Czy warto poddać się terapii manualnej?

Bóle kręgosłupa są bardzo uporczywe i dotykają ludzi w każdym wieku, jedną z najbardziej narażonych grup są choćby sportowcy. Specjaliści podczas terapii manualnej są w stanie stwierdzić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości w sensie ortopedycznym i neurologicznym. Stosuje się wówczas indywidualnie dobrane techniki mające na celu zniwelowanie do zera bólu i regenerację tkanek.

Znaczenie terapii manualnej

Jakiekolwiek schorzenia ciała wywołują dyskomfort i często dotkliwy ból, dlatego natychmiastowa reakcja jest jak najbardziej wskazana. W tym celu warto wybrać terapię manualną w Krakowie, która jest całkowicie zgodna z fizjologią ciała. Dodatkowo jest metodą mało inwazyjną, czego nie można powiedzieć o innych leczących choroby ortopedyczne i neurologiczne. Terapia manualna polega na zbadaniu, rozpoznaniu, ocenie i wdrożeniu leczenia wielu zaburzeń układu ruchowego, mięśni i stawów. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, następnie odbywa się badanie palpacyjne – w trakcie spoczynku oraz podczas wykonywania określonych ruchów. Za przeprowadzanie terapii manualnej odpowiedzialny jest chiropraktyk, ma on stosowną wiedzę na temat pozycji, w których musi układać się ciało pacjenta. Tylko wtedy możliwe jest wykonanie właściwego, w szybkim tempie pchnięcia, którego zadaniem jest odblokowanie chorego odcinka kręgosłupa. Jeżeli zabieg został przeprowadzony prawidłowo, nie pojawia się żadna reakcja bólowa, wystarczą wówczas maksymalnie dwa zabiegi, aby efekty były odczuwalne. Terapię manualną w Krakowie rekomenduje się przy występowaniu między innymi bólu karku, głowy, kręgosłupa, bioder, nóg, rąk, rwy kulszowej. Poza wykonaniem terapii manualnej, specjaliści dają choremu wiele porad ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Wskazówki co do sposobów poruszania się, wykonywania poszczególnych czynności są na wagę złota i decydują o ogólnym samopoczuciu pacjenta. Tym samym uznaje się ten rodzaj terapii za jeden z najbardziej pomocnych.

Terapia manualna, jako sposób na sprawny układ ruchowy

Terapia manualna, jako sposób na sprawny układ ruchowy

Główną zaletą terapii manualnej jest oczywiście skrócenie czasu leczenia, częstotliwość poszczególnych zabiegów jest zawsze ustalana indywidualnie, ponieważ istnieje całe mnóstwo zależności, od stanu pacjenta i jego potrzeb. Najbardziej wskazane jest wykonanie dwóch trzech manipulacji w ciągu pierwszego miesiąca, później można poddawać się im rzadziej. Warto umawiać się z lekarzem na badania kontrolne, aby w porę zauważyć ewentualny powrót niepokojących objawów. Bardzo ważną kwestią w terapii manualnej jest odróżnianie poszczególnych zaburzeń w ramach struktur stawów, mięśni i nerwów. Na podstawie tych wyników ustalany jest plan leczenia, który z założenia ma prowadzić do możliwie najszybszego wyleczenia powstałych dolegliwości. Z całą pewnością niezwykle istotne jest zorientowanie się, gdzie terapię wykonują najlepsi specjaliści. W wyborze pomocne mogą okazać się rekomendacje zamieszczane w Internecie, lub polecenia pochodzące od dalszych, czy bliższych znajomych.