kwestia dotyczy kredytu hipotecznego to jeszcze w ramach RRSO wlicza się także koszty związane z wyceną nieruchomości.

Jak oblicza się RRSO?

Aby obliczyć RRSO dla wybranego kredytu lub pożyczki należy posłużyć się dość rozbudowanym wzorem matematycznym lub po prostu skorzystać z jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów RRSO. W kalkulatorze należy dane takie jak kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję w procentach oraz inne koszty. Należy też podać to czy raty są równe czy malejące. Po podaniu tych informacji otrzymamy wskaźnik RRSO dla potrzebnego nam kredytu.

Co jeśli RRSO wynosi 0%?

Hipotetyczna sytuacja w której RRSO wynosi zero procent mogłaby mieć miejsce jedynie po spełnieniu określonych warunków. W takim przypadku oprocentowanie wynosi również zero, a więc pożyczając określoną kwotę oddajemy identyczną kwotę po deklarowanym okresie spłaty. Również procentowa prowizja, którą pobiera pożyczkodawca lub kredytodawca wyniesie zero. Oprócz tego nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Gdzie w Wadowicach można uzyskać kredyt?

W Wadowicach większość placówek bankowych w których można uzyskać kredyt lub pożyczkę znajduje się praktycznie na jednej ulicy, a więc wszystkie ważne instytucje bankowe można odwiedzić w trakcie jednego spaceru. Zaczynając od ulicy Lwowskiej, która prowadzi do centrum można odwiedzić między innymi oddział Alior Banku na Lwowskiej 21, nieopodal znajduje się placówka partnerska Credit Agricole Bank Polska na Lwowskiej 17. Jeśli ruszymy ulicą na północny zachód to znajduje się tam Bank Pocztowy (Lwowska 11) oraz Bank Pekao (Lwowska 9). Natomiast po drugiej stronie tej samej ulicy na Lwowskiej 20 znajduje się oddział nr 1 PKO Bank Polski. Po tej samej stronie ulicy jest też oddział banku ING (Lwowska 16). Idąc dalej tą ulicą dojdziemy do Placu Jana Pawła II, gdzie pod numerem 4 znajduje się oddział BNP Paribas Bank Polska, a po drugiej stronie ulicy oddział banku Millenium.