Inwestowanie w akcje - analiza techniczna, czy fundamentalna?

Inwestowanie w akcje, czyli gra na giełdzie wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, a także sporządzania analiz. W tym przypadku wyróżnia się analizę techniczną i fundamentalną. Na czym polegają oba podejścia? Które z nich będzie lepsze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega analiza fundamentalna?

Analiza fundamentalna ma na celu określenie wartości wewnętrznej spółki, a co za tym idzie podjęcie decyzji, czy warto w nią inwestować. Jej przeprowadzenie pozwala określić, czy spółka jest niedoszacowana w związku z czym warto ją kupić, czy przeszacowana, a co za tym idzie wartość jej akcji spadnie. Analiza fundamentalna wymaga szerokiego spojrzenia na spółkę, dlatego też w jej trakcie bada się zarówno otoczenie makroekonomiczne, jak i cały sektor działania spółki, czy jej sytuację ogólną. Oprócz tego przeprowadzana jest również analiza finansowa spółki oraz jej wycena.

Na czym polega analiza techniczna?

Analiza techniczna, która została opisana w artykule polega na wnikliwym obserwowaniu trendów oraz śledzenia kursu akcji. Jej celem jest przewidywanie przyszłych notowań cen akcji na podstawie danych historycznych odczytywanych z wykresów kursowych. Analiza techniczna przyjmuje następujące założenia:

- ceny akcji podlegają trendom;

- zdarzenia historyczne powtórzą się w przyszłości;

- cena jest odzwierciedleniem wszystkiego.

Analiza techniczna opiera się na zestawie 3 narzędzi, które ułatwiają interpretację danych pochodzących z wykresów. Jest to analiza trendów, formacji oraz wskaźników. Do przeprowadzenia analizy technicznej niezbędne są zatem wykresy przedstawiające historyczny kurs akcji. Brokerzy, na czele z Saxo forex broker udostępniają tego typu narzędzia w ramach aplikacji do obsługi rachunku maklerskiego.

Analiza fundamentalna, czy techniczna?

Wielu inwestorów, a w szczególności początkujący zastanawiają się nad tym, czy lepsze jest podejście fundamentalne, czy techniczne. Nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy w tym przypadku od przyjętej strategii inwestowania. Inwestując długoterminowo należy oprzeć się na analizie fundamentalnej, która pozwala określić rzeczywistą wartość akcji. W przypadku inwestycji krótko- i średnioterminowych sprawdza się natomiast analiza techniczna. Czy można łączyć oba podejścia? Raczej nie, ponieważ każde z nich odnosi się do innej strategii inwestycyjnej, a co za tym idzie opiera się na odmiennych założeniach.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór pomiędzy analizą techniczną i fundamentalną spółek powinien wynikać z przyjętej strategii inwestycyjnej. Warto również wiedzieć, że oba podejścia mogą być skuteczne.