Zlokalizowane na terenie byłej Stoczni w Gdyni Laboratorium Wzorujące świadczy swoje usługi od 2016 roku. Zajmujemy się usługami związanymi ze wzorcowaniem przyrządów pomiarowych z wielu różnych dziedzin w tym: wielkości geometrycznych (długości, kąty), ciśnienia, temperatury i wilgotności, kontroli powierzchni i powłok malarskich czy badań NDT. Laboratorium posiada specjalną akredytację PCA na zgodność z systemem zarządzania PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02. Dzięki doświadczeniu i kompleksowej wiedzy naszego personelu dokonujemy kalibracji przyrządów pomiarowych.
Badania metalograficzne w Laboratorium Tenslab
W Laboratorium, pod okiem doświadczonych ekspertów, przeprowadzane są kompleksowe badania metalograficzne. Badania makroskopowe na zgładach, przygotowanych ze specjalnych elementów hutniczych, wykonywane są przy użyciu szkła powiększającego lub mikroskopu. W niektórych przypadkach tego typu badania mogą dotyczyć elementów, które nie występują w formie zgładów. Badania mikroskopowe możemy przeprowadzać przy użyciu kilku specjalistycznych maszyn. Mikroskop optyczny metalograficzny, skaningowy mikroskop elektronowy czy transmisyjny mikroskop elektronowy, to urządzenia, które pozostają do dyspozycji Laboratorium Wzorującego. Dokonywane przez nas obserwacje mikroskopowe przekraczają 50x, osiągając wartość nawet 15000x dla odpowiednich urządzeń elektronowych. Naszym obserwacjom poddajemy zarówno próbki trawione, jak i nietrawione, zależnie od potrzeb i celu naszych badań. Zgłady metalograficzne powstają ze złączy spajanych, wyrobów hutniczych lub elementów konstrukcji, a preparatyka odpowiednich zgładów metalograficznych dotyczy takich procesów jak: cięcie, inkludowanie, szlifowanie, polerowanie oraz trawienie. Badania przeprowadzamy w zgodzie z własną procedurą oraz w oparciu o PN-EN ISO 17639.
Statyczna próba rozciągania oraz próba udarności
Jednym z najczęściej wykonywanych badań w naszym Laboratorium jest statyczna próba rozciągania. Dzięki takiemu badaniu mamy okazję przyjrzeć się bliżej wytrzymałości danego materiału. Dzięki rozciąganiu znormalizowanej próbki materiału, aż do jej zerwania, otrzymujemy wynik informujący nas o wytrzymałości danej substancji. W trakcie próby zbieramy również informacje na temat plastyczności danego materiału oraz jej umownych granic. Zwykle wykorzystując tego typu badania, testuje się różnego rodzaju wycinki z rur lub elementy gotowe jak np. pręty zbrojeniowe. Nierzadko obserwacji poddawane są również całe rury o niewielkich średnicach. Ważne, aby próbki wykorzystywane w badaniach były płaskie lub okrągłe. W niektórych przypadkach do specjalistycznych badań dopuszczane są próbki, na których nie dokonano zmiany ich przekroju, zazwyczaj jednak, w tego typu badaniach statycznej próby użyte będą specjalnie przygotowane próbki, przybierające formę walców z przewężeniami lub wioseł.
W Laboratorium Wzorującym, pod okiem doświadczonego zespołu, dokonywane są próby udarności materiałów, które mają za zadanie stwierdzić, czy elementy są odpowiednio odporne na pękanie pod wpływem, zastosowanego obciążenia dynamicznego. Próba udarności dokonywana w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach o zróżnicowanych warunkach. Od pomieszczeń o temperaturze pokojowej do warunków osiągających temperaturę ciekłego azotu (-196oC).