Pięciu nowych „Zasłużonych dla Powiatu Wadowickiego”

Pięć osób, które mają różne życiorysy, ale łączy je jedno – ich działalność społeczna może stanowić inspirację dla współczesnych i przyszłych pokoleń dziś (16.09) zostało oficjalnie uhonorowanych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego”. Podczas 28. sesji Rady Powiatu specjalne statuetki i dyplomy otrzymali: proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie ks. prałat Stanisław Czernik, działacze NSZZ „Solidarność”: Jan Nowak i Zdzisław Szczur, jak również pośmiertnie: nauczyciel i propagator historii regionu śp. Gustaw Studnicki oraz nauczyciel i działacz „Solidarności” śp. Józef Zeman.

Autorytety są potrzebne nam wszystkim. Jako wieloletni nauczyciel wiem, że szczególnie mocno potrzebują ich młodzi ludzie, którzy dopiero szukają własnej drogi, kształtują swoją osobowość. Nasi nowi „Zasłużeni dla Powiatu Wadowickiego”, ich działalność społeczna może inspirować, stanowić piękny wzór dla innych. Dlatego ta dzisiejsza uroczystość daje nam tak wiele radości – podkreślała podczas obrad przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska.

Wręczenie tytułów poprzedził film przybliżający sylwetki uhonorowanych osób oraz laudacje.

Piękno, które ks. prałat S. Czernik wnosi w życie innych zawiera się m.in. w słowie „miłosierdzie”. Gdy w 2005 roku Andrychów nawiedziła wielka powódź ks. Czernik odwiedził wszystkie poszkodowane rodziny ze swojej parafii i organizował dla nich pomoc. Zaraz po przybyciu do Andrychowa objął maksymalnie szeroką pomocą Kuchnię św. Brata Alberta i dom dla bezdomnych. To właśnie przy parafii św. Macieja działa stowarzyszenie niosące pomoc osobom, które wyszły z nałogów, to tutaj swoją siedzibę ma stowarzyszenie działające na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Takich inicjatyw, które znane są andrychowianom jest dużo więcej. Ale są i rzeczy, które pozostają niejako w ukryciu. Bo niewiele osób wie, jak wiele wysiłku i uporu ks. prałat włożył po przybyciu do Andrychowa, by wesprzeć społeczność tutejszych Romów. Nieliczni widzieli, jak pochyla się – udzielając realnej, konkretnej pomocy – nad tymi stałymi „bywalcami” andrychowskiego parku miejskiego, nad którymi pochylać się nie miał odwagi już nikt inny – mówił w laudacji dla ks. S. Czernika radny powiatowy Franciszek Penkala.

Pięciu nowych „Zasłużonych dla Powiatu Wadowickiego”

 

Postać śp. Gustawa Studnickiego przybliżała radna Maria Wądrzyk. – To był ceniony pedagog, wybitny matematyk, a przed wszystkim wielki pasjonat naszego regionu. To niezwykłe, w jaki sposób potrafił łączyć dwie – tak odległe – pasje: matematykę i historię. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę w postaci prawie 200 książek i artykułów, z których przeważająca część dotyczy zagadnień humanistycznych lub ma wymiar autobiograficzny. Okazała twórczość Gustawa Studnickiego spopularyzowała wiedzę o naszym regionie, ale również wykształciła kolejne pokolenia badaczy historii Wadowic. Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość i przyznanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” przybliżą tę niezwykłą postać młodszym pokoleniom. Może dzięki temu więcej osób zainteresuje się tym niezwykłym regionalistą, sięgnie po jego publikacje a może zechce kontynuować jego dzieło – mówiła w swoim wystąpieniu radna.
Przyznany Gustawowi Studnickiemu tytuł odebrała – nie kryjąc wzruszenia – jego małżonka Aniela Studnicka wraz z córką.

Pięciu nowych „Zasłużonych dla Powiatu Wadowickiego”

 

Józef Zeman był nauczycielem, pedagogiem, działaczem społecznym i wychowawcą, a w czasach PRL-u jednym z „niepokornych”, którzy w Wadowicach zakładali NSZZ „Solidarność”. I choć często najsilniej akcentowana w życiorysie pana Józefa Zemana jest działalność w ruchu solidarnościowym, to śmiało można rzec, że był on człowiekiem renesansu, mocno zaangażowanym także w inne dziedziny życia społecznego Wadowic. Blisko związany ze środowiskiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, członek fundacji „Czartak”, współtwórca Muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu. Wydawca, poeta i pisarz, któremu zawdzięczamy liczne wspomnienia i opracowania dotyczące historii Wadowic. Należał do osób, które działają na rzecz innych, inicjując szczególnie wartościowe oddolne akcje i inicjatywy społeczne. Dla wielu z nas Józef Zeman to przede wszystkim świetny trener siatkówki oraz piłki ręcznej – przypominał z kolei radny Jacek Jończyk. Jak podkreślał w laudacji, wadowiczanie zapamiętali J. Zemana jako zaangażowanego społecznika, dobrego nauczyciela i trenera, człowieka wrażliwego na los innych oraz bohatera, który był gotów wiele poświęcić w imię wolności i suwerenności Polski.
Tytuł przyznany J. Zemanowi odebrali: Gabriela Kwarciak, dyrektor SP nr 2 w Wadowicach, w której uczył nowy „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” oraz jego wychowanek Zbigniew Woźny.

