Alkomaty stały się niezwykle popularne wśród odpowiedzialnych kierowców, którzy chcą mieć całkowitą pewność, że mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Nowoczesne technologie sprawiają, że alkomaty są dużo tańsze i dokładniejsze niż dawniej, co sprawia, że każdy może zaopatrzyć się we własne urządzenie przeznaczone do użytku osobistego. Każdy właściciel alkomatu przynajmniej raz spotkał się z określeniem kalibracja alkomatu. Jednak na czym właściwie polega ten proces i czy jest niezbędny?
Po co jest kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu polega na przeprowadzeniu różnych testów i symulacji na specjalistycznych urządzeniach, które pomagają stwierdzić, czy alkomat pokazuje prawidłowe wartości. Jeśli wyniki nie są zadowalające to serwisant dostraja sensor do oprogramowania tak, aby wskazywane wartości były wiarygodne. Kalibracja alkomatu jest więc niezbędna, aby użytkownik otrzymał faktyczne, a nie zafałszowane wyniki.
Jaka jest cena kalibracji alkomatu?
Cena kalibracji alkomatu różni się w zależności od rodzaju alkomatu i wybranego modelu. Niestety im droższy alkomat, tym droższa kalibracja, gdyż jest bardziej skomplikowany mechanizm urządzenia. Jednak dobry jakościowo alkomat oznacza również, że kalibrację można rzadziej przeprowadzać, gdyż sensor jest bardziej stabilny. W większości przypadków za kalibrację alkomatu trzeba będzie zapłacić od 50 do 200 zł. Kalibrację można wykonać w każdym punkcie serwisowym, który zajmuje się alkomatami i co ważne, nie musi to być punkt stacjonarny zlokalizowany najbliżej miejsca zamieszkania. Alkomat można wysłać do serwisu, a po przeprowadzeniu kalibracji zostanie on do nas odesłany. Szybko, prosto i wygodnie.
Kiedy trzeba przeprowadzić kalibrację alkomatu?
Wiemy już, że kalibracja alkomatu jest niezbędna i ile kosztuje, a kiedy należy ją wykonać?
- Kalibrację należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta co 6 lub 12 miesięcy lub, gdy wykona się określoną ilość badań. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi.
- Regulacja urządzenia jest również zalecana zawsze wtedy, gdy mamy podejrzenie, że wskazane wyniki są nieprawidłowe. Przykładowo jeśli użytkownik spożywał alkohol, a alkomat wskazuje 0 promili.
- Kalibracja powinna być wykonana, jeśli alkomat długo leżał nieużywany lub na wyświetlaczu pojawia się napis CAL lub informacja o błędzie.