Starosta E. Kurdas podczas zdalnego konwentu powiatów Województwa Małopolskiego

Jeszcze zdalnie, ale z nadzieją, że kolejne spotkanie zorganizowane zostanie w formie tradycyjnej, 15 lutego br. odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego. W obradach uczestniczył starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Spotkanie zdominowały dwa tematy. Pierwszym były fundusze europejskie, które trafią do Małopolski do 2027 roku. Ten temat przedstawili Witold Kozłowski – marszałek Województwa Małopolskiego oraz Jakub Szymański – dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi w Urzędzie Marszałkowskim. Drugi z prelegentów przedstawił raport z konsultacji społecznych dotyczących podziału środków unijnych oraz informację na temat negocjacji z Komisją Europejską, dotyczących realizacji konkretnych programów. Do 2027 roku do Małopolski powinno popłynąć ok. 2,5 mld euro. Jak podkreślał marszałek W. Kozłowski, jeśli dodać do tego środki krajowe, m.in. z Polskiego Ładu czy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, do naszego województwa trafią naprawdę duże pieniądze, które pozwolą na sfinansowanie oczekiwanych przez mieszkańców projektów, m.in. z zakresu drogownictwa, ochrony zdrowia czy cyfryzacji.

Drugim tematem szeroko omawianym podczas posiedzenia konwentu, były realizacja Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego oraz uchwały antysmogowej. Jak mówił Józef Gawron – wicemarszałek Województwa Małopolskiego, nie przewiduje się zmian w programie. Obecnie nie ma również decyzji dotyczącej zmiany uchwały antysmogowej, która – przypomnijmy – zakłada likwidację w Małopolsce tzw. kopciuchów do końca bieżącego roku. Jak jednak zaznaczał gość konwentu, Urząd Marszałkowski ma świadomość, że rosnące ceny gazu i energii elektrycznej mogą stanowić zagrożenie dla realizacji dokumentu. „Monitorujemy ustawicznie tempo wymiany tzw. kopciuchów i wsłuchujemy się w opinie samorządów. Chcemy bardziej zachęcać, wzmacniać przesłanki do przyśpieszenia procesu wymiany kotłów bezklasowych” – mówił w czasie spotkania. Zwrócił przy tym uwagę, że w uchwale przyjętej przez sejmik dla całego województwa dopuszcza się m.in. wymianę starego pieca na nowy, nowoczesny piec na węgiel lub pelet. Podsumowując temat J. Gawron zaznaczał, że ważną datą jest 30 czerwca br. Do tego dnia każdy właściciel i zarządca budynków wybudowanych przed 1 lipca 2021 roku, musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Po 30 czerwca poznamy szczegółowe dane dotyczące tego, czym mieszkańcy Małopolski ogrzewają domy.

Na konwencie mówiono również m.in. o statusie zatrudniania pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej i finansowaniu go ze środków NFZ. Na koniec spotkania Ludwik Węgrzyn – ekspert Związku Powiatów Polskich omówił bieżące kwestie związane z funkcjonowaniem samorządów powiatowych.