11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Urząd Miejski w Wadowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zapraszają na uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Wojciecha Stypuły ps. „Bartek”, które będą miały miejsce 23 lipca 2021 r. w Wadowicach.
Szczątki Wojciecha Stypuły, który został zastrzelony przez NKWD, zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie. W najbliższy piątek podczas oficjalnych uroczystości kpt. Stypuła zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w nowo wybudowanym przez Gminę „Panteonie Wyklętych”. To miejsce będzie szczególnie poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Będą tam pochowani ci, którzy zginęli walcząc o wolną i niepodległą, a których ciała zostaną odnalezione na naszym terenie czy też poza granicami kraju.
Plan uroczystości:
10.15 – wprowadzenie trumny do Bazyliki pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach (pl. Jana Pawła II)
10.30 – Msza święta
11.30 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz komunalny
12.30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową
WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE !
Do dyspozycji uczestników uroczystości będzie duży parking przy ulicy Wojska Polskiego w Wadowicach (teren przy Domu Pogrzebowym w pobliżu cmentarza komunalnego). Bardzo prosimy o parkowanie swoich samochodów właśnie na tym parkingu – stamtąd od godziny 9.00 będą jeździły busy, które przewiozą wszystkich chętnych pod Bazylikę pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. Po Mszy świętej kondukt pogrzebowy przejdzie z rynku ulicą Krakowską i później ulicą Wojska Polskiego (ok.25 minut marszu) na cmentarz.
Osoby, które nie będą w stanie pójść w kondukcie pogrzebowym, będą mogły na cmentarz dojechać busami, które po mszy będą czekały w pobliżu Urzędu Miejskiego.
W razie jakichkolwiek zapytań bądź wątpliwości prosimy zwracać się do osób posiadających identyfikatory „Organizator”.
Kpt. Wojciech Stypuła ps.”Bartek” (1904-1944)
Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej w pow. wadowickim. Ukończył szkołę ludową w Zembrzycach. Był uczniem gimnazjów w Wadowicach i Żywcu.
W latach 20. XX w. kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie był podoficerem 43 pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy był marynarzem floty handlowej. Od 1933 r. był instruktorem żeglarskim w Akademickim Związku Morskim w Jastarni oraz instruktorem żeglarskim Związku Harcerstwa Polskiego. W sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci.
Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77 pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Regnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych. W lipcu 1844 r. uczestniczył w walkach z Niemcami o Wilno. 22 lipca 1944 r. został zastrzelony przez NKWDF na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej.
Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.