Leczenie operacyjne u ortopedy - co warto wiedzieć na ten temat?

Ortopeda zajmuje się schorzeniami, które swoje podłoże mają w nieprawidłowym funkcjonowaniu narządów ruch. Taki lekarz w zakresie swoich obowiązków posiada nie tylko stawianie diagnoz, czy też ustalanie metod leczenia dla pacjentów, ale także ortopedyczne leczenie operacyjne. Należy, bowiem zaznaczyć, że dolegliwości ortopedyczne często wiążą się z silnym bólem, a ponadto znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nic, więc dziwnego, że jednym ze sposobów leczenia schorzeń ortopedycznych są zabiegi operacyjne. Warto dodać, że ortopeda przeprowadza zarówno zabiegi korekcyjne, jak i zabiegi rekonstrukcyjne.

Jakie zabiegi operacyjne może przeprowadzać lekarz, który posiada specjalizacje z ortopedii i traumatologii?

Zakres zabiegów operacyjnych z chirurgii ortopedycznej i urazowej jest naprawdę dość szeroki. Wielu osobom zabiegi ortopedyczne kojarzą się przede wszystkim z takimi zabiegami jak: endoprotezoplastyka stawów czy artroskopia stawów, warto jednak zaznaczyć, że ortopeda często wykonuje także inne zabiegi takie jak np.: korekcje nabytych bądź wrodzonych deformacji/wad kończyn dolnych i kończyn górnych czy zabiegi, które są niezbędne do tego by pacjenci mogli dojść do siebie po uszkodzeniach ścięgien, wiązadeł czy mięśni. Należy również dodać, że zabiegi ortopedyczne przeprowadza się także wówczas, gdy zastosowane leczenie rehabilitacyjne czy farmakologiczne nie przynosi zamierzonych efektów. W takich sytuacjach operacja to dla pacjenta szansa na powrót do pełnej sprawności. Dobry ortopeda stara się, aby tam gdzie jest to możliwe stosować zachowawcze leczenie nieoperacyjne, jednak w wielu przypadkach przeprowadzenie leczenia operacyjnego jest po prostu konieczne. Jako przykłady zabiegów przeprowadzanych przez ortopedę możemy podać takie zabiegi jak: osteotomie dalszego odcinka kości udowej (DFO), operację palucha koślawego przy wykorzystaniu metody McBride’a- zmodyfikowanej, korekcje operacyjną palucha szpotowatego bądź leczenie operacyjne zespołu kanału nadgarstka metodą otwartą lub zamkniętą.

Na co dobrze jest zwrócić uwagę wybierając ortopedę?

Na co dobrze jest zwrócić uwagę wybierając ortopedę?

Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach w Krakowie, jak i w wielu innych dużych miastach w Polsce, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług prywatnych ortopedów. Czas oczekiwania do prywatnego ortopedy jest, bowiem zdecydowanie krótszy niż czas oczekiwania na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętajmy jednak o tym, aby podczas poszukiwań prywatnego ortopedy zwróci uwagę przede wszystkim na jego wiedze i doświadczenie. Należy również zaznaczyć, że wiele pacjentów chętnie korzysta z usług takich lekarzy, którzy stale się doszkalają i biorą udział w różnych szkoleniach. Tacy lekarze są, bowiem prawdziwymi specjalistami w swojej dziedzinie. Ponadto nie bez znaczenia są również takie element jak: profesjonalne podejście lekarza do pacjenta oraz miła atmosfera w trakcie wizyty. Podczas poszukiwań ortopedy warto, więc zwrócić uwagę także na opinie dotychczasowych pacjentów na temat danego lekarza.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – https://ortopedakrakow.com/