Pięciu nowych „Zasłużonych dla Powiatu Wadowickiego”

 

O Janie Nowaku mówił na sesji wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Kubik. – Gdy zapyta się w Andrychowie, jakie określenie najlepiej oddaje postać Pana Jana najczęściej padają dwa: staroświecki i niedzisiejszy. W obu przypadkach chodzi o jak najlepsze znaczenie tych słów. Co się za nimi kryje? Między innymi niezłomność, wierność, prawdomówność, honorowość, a także umiłowanie Ojczyzny. To wartości, które dziś tak wielu wyśmiewa, a które jeszcze niedawno w dużej mierze stanowiły o wielkości człowieka. Nie zważając jednak na współczesne trendy, Pan Jan Nowak trwa przy tym, co jest dla niego ważne i czego nie chce się wyrzec – zaznaczał m.in. A. Kubik. – Hannah Arendt napisała kiedyś, że „dla osób cieszących się autorytetem najbardziej znamienne jest to, że nie mają one władzy, lecz nie osłabia to ich pozycji, tylko odwrotnie – wzmacnia”. Takim właśnie człowiekiem jest Pan Jan Nowak. Choć formalnie nie sprawuje żadnej władzy, dzięki swojej postawie – wierności przekonaniom, ustawicznej obronie sprawiedliwości, prawdy oraz ludzkiej godności a także zaangażowaniu w działalność patriotyczną – cieszy się wielkim poważaniem i autorytetem – dodawał wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

Pięciu nowych „Zasłużonych dla Powiatu Wadowickiego”

 

Piątą osobą, którą dziś uhonorowano tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” był znany działacz „Solidarności” Zdzisław Szczur. – Dzięki odwadze i niezłomnej postawie ludzi takich jak Zdzisław Szczur Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować i pracować w Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń. Słowo SOLIDARNOŚĆ stało się symbolem doniosłych przemian w historii Polski, entuzjazmu i wielkich nadziei Polaków – podkreślał członek Zarządu Powiatu Marek Ciepły. – Pan Zdzisław dokładał wszelkich starań, by dochować wierności ideałom ruchu solidarnościowego. Już w wolnej Polsce kontynuował swą działalność na rzecz naszej małej ojczyzny. Aktywista i społecznik, potrafił do swoich pomysłów przekonać wiele osób. Jako wieloletni radny, a także członek Zarządu Miasta oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach, był pomysłodawcą i katalizatorem wielu cennych inicjatyw społecznych. Ludzi takich jak Zdzisław Szczur jest coraz mniej. Tym bardziej warto propagować ich sylwetki i podawać za przykład młodym pokoleniom – mówił w laudacji M. Ciepły.

Pięciu nowych „Zasłużonych dla Powiatu Wadowickiego”

 

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” to tradycja wprowadzona przez Radę Powiatu kilkanaście lat temu w celu uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla naszego regionu. Przyznanie tego wyróżnienia jest zawsze poprzedzane szczegółową analizą osiągnięć i zasług kandydata. Pierwszy tytuł przyznany został Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Następnie radni uhonorowali nim: ks. kardynała Stanisława Ryłko, znanych samorządowców: śp. Stefana Jakubowskiego i śp. Zbigniewa Mieszczaka, przedsiębiorców: Zbigniewa Sarapatę, Zdzisława Stuglika, Józefa Szczura, Sławomira Rusinka, Jerzego Kasperczyka, Krzysztofa Pawińskiego i Jerzego Chylewskiego, a także doktor Barbarę Huczyńską-Bujnicką.
Dziś do tego zaszczytnego grona dołączyły osoby, które także zasługują na najwyższe uznanie a przede wszystkim na naszą wdzięczność za dobro, które uczynili dla naszej małej Ojczyzny. Co ważne, uhonorowaliśmy nie tylko konkretne osoby, ale także wartości i ideały, które te postacie uosabiają. Tak więc 16 września 2021 roku to kolejny bardzo ważny dzień w historii naszej małej Ojczyzny – podsumowywała dzisiejsze wydarzenie Zofia Kaczyńska.

 

Więcej zdjęć z uroczystości pod linkiem:

https://powiatwadowicki.pl/galerie/przyznanie-tytulu-zasluzony-dla-powiatu-wadowickiego-16-09-2021/