Doradca finansowy. Co warto wiedzieć?

Doradztwo finansowe przechodzi aktualnie swoją złotą erę i z całą pewnością jest to branża, która cieszy się coraz większym zaufaniem społeczeństwa. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, choć zasadniczo chodzi przede wszystkim o brak wiedzy, która pomogłaby niektórym jednostkom nieco rozsądniej podchodzić do kwestii finansowych. Z pomocą doradcy finansowego mamy szansę na satysfakcjonującą współpracę z instytucjami finansowymi, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze finanse znajdują się w dobrych i zaufanych rękach.

Dlaczego warto skorzystać z doradztwa finansowego?

Wbrew pozorom bardzo wielu Polaków boryka się z problemem natury finansowej, a ściślej mówiąc, z ujarzmieniem własnych finansów i przejęciem nad nimi pełnej kontroli. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wielu z nas na ogół nie ma zielonego pojęcia, ile wydaje miesięcznie na poszczególne zobowiązania i przyjemności. Z trudem przychodzi nam taka kalkulacja i na ogół dopiero dogłębna analiza pozwala nam faktycznie zorientować się w sytuacji, co często kończy się niemałym szokiem. Zdecydowanie się na wsparcie doradcy finansowego nie wiąże się jednak wyłącznie z analizą bieżących wydatków, choć to zasadnicza podstawa, od której należy zacząć współpracę. Dobry doradca finansowy to osoba, która w pewien sposób będzie sprawowała pieczę nad naszymi pieniędzmi oraz nierzadko inwestycjami, choć w tym wypadku jego kompetencje są poszerzone o doradztwo inwestycyjne. To właśnie tego typu ekspert wyposażony w odpowiednią wiedzę będzie w stanie udzielić merytorycznej informacji w zakresie wyboru najlepszego ubezpieczenia, inwestycji czy udzielenia kredytu. Biorąc pod uwagę nikłą wiedzę wielu Polaków w tym zakresie, doradca finansowy może okazać się jedynym realnym wsparciem w materii finansowej. Dzięki niemu będziemy mieli absolutną pewność, że podejmujemy słuszne decyzje i najlepsze w konkretnej sytuacji.

Optymalny Kredyt

Jak działa doradztwo finansowe?

Bez względu na charakter usługi znajdujący się w zakresie działań doradcy, jego praca polega przede wszystkim na gruntownym przeanalizowaniu naszej sytuacji finansowej. Takie ustalenie to zabieg wyjściowy, który pozwoli z kolei oszacować, na co możemy sobie pozwolić. Wiele osób decyduje się na doradztwo finansowe w chwili podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu. Nie chodzi jednak o drobne pożyczki z banku. Na ogół rzecz dotyczy kredytów hipotecznych, które pozostają z człowiekiem na długie lata i wiążą się z comiesięcznym uiszczaniem niemałej należności. Doradca finansowy zobowiązany jest do prześledzenia rynku kredytowego w taki sposób, aby finalnie wybrać najlepszą z dostępnych opcji. Ważnym jest, aby był to niezależny ekspert, który w żaden sposób nie będzie związany z żadną instytucją finansową. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie staniemy się ofiarami jednej firmy nastawionej wyłącznie na zysk. Podjęta decyzja wiąże się z załatwieniem szeregu formalności, którymi również zajmie się doradca. Będzie on naszym pośrednikiem i osobą, która w banku czuje się jak ryba w wodzie, której nic nie jest w stanie zaskoczyć. Doradca ma pełne prawo brać czynny udział w negocjacjach pozwalających uzyskać korzystniejszą ofertę dla swojego klienta i doskonale wie, jak prosperuje rynek kredytowy. Powinien o wszystkich możliwych wydatkach na bieżąco informować klienta i bezustannie poszukiwać najtańszych i najlepszych rozwiązań.