Już tylko do końca czerwca 2022 r. właściciele i zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw. Za niewywiązanie się z obowiązku lub przekroczenie wyznaczonych terminów zgłoszenia, można zostać ukaranym karą grzywny.
Obowiązkowa deklaracja składana jest w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). CEEB jest istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. W składanych do niej deklaracjach poza danymi adresowymi budynku wskazuje się ilość oraz rodzaj zainstalowanych i eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła (lub źródeł spalania paliw) wraz z ich przeznaczeniem. W przypadku kotłów na paliwo stałe dodatkowo określa się klasę i rodzaj stosowanego paliwa.
Zgodnie z przepisami w przypadku źródeł ciepła użytkowanych przed 1 lipca 2021 roku deklarację należy złożyć do 30 czerwca br. Natomiast w przypadku nowych budynków lub wymiany starego pieca maksymalnie w ciągu 14 dni od daty uruchomienia urządzenia.
Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej, czyli przez Internet (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, korzystając w szczególności z Profilu Zaufanego). Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z tej formy.
Niemniej możliwe jest składanie deklaracji w formie papierowej:
- formularz A dla budynków i lokali mieszkalnych – deklaracja_a_v.1.4_-_1.3.2022
- formularz B dla budynków i lokali niemieszkalnych – deklaracja_b_v.1.4_-_1.03.2022
Wypełniony i podpisany przez właściciela/współwłaściciela lub zarządcę budynku dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Wadowicach.
Z uwagi na niewielki odsetek osób, które złożyły deklarację zwracamy się z apelem o nieodkładanie tego obowiązku na ostatni moment. Należy przy tym pamiętać, że za niezłożenie formularza w terminie, może zostać nałożona grzywna do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, to grzywna do 5 tys. zł.