Do Niemiec wciąż udaje się w celach zarobkowych wielu Polaków. Jest to związane z bliskością granicy, ale również z większymi zarobkami, jakie można uzyskać pracując u naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy pracodawcy chętnie zatrudniają Polaków do prac przy zbiorach owoców i warzyw, na budowach, jako kierowców ciężarówek lub pracowników, którzy mają fach w ręku. Na uwagę zasługuje również fakt, że wiele kobiet pracuje w Niemczech jako opiekunki osób starszych. Zarobki w euro to główny powód, dla którego Niemcy stały się atrakcyjnym kierunkiem. Jak co roku Polacy mają obowiązek rozliczenia się z niemieckim Finanzamt.
Pracowałeś/pracowałaś w Niemczech? Sprawdź, czy musisz składać zeznanie podatkowe
Duże znaczenie przy corocznych deklaracjach podatkowych ma status rezydenta. Zgodnie z niemieckim prawem za rezydenta uznawana jest osoba, która mieszka i pracuje na terenie tego kraju na stałe przez pełne 6 miesięcy. Nierezydenci, czyli osoby, które najczęściej odwiedzają Niemcy tylko i wyłącznie do pracy sezonowej, nie muszą wysyłać swojej deklaracji podatkowej. Jednak, jeśli chcą starać się o zwrot podatku, który w wielu przypadkach może wynieść nawet 100% kwoty (z racji kwoty wolnej od podatku), będą zobowiązani tego dokonać. Nie są oni upoważnieni do ulg podatkowych, ani wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
Dlaczego warto skorzystać z rozliczenia podatku z Niemiec?
Średnia kwota zwrotu to nawet 1200 euro. Zależy ona od wysokości osiąganych dochodów i czasu pracy. W przeliczeniu na złotówki jest to kilka tysięcy złotych do domowego budżetu. Skąd jeszcze tak wysoki zwrot? Składa się na to m.in. kwota wolna od podatku, która wynosi w Niemczech ponad 10 tysięcy euro. Aby móc się o niego starać należy być w posiadaniu niemieckiej karty podatkowej - Lohnsteuerbescheinigung, na której znajdują się poszczególne wynagrodzenia pracownika.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na https://www.podatkimeritum.pl/zwrot-podatku/zwrot-podatku-z-niemiec/ i rozlicz PIT z Niemiec przez Internet!