Nowy, dwudziesty czwarty numer rocznika “Wadoviana” jest już w sprzedaży. Ten numer jest najobszerniejszym w całej historii czasopisma, liczy 304 strony. Można w nim przeczytać między innymi o odnalezieniu fragmentów średniowiecznego zamku w Zatorze i historii wadowickiej spółdzielni mieszkaniowej.
„Wadoviana” wydawane są od 1998 roku. W 2013 r. rocznik został wpisany na ministerialną listę czasopism punktowanych. W kolejnych latach trafił do baz naukowych i repozytoriów takich jak CEEOL, CEJSH, BazHum, POL-Index oraz ICI Journals Master List. Dzięki wprowadzonym w ubiegłym roku zmianom czasopismo zaistniało w międzynarodowej bazie ERIH-PLUS i otrzymało dodatkowe punkty na liście ministerialnej. Teraz za publikację w „Wadovianach” autorzy otrzymują 40 pkt. do dorobku naukowego. To sprawia, że wadowicki rocznik jest jednym z najwyżej ocenianych czasopism regionalistycznych w Polsce.
W najnowszym numerze możemy przeczytać m.in.: artykuł Daniela Korbela, w którym autor szczegółowo przeanalizował okoliczności śmierci kpt. Cezarego Hallera, poległego podczas konfliktu o Śląsk Cieszyński w 1919 r., artykuł dr Eleny Wróbel z Uniwersytetu Papieskiego, przybliżający dzieje parafii zebrzydowskiej i jej proboszczów oraz tekst Krzysztofa Tuni, prezentujący wstępne wyniki badań archeologicznych na stanowisku w pobliżu zamku zatorskiego, podczas których odkryto fragmenty średniowiecznych murów. Artykuł otwierający pismo na nowe dziedziny nauki, autorstwa prof. Katarzyny Węgorowskiej z Uniwersytetu Zielonogórskiego, jest ciekawą, lingwokulturologiczną refleksją nad dziedzictwem Jana Pawła II.
W najnowszych „Wadovianach” czytelnik znajdzie również informacje poświęcone: znakowaniu archiwalnych książek w zbiorach Muzeum Miejskiego, dziejom wadowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy genezie przemysłu maszynowego w Andrychowie. W czasopiśmie nie zabrakło stałych działów, takich jak recenzje i omówienia książek czy zestawienia publikacji za 2021 r. i 2001 r.
Czasopismo jest w sprzedaży w Muzeum Miejskim przy ul. Kościelnej 4 w Wadowicach i w Wadowickim Centrum Kultury przy ul. Teatralnej 1 w a także w sklepie internetowym WCK i wadowickiej księgarni. Cena egzemplarza 43 zł