Ile kosztuje kurs na prawo jazdy? Rzut oka na aktualne ceny…

Nie brakuje kandydatów na kierowców – w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez uprawnienia do jazdy. OSK czyli tzw. Ośrodek Szkolenia Kierowców, organizuje szkolenia z zakresu teorii oraz praktyki poruszania się w ruchu drogowym. Ile to kosztuje? Jak się zabrać za prawko? Przyjrzymy się temu bliżej…

Od ilu lat można robić prawo jazdy kat. B?

Naszym konsultantem jest człowiek z ABCNaukiJazdy.pl - z nimi zdasz prawo jazdy w Kaliszu. Zaczynając rozmowę ze specjalistą w zakresie szkolenia kierowców zwrócono nam uwagę na rzecz trywialną, ale kluczową. Otóż kurs prawa jazdy można rozpocząć na niedługo przed osiągnięciem pełnoletności, natomiast sam egzamin na prawo jazdy zdaje się już po 18 urodzinach. To ważne, bo dotyczy samodzielnego prowadzenia pojazdów kategorii B. OSK prowadzi też kursy na prawko dla kat. A, obejmującej niższą grupę wiekową – jeśli jesteście tym zainteresowani, doczytacie szczegóły na ABCNaukiJazdy.pl.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Trzeba sobie powiedzieć, że nauka jazdy to nie tania sprawa – trzeba odbyć kurs prawa jazdy w OSK, który pozwoli właściwie przygotować się do pełnienia roli kierowcy i zdania egzaminu na prawo jazdy. To jeden koszt, drugi to opłata za podejście do egzaminu, uiszczana w WORD (Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego). Szkoła jazdy ustanawia swoje własne ceny kursu na prawko – nie ma stałego cennika dla całego kraju. Jeden Ośrodek Szkolenia Kierowców może zaproponować nam więcej niż inny, więc warto rozeznać się w lokalnych ofertach i sprawdzić ile kosztuje nauka jazdy. Kalisz i okolice z sukcesami obsługuje OSK ABC Nauki Jazdy.

Co do szczegółów – kurs prawa jazdy to 30 godzin nauki teoretycznej oraz 30 godzin nauki praktycznej, czyli tzw. jazdy. Nauka jazdy z instruktorem to aktualnie koszt około 1 500 zł, co nie jest jednak żadną regułą, gdyż w większych miastach OSK może wziąć za kurs prawa jazdy nawet 2 000 zł.

Warto zaznaczyć, że szkoła jazdy nie zawsze oferuje wysoki poziom, odpowiadający temu co cena kursu nauki jazdy. Wiele OSK bazuje na dobrym marketingu, ale poziom nauczania i przygotowania do egzaminu na prawo jazdy pozostawia wiele do życzenia. My zawsze polecamy dobrze rozeznać się w opiniach samych kierowców, poznać procent zdawania na prawko dla danej szkoły, jak oceniani są instruktorzy jazdy. Ostatecznie chodzi przede wszystkim o to, żeby zdać egzamin na prawo jazdy!

Egzamin na prawo jazdy – ile kosztuje podejście do niego?

Nauka jazdy do nie wszystko – każdy kurs kończy się egzaminem i tutaj nie jest inaczej. Prawo jazdy uzyskujemy w WORD i to właśnie tam uiszczamy opłatę. Tutaj na szczęście opłata jest ujednolicona dla całego kraju i wynosi ona 140 zł za część praktyczną oraz 30 zł za część teoretyczną. Łącznie zatem to 170 zł opłaty uiszczanej w WORD. Oczywiście czekają nas też dalsze opłaty za prawko, gdy przyjdzie nam już z sukcesem zdać egzamin na prawo jazdy – wówczas w stosownym urzędzie trzeba także zapłacić za wyrobienie dokumentu.