Co warto wiedzieć podczas segregacji odpadów?

Obecnie prawie wszędzie segregujemy odpady. Dzieląc śmieci, możemy wesprzeć ekologią i pozwolić na to, aby niektóre odpady zostały wykorzystane ponownie. Czasami jednak zdarza się tak, że produkujemy takie śmiecie, z którymi nie wiemy co zrobić.

W Polsce śmieci segregujemy tak naprawdę na 4 kategorie: szkło, plastik i metale, papier oraz odpady mieszane. Choć 3 pierwsze są jak najbardziej zrozumiałe, to odpady mieszane są bardzo często nieodpowiednio chwytane. Musimy jednak wiedzieć, że do śmieci mieszanych nie powinniśmy wrzucać zepsutych sprzętów AGD bądź farb ściennych. Są one traktowane jako odpady niebezpieczne i powinny być odpowiednio zutylizowane. Do czarnych kontenerów należy wrzucać resztki jedzeniowe, niedopałki papierosów, czy zużyty olej spożywczy.

Koniec smażenia i co dalej?

Na rynku jest spory wybór olejów spożywczych, które chętnie wykorzystujemy w naszych domach. Jednak po przygotowaniu posiłku olej pozostaje, a my zastanawiamy się jak najlepiej się go pozbyć. Przede wszystkim, jeśli chcemy go wyrzucić, powinniśmy pozwolić mu ostygnąć, a następnie przelać do butelki lub słoika i dobrze zamknąć. Tak przygotowane naczynie spokojnie możemy wyrzucić do śmieci zmieszanych.

Jeśli jednak tłuszczu na patelni było niewiele, możemy zetrzeć go ręcznikiem papierowym i wyrzucić.

Trafin Oil

Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali o tym, że zużytego oleju spożywczego nie możemy wylewać do zlewozmywaka, czy toalety. Gdy olej osiągnie zimniejszą temperaturę, może zgęstnieć i zapchać rury, co sprawi nam nie lada problem.

Lokal gastronomiczny, a zużyty olej

Oleju spożywczego używamy nie tylko w domach, ale również w barach, czy restauracjach. Jak możemy się domyślić, ilość zużycia jest o wiele większa niż w gospodarstwie domowym, dlatego warto zadbać o to, aby olej był odpowiednio zutylizowany. W takim wypadku najlepszym rozwiązanie jest skorzystanie z pomocy przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w utylizacji olejów spożywczych. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują tego typu usługi, co znacznie ułatwia sprawę. Wystarczy umówić się z daną firmą, która zabierze od nas wykorzystany olej i zutylizuje go zgodnie z panującymi zasadami. W niektórych firmach możemy także wykupić abonament, który obniży nam koszty pozbywania się tłuszczu roślinnego, a także będziemy mieli gwarancję, że będzie on odbierany systematycznie.

Zużyty olej mamy również możliwość oddać do puntu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK. Jednak takie rozwiązanie na dłuższą metę jest uciążliwe, szczególnie jeśli takiego punktu nie ma w okolicy naszego lokalu.

Czy olej warto wykorzystywać ponownie?

Coraz częściej możemy się spotkać, z tym że ktoś propaguje wykorzystanie oleju minimum dwukrotnie. I choć z punktu widzenia ekologicznego brzmi to dość dobrze, to dla naszego zdrowia nie zawsze takie będzie. Abyśmy sobie nie zaszkodzili olej, którego chcemy użyć ponownie, powinien być odpowiednio przygotowany i zabezpieczony. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, to powinniśmy używać tylko świeżego oleju.