Profesjonalny czy dla amatora? Jaki stół spawalniczy wybrać?

Nawet jeśli tylko spawasz niektóre elementy w swoim przydomowym warsztacie, prędzej czy później staniesz przed wyborem stołu spawalniczego. Który wybrać - amatorski czy profesjonalny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy warto zainwestować w amatorskie stoły spawalnicze?

W popularnych serwisach aukcyjnych możesz kupić amatorskie stoły spawalnicze. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one przeznaczone do prac hobbystycznych. Doskonale sprawdzą się wtedy, kiedy chcesz spawać elementy w przydomowym warsztacie/garażu. 

Ich główną zaletą na pewno jest cena, jednak wiedz, że amatorskie stoły spawalnicze nie dadzą Ci gwarancji powtarzalności procesu spawania. Więcej minusów? Owszem, te także się pojawiają. Stoły spawalnicze dla hobbystów mają o wiele cieńszą blachę niż te profesjonalne. W dodatku owa grubość blachy jest nieadekwatna do średnicy otworów. Dlatego decydując się na tego rodzaju stół spawalniczy, miej świadomość, że nie dobierzesz do niego akcesoriów innych producentów. Jest to więc mało uniwersalne rozwiązanie. Co jeszcze przemawia na niekorzyść hobbystycznych stołów spawalniczych? Nie przechodzą one badań jakości ani mają specjalistycznych certyfikatów. Nie gwarantują więc bezpieczeństwa pracy. 

Profesjonalne stoły spawalnicze, czyli wysokiej klasy wyposażenie do warsztatu

Kiedy wybierasz profesjonalne stoły spawalnicze, zyskujesz gwarancję, że proces spawania jest powtarzalny. Co to oznacza? Eliminujesz próg błędu dla na przykład dla masowej produkcji. Spawane materiały mają też wysoką jakość. Stoły spawalnicze dla profesjonalisty mają odpowiednie atesty, certyfikaty i przechodzą liczne badania. 

Tym, co wyróżnia dobrej klasy stoły spawalnicze, jest ich przystosowanie do potrzeb użytkownika. Można je łączyć lub wybrać modele do danego trybu pracy. Wielu producentów oferuje stoły spawalnicze azotowane i nieazotowane. Azotowanie sprawia, że możesz spawać stal czarną, nierdzewną i aluminium, nie stosując żadnych dodatkowych nakładek (co oczywiście wpływa na obniżenie kosztów). Tego rodzaju stoły spawalnicze nie korodują i nie powodują przywierania odprysków. Warstwa azotowana ma niską ścieralność, dlatego stoły spawalnicze z tą dodatkową powłoką są trwalsze. 

Profesjonalne stoły spawalnicze wyróżnia nośność. Te dobrej jakości wytrzymają obciążenie nawet 16 ton. Co jeszcze? Na profesjonalnych stołach spawalniczych można pracować z różnymi typami spawarek i marek (swoją drogą polecamy migomat Magnum). W przeciwieństwie więc do stołów amatorskich są one bardzo uniwersalne i dają spore możliwości. 

Jakie parametry powinien mieć stół spawalniczy?

Wybierając profesjonalny stół spawalniczy, pamiętaj o jego parametrach. Przede wszystkim akcesorium powinno mieć stabilną konstrukcję. Nie bez znaczenia jest tu także możliwość regulacji blatu tak, aby był on perfekcyjnie poziomy. Dobre stoły spawalnicze wyposażone są w specjalne podpory lub kółka z wysuwaną podporą. 

Zwróć uwagę również na poziom ochrony przed odpryskami. Oczywiście o stoły spawalnicze należy dbać, zabezpieczając je specjalnymi preparatami antyodpryskowymi. W wielu wypadkach możesz je zamówić razem ze stołem. 

Nie bez znaczenia jest również fakt, czy Twój stół spawalniczy ma odpowiednio płaską powierzchnię. Idealnie płaska powierzchnia to ta, która mieści się w zakresie 0,5 mm na 1000 mm. Dobrej jakości stoły spawalnicze sprawdza się właśnie pod kątem „płaskości”. 

Stoły spawalnicze to połowa sukcesu. Aby spełniały swoją funkcję, muszą mieć odpowiednie wyposażenie. Dlatego, kiedy kupujesz stół spawalniczy, zobacz, czy w komplecie znajduje się zestaw zacisków, kątomierz, stoper, a także trzpień szybkiego montażu. Nie może zabraknąć także winkla płaskiego, krążka, pryzmy i łącznika. Dopiero tak wyposażony stół spawalniczy zasługuje na miano profesjonalnego.