#WadowiceNaWeekend

Tym razem #WadowiceNaWeekend zabierają nas na spływ kajakowy po Skawie na trasie: Wadowice – Grodzisko! Dzisiejsza Skawa różni się od tej, która przepływała u początków osadnictwa w jej dolinie. Pierwotna rzeka nie miała jednego głównego strumienia tylko składała się z kilku. Dziś jest rzeką o prostym, skanalizowanym korycie. Obecnie wraz z otaczającą ją nadrzeczną przyrodą jest jednym z bogactw Wadowic i okolic. Stanowi raj dla miłośników kajakarstwa, wędkarstwa i przyrodników. Dzisiaj zapraszamy Was do podążenia jego szlakiem! Naszą trasę rozpoczynamy i kończymy na pl. Jana Pawła II w Wadowicach. Po drodze możemy podziwiać zróżnicowane atrakcje – nie tylko przyrodnicze. Bezpłatna Mapa Ziemi Wadowickiej dostępna w Informacji Turystycznej przy ul. Kościelnej 4. Życzymy udanej wycieczki!

 Atrakcje turystyczno-krajoznawcze:

Dolina Dolnej Skawy – obszar Natura 2000: nadrzeczne tereny rzeki Skawy oraz jej dopływów od średniowiecza były miejscem, w którym zakładano stawy rybne. Zachowane do dziś zbiorniki wodne to żywe dziedzictwo przeszłości Doliny Skawy. Dzisiaj Dolina Dolnej Skawy jest obszarem chronionym w  ramach sieci Natura 2000 jako obszar specjalnej ochrony ptaków. Jest jedną z głównych ostoi ptaków wodno-błotnych w południowej Polsce i najważniejszą w Polsce ostoją lęgową ślepowrona, krakwy, głowienki, czernicy i rybitwy białowąsej. W okresie lęgowym można tu również spotkać bączka, śmieszka, zausznika, perkoza i podróżniczka.

Galeria Sztuki Bałysówka w Tomicach: swoją nazwę zawdzięcza miejscowemu rzeźbiarzowi W. Bałysowi, absolwentowi krakowskiej ASP, a tworzącemu w Wadowicach. Galeria mieści się w odremontowanej drewnianej chacie z bali modrzewiowych z 1866 r., przy której zgromadzone są narzędzia rolnicze z ubiegłego wieku. Jest przede wszystkim miejsce spotkań okolicznych artystów. Organizowane są w niej wystawy zbiorowe i indywidualne oraz plenery artystyczne. W Galerii można oglądać obrazy i rzeźby ok. 30 artystów pochodzących z Tomic, Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimia, Krakowa, Katowic, Chełmka.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woźnikach: drewniany kościół został odbudowany w l. 1964-1966 po pożarze w 1959 r. Pochodzi przypuszczalnie z XVI w. i został wykonany w stylu nadwiślańskim. Stoi on pośrodku wsi w miejscu pierwszej świątynia. Początkowo kościół składał się z pięciobocznego prezbiterium z zakrystią, prostokątnej nawy i dobudowanej od zachodu wieży. W 1840 r. do południowej ściany nawy dobudowano murowaną kaplicę, zaś do wieży od zachodu na przełomie XIX/XX w. dodano drewnianą kruchtę. Po odbudowie po pożarze, kościół nie zmienił wyglądu zewnętrznego. Zmieniono jednak wnętrze kościoła.

Dwór obronny w Graboszycach: dwór postawił urzędnik królewski Dziwisz Brandys herbu Radwan ok. 1575 r. Prawdopodobnie wcześniej stał w tym samym miejscu mały gotycki zamek. Początkowo obiekt posiadał cechy renesansowe. Jego dzisiejszy wygląd niewiele odbiega od pierwotnego. Około połowy XVIII w. ród Sołtyków przebudował go w stylu barokowym. Kolejna zmiany miały miejsce w XIX w. Wjazd prowadzi od strony wschodniej przez most. Od 2002 r. dwór jest własnością prywatną.

 #WadowiceNaWeekend #wycieczka #szlakkajakowy #turystyka #weekendwgórach #Wadowice #Tomice #Graboszyce #kajak  #jp2 #jazdanarowerze #freetime #slowlife #Woźniki #Jaroszowice #dwór #Skawa #WincentyBałys #Bałysówka #artysta #natura2000