Piękny, biały i zdrowo wyglądający uśmiech to marzenie wielu osób na całym świecie. Niestety błędy popełniane na etapie ich pielęgnacji takie jak zbyt rzadkie lub niewłaściwe mycie, czy unikanie kontrolnych wizyt u stomatologa sprawiają, że nasze zęby nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Co zrobić, by zachować zdrowy uśmiech na długie lata? Jak myć zęby i jak często kontrolować ich stan u dentysty? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Prawidłowe mycie zębów to podstawa
Mycie zębów po każdym posiłku powinno być obowiązkowe zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Niestety bardzo często nie mamy czasu, by szczotkować zęby w szkole czy pracy. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane 2-3 razy dziennie w zupełności wystarczą, jeśli będziemy przeprowadzać je w odpowiedni sposób.
Do mycia zębów powinniśmy wykorzystywać szczoteczki renomowanych producentów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak pasta, musi ona posiadać odpowiedni skład i zapewniać staranne usuwanie wszelkich resztek organicznych i osadów, które powstają szczególnie po posiłkach
Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i czyścimy je ruchem obrotowym. Skupiamy się nie tylko na zewnętrznej ich części, ale pamiętamy też o stronie wewnętrznej. Szczególną uwagę zwracajmy na zęby trzonowe, które psują się najczęściej. Jeśli mamy tendencję do pozostawania pokarmu w przestrzeniach międzyzębowych, konieczne może okazać się używanie nici dentystycznych.
Wizyta u stomatologa pozwoli na szybkie wykrycie próchnicy
Pomimo że codzienna pielęgnacja zębów może sprawiać złudzenie, że są one w 100% zdrowe, wizyta u dentysty pomoże zweryfikować ich stan. Szczególnie warta polecenia jest stomatologia w klinice Supradent w Warszawie, gdzie pracują wybitni specjaliści. Dobrze wykwalifikowany personel zapewnia szybką pomoc zarówno w przypadkach nagłych, jak i też profilaktyce.
Na wizyty kontrolne dorośli powinni umawiać się co 6-12 miesięcy. Sprawdzenie stanu uzębienia u dzieci powinno odbywać się przynajmniej co 3-4 miesiące. Szczególną uwagę zachowajmy przy zębach mlecznych, które psują się zdecydowanie szybciej od zębów stałych.
Podczas wizyty lekarz stomatolog dokładnie ogląda nasze zęby za pomocą małego lustereczka. Jest w stanie wykryć nawet niewielkie ubytki, które nie są widoczne gołym okiem. Pojawiają się dopiero w momencie dokładnego osuszenia zęba specjalną dmuchawą. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów zastosowane zostaje odpowiednie leczenie, które umożliwia szybkie pozbycie się problemu.
Ważne, by nie czekać z leczeniem, aż ubytek się powiększy. Próchnica ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania i bardzo szybko przechodzi na kolejne zęby. Warto pamiętać, że leczenie niewielkiego ubytku trwa krótką chwilę i jest praktycznie niebolesne. W momencie, gdy próchnica wejdzie w głąb zęba, stomatolog musi go mocniej rozwiercić. Czasami okazuje się, że dziura jest tak duża, iż konieczne jest specjalistyczne leczenie kanałowe, które nie dość, że jest mniej przyjemne, to jeszcze kosztuje więcej